W takiej sytuacji pomocą może być tylko lekarz, nim jednak uda nam się do niego dotrzeć miną dni, a może i tygodnie pełne niepewności i domysłów. Tu Wydawnictwo Lekarskie wyszło naprzeciw potrzebom rodziców wydając \”Kiedy dziecko ma coś z sercem. Podręcznik dla zaniepokojonych rodziców\”. Ta niewielka książeczka ma pomóc rodzicom zaniepokojonym o serce i układ krążenia swojego dziecka. Jest ona przewodnikiem od momentu wystąpienia niepokojących objawów, poprzez wizytę lekarską i badania, aż po postawienie przez specjalistę diagnozy i podjecie leczenia.
W pierwszym rozdziale autor bardzo przystępnie i bez zbędnych dłużyzn opisuje budowę i prawidłowe funkcjonowanie serca. Poświęca też kilka zdań rozwojowi serca w życiu płodowym oraz wpływowi, jaki na ten proces mogą mieć nawyki ciężarnej.
Kolejny rozdział poświęcono praktycznym poradom i objaśnieniom związanym z wizytą u lekarza. Informacje w nim zawarte dotyczą oznaczeń na skierowaniu, pilności wizyty u specjalisty lub w szpitalu i rejestracji w poradni. Znalazły się tu również porady dotyczące przygotowania dziecka do wizyty i badań oraz rozmowy z nim po wyjściu z gabinetu. Cenne są tu opisy badań, jakie przeprowadzane są przez lekarza podczas pierwszej wizyty oraz podstaw, jakiej wstępnie oceniany jest stan zdrowia dziecka. Rozdział zawiera również opisy badań specjalistycznych, takich jak EKG, Echokardiografia, próba wysiłkowa i inne. Opisy te zawierają zarówno przebieg i cel badań, jak i niezbędnik pacjenta dotyczący przygotowania do badań oraz postępowania tuż po nich.
Rozdział trzeci jest najbardziej interesujący dla zdezorientowanych rodziców jeszcze przed pierwszą wizytą, dotyczy bowiem objawów kardiologicznych. Znajdziemy tu charakterystyki takich niepokojących sytuacji jak występowanie szmerów w sercu, omdleń, zasłabnięć, bólu w klatce piersiowej czy niemiarowego bicia serca. Zawierają one potencjalne przyczyny, możliwości zapobiegania, wskazania kiedy omawiane objawy są groźne, a także postępowanie i badania wskazane w takich sytuacjach.
Najobszerniejsza część książki dotyczy chorób układu krążenia. Opis każdej przypadłości zawiera między innymi krótką charakterystykę, przyczyny powstawania, wskazane badania oraz metody leczenia – w niektórych przypadkach również metodami domowymi. Rozdział ten najbardziej przydatny może być chyba wówczas, gdy przekazano nam już jakąś wstępną chociaż diagnozę, jednak zawarte w charakterystyce poszczególnych przypadłości opisy objawów mogą zainteresować rodziców już na etapie oczekiwania na wizytę.
Ta niewielka – niespełna 170 stron – książeczka zawiera zwięzłe informacje odpowiadające na najważniejsze pytania zdezorientowanych rodziców. Znajdziemy tu zarówno porady dotyczące skrupulatnego notowania pytań do lekarza jak i objaśnienie przebiegu skomplikowanych niekiedy badań. Wszystko to opisane jest przystępnym, prostym i przejrzystym językiem, nie pozostawiając zbyt wiele przestrzeni na wątpliwości. Opisy objawów na przykład nie pozwolą na pomylenie zasłabnięcia z omdleniem. Myślę, że ta publikacja stanowi właśnie ten element, którego brakuje pomiędzy wystąpieniem objawów a wizytą u specjalisty.