Po egzaminie maturalnym większości młodych ludzi wydaje się, że cały świat stoi przed nimi otworem. W przypadku Julii stało się to faktem: przypadkowo dostrzeżona w swoim rodzinnym mieście przez scouterkę warszawskiej agencji modelek, po kilku tygodniach stała na lotnisku w Paryżu, oszołomiona zbliżającą się przygodą w świecie modelingu. Młoda, piękna, choć czasem niepewna siebie polska dziewczyna i francuskie miasto miłości. Te zapracowane wakacje mają szansę stać się niezapomniane!
Ach, która z dziewczyn nie marzyła, żeby zostać modelką?
Cóż… Julia nie była w tej grupie. Oczytana, lecz nieśmiała dziewczyna nie przypuszczała, że modeling to praca dla niej, choć jej wzrost i szczupłe ciało wydawały się do tego idealnie pasować. Mimo, że najstarsza z rodzeństwa, dziewiętnastoletnia Julia do tej pory żyła pod bezpiecznymi skrzydłami rodziców. Paryż był sprawdzianem jej dorosłości, bardziej praktycznym niż egzamin maturalny. Pokazał jej inne życie: bez kontroli, wyzwolone, pełne pokus i okazji.
\”Szpilki, Paryż i miłość\” to lekka powieść obyczajowa, napisana prostym językiem i miejscami bardzo przewidywalna. A jednak ma swój niezaprzeczalny urok, odbijający się w oczach zachwyconej Julii. Autorka plastycznie i przekonująco pisała o zaletach tego miasta, nie ulegało wątpliwości, że to naprawdę jest jej miłość. Wady bagatelizowała, tworząc w zamian pozytywne, często romantyczne opisy miejsc i scenerii, które natychmiast stawały mi przed oczami.
Narracja w pierwszej osobie pozwalała ulec wrażeniu, że to Paulina Wnuk-Crépy opowiada ze szczegółami historię swojego pierwszego przyjazdu do Paryża. Autorka dobrze oddała pełną niedowierzania euforię głównej bohaterki, że została zauważona, emocjonujące pierwsze dni z dala od domu czy wreszcie rodzącą się miłość. Bo jakby wyglądała historia z Paryżem w tle bez wątku romantycznego?
Ale historia Julii to nie tylko same pozytywy, poznała też ciemniejszą stronę modelingu. Przekonała się, jak męczące mogą być dni wypełnione castingami, jak szalone bywają pokazy, jak wiele czasem trzeba poświęcić, by osiągnąć sukces. Na szczęście, mimo stereotypów dotyczących zawistnych modelek, dziewczynie udało się trafić na przyjazne dusze, które wprowadzały ją w ten zwariowany światek. Historia pozwala podejrzeć zasady rządzące pracą w modelingu, autorka opisała mechanizm działania, sposób wynagradzania czy ponoszenia kosztów przez modelki.
Jeżeli macie ochotę chłonąć atmosferę romantycznego Paryża, pełnego turystów i smaków, stolicy miłości i sztuki, warto sięgnąć po powieść Pauliny Wnuk-Crépy. To szansa, by na kilka chwil oderwać się od rzeczywistości, poznać kulisy pracy modelki, polubić młodą bohaterkę i spędzić miło czas podczas lektury.