\”Scrum i nie tylko\” to jedna z najnowszych publikacji dotyczących metodyk zwinnych. I jedna z niewielu wydanych po polsku, co więcej – autorem jest Polak, Krystian Kaczor. Książka stanowi wprowadzenie w tematykę, jest również drogowskazem, podręcznikiem pomagającym zrozumieć stosowanie rozwiązań agile w praktyce. Zwraca uwagę na to, czym w istocie są metodyki zwinne – filozofią, sposobem myślenia, podejścia do procesu wytwarzania – i przybliża idee przyświecające ich twórcom.
W książce znajdziemy nie tylko ogólne przedstawienie tematu – manifest i zasady – ale również charakterystykę najpopularniejszych metodyk, ich genezę, wady i zalety. Autor nie pomija w swoim opisie starego modelu Waterfall, stąd również laik ma okazję uświadomić sobie różnicę pomiędzy tradycyjnym podejściem a rozwiązaniami elastycznymi.
Krystian Kaczor – choć w swoim wywodzie wychodzi od podstaw – ma na uwadze czytelników poszukujących praktycznych i szerszych informacji o metodykach zwinnych. Książka nie wyczerpuje tematu, pozwala jednak na zadzierzgnięcie całkiem obszernej wiedzy. Znajdziemy w niej na przykład opis wdrożenia opisanych metodyk na potrzeby projektu czy organizacji, rady pomagające uniknąć najczęściej popełnianych błędów i stworzyć odpowiednie środowisko pracy. A wszystko to wyłożone przystępnie i z zacięciem dydaktycznym.
Metodyki zwinne zyskują sobie kolejnych zwolenników, niemniej wciąż istnieją osoby podchodzące z do nich dystansem. Pierwsza grupa zapewnia o znacznym usprawnieniu procesów dzięki Scrumowi i jego pobratymcom, druga – najczęściej analitycy – uważają je za modę, która przeminie. Osobiście jestem zwolenniczką opinii, iż model procesu powinien być odpowiedzią na potrzeby organizacji czy projektu. Zanim jednak zdecydujemy, które rozwiązanie będzie najodpowiedniejsze dla naszych potrzeb, należy je poznać. Książka Krystiana Kaczora jest w tym względzie bardzo pomocna.