\”Głębia Challengera\” to historia oparta na faktach i własnych doświadczeniach jej autora, który był zmuszony oglądać jak jego syn zanurza się we własnych głębinach. Powieść jednak została napisana by dawać ludziom nadzieję. Neal Shusterman pisze: \”prawdziwe jest również zdrowienie? i mimo że choroba umysłowa nigdy nie mija zupełnie, to jego syn odnalazł ?swój kawałek nieba i szczęśliwie uciekł z głębiny\”.
Książka przedstawia historię Cadena Boscha, na pierwszy rzut oka zwyczajnego nastolatka. Chłopca, o może nico zbyt bujnej wyobraźni. Caden jedna żyje w swoim własnym świecie. Coraz częściej odnosi wrażenie, że płynie na statku, który zdąża ku niezbadanej Głębi Challengera. W końcu sam nie wie, które życie jest prawdziwe – czy chwile spędzone na pokładzie czy czas w normalnej szkole. Zaciera się granica pomiędzy obłędem a rzeczywistością. W końcu problem dostrzegają rodzice chłopca, którzy decydują się na leczenie w szpitalu psychiatrycznym.
Powieść składa się z krótkich, z początku trudnych do ogarnięcia rozdziałów. Obydwie rzeczywistości mieszają się w nich tak jak w umyśle cierpiącego na schizofrenię chłopca. Strony ozdobione zostały oryginalnymi rysunkami syna pisarza. W treści znaleźć można również fragmenty jego wierszy. Podczas czytania trzeba myśleć, analizować, chociaż na chwilę znaleźć się w skórze głównego bohatera. Neal Shusterman bardzo realistycznie opisał cały przebieg choroby i świat, w którym znalazł się Caden.
\”Głębia Challengera\” to niezwykle poruszająca, bolesna historia, która otwiera czytelnikom oczy na problemy innych i sprawia, że stają się bardziej empatyczni. Umysł ludzki jest zagadką, której naukowcy nie są w stanie rozwiązać i być może nigdy im się to nie uda. To właśnie taka Głębia Challengera, która jest piękna, tajemnicza i ogromnie niebezpieczna.
Lekturę powieści polecam zarówno młodszym jak i starszym czytelnikom. Myślę, że tytuł ten każdego zmusi do myślenia i pozwoli pod nieco innym kątem spojrzeć na otaczający nas świat. Polecam – to książka naprawdę warta przeczytania. Nie można przejść obok niej obojętnie.