Rosnąca popularność pracy zdalnej, rozrywka dostępna w sieci oraz możliwość zrobienia zakupów online sprawiają, że zmniejsza się nasza aktywność fizyczna. Coraz więcej siedzimy, już nie tylko w pracy. Taki tryb życia niekorzystnie wpływa na nasz kręgosłup, a finalnie całe ciało.
Siedzący tryb życia szybko daje o sobie znać dolegliwościami bólowymi, szczególnie ze strony kręgosłupa. Jak sobie z tym poradzić? Co robić, aby ograniczyć ból i inne nieprzyjemne dolegliwości, gdy nasza praca wymusza konieczność spędzania długich godzin w pozycji siedzącej? O tym w niniejszym artykule.
Siedzący tryb życia – jak wpływa na ciało?
Pozycja siedząca nie jest dla nas korzystna ani nawet naturalna. Im dłużej siedzimy, tym bardziej zwiększa się napięcie mięśni, doprowadzamy się do lordozy szyjnej, przyjmujemy przygarbioną pozycję. Możemy odczuwać bóle nóg i zmagać się z ich obrzękami. Z organizmu trudniej usuwane są toksyny, bo zostaje zaburzony swobodny przepływ krwi.
Minimalna aktywność fizyczna w połączeniu np. z pracą biurową, która trwa zwykle około 8 godzin dziennie, do tego z formą spędzania wolnego czasu, która polega na oglądaniu telewizji czy przeglądaniu zawartości telefonu w pozycji leżącej lub półsiedzącej, oznaczają pogarszający się stan zdrowia. Odczuwany ból to dopiero początek. Możemy się zmagać z odwodnieniem krążków międzykręgowych, osłabieniem mięśni, słabo odżywionymi strukturami wchodzącymi w skład układu ruchowego i z wieloma innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami.
Praca siedząca a aktywność fizyczna – to można pogodzić!
Ciągłe siedzenie ma na nas negatywny wpływ. Nie musimy jednak od razu zmieniać pracy. Wystarczy dokonać modyfikacji względem codziennych nawyków. Przede wszystkim postawmy na biurko z możliwością regulacji wysokości oraz ergonomiczny fotel, który ma regulowane oparcie i podłokietniki. Chodzi o to, aby ustawić biurko i fotel odpowiednio do swojego wzrostu i postury i zapewnić prawidłowe podparcie dla kręgosłupa.
Fotel biurowy możemy stosować zamiennie z piłką do ćwiczeń lub bieżnią. Przy komputerze możemy bowiem pracować, jednocześnie chodząc na bieżni. A gdy siedzimy na piłce zamiast na fotelu, pracują mięśnie głębokie, musimy się nieco wysilić, aby zachować prawidłową pozycję ciała.
Regularne przerwy, ulubiony sport i masaże
Do swojego harmonogramu dbania o zdrowie włączmy masaże relaksacyjne lub lecznicze, jeśli zmagamy się z jakimiś schorzeniami. Skonsultujmy się z fizjoterapeutą bądź masażystą, aby sprawdzić, co nam dolega i jaki masaż przyniesie korzyści dla ciała. Specjalistów w tej dziedzinie można poszukać za pomocą wyszukiwarki https://gabinetymasazu.pl/.
Znajdźmy sport lub rodzaj aktywności fizycznej, który sprawia nam przyjemność. Możemy postawić na bieganie, pływanie, nordic walking, zwykłe spacery czy grupowe zajęcia fitness. Nie muszą, a nawet nie powinny to być mordercze i wyczerpujące treningi. Chodzi o to, aby każdego tygodnia, co najmniej kilka razy się poruszać, bo ciało nie lubi bezruchu.
W pracy zaś, niezależnie od tego, czy pracujemy z biura, czy zdalnie, róbmy sobie regularne przerwy. Wystarczy 5 minut co godzinę, ale przeznaczonych nie na scrollowanie zasobów sieci, lecz na kilka prostych ćwiczeń, rozprostowanie się, zrobienie przysiadów czy krótki spacer, nawet od biurka do kuchni.
Możemy ograniczyć dolegliwości bólowe, zminimalizować napięcie mięśni, zrzucić zbędne kilogramy, a tym samym zmniejszyć obciążenie organizmu, jeśli wprowadzimy kilka prostych zmian.
Wpis gościnny, sponsorowany.