Rozwój dziecka to w pewnym sensie nieustanne pokonywanie kolejnych barier. Problemy z koordynacją ruchową, lęki, zmagania z nadmierną emocjonalnością to codzienne wyzwania układu nerwowego i psychiki kilkulatka. \”Kreatywne dzieci. 21 przepisów na twórcze popołudnie\” Renaty Kochan jest odpowiedzią na te wyzwania. Autorka bardzo kompetentnie podeszła do tematu, wskazując rozwiązanie w tym, co dla dziecka najnaturalniejsze – w zabawie. Nie jest to oczywiście nowatorskie podejście – choćby terapia dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej polega głównie na zabawach manualnych i ruchowych – ale z pewnością skuteczne i przyjemne. Zatem w niniejszej książeczce otrzymujemy nie tylko poradnik artystyczny ale i praktyczny podręcznik arteterapii.
Książka \”Kreatywne dzieci\” przedstawia 21 pomysłów na twórczą zabawę. Pomysły te są różnorodne, podzielone na cztery rodzaje aktywności twórczej – w terenie, lepienie, gotowanie, malowanie. Każdy z pomysłów poprzedzony jest krótkim wstępem-opowiadaniem, które ma wprowadzić dziecko w świat, do którego zabawa ma je przenieść – raz spotykamy Ali Babę lub wkraczamy w krainę indiańskich legend, innym znów razem lecimy w kosmos czy cofamy się w czasie. Następnie w kilku zdaniach autorka kieruje uwagę czytelnika na obiekt, który obieramy sobie za model lub inspirację do pracy – przygotowując młodego adepta sztuk plastycznych do działania. Na koniec otrzymujemy zwięzły przepis ujęty w kilku krokach, a także wskazówki i uwagi ułatwiające zmaganie się z materią.
Książeczka jest skonstruowana w przejrzysty sposób. Każdy \”pomysł\” zawiera – oprócz wprowadzenia i samego przepisu – spis potrzebnych przedmiotów, czas wykonania, wiek potencjalnego wykonawcy oraz trudności, z którymi zabawa pomaga się mierzyć. Są to właściwie gotowe konspekty do zajęć w szkole czy przedszkolu.
\”Kreatywne dzieci\” to pomysł na zabawę która nie tylko obudzi w dziecku artystę, ale również pomoże mu w autentycznych, częstych problemach. Oswajanie lęków, rozwój myślenia przyczynowo-skutkowego i kreatywności, rozwój manualny i emocjonalny – to tylko kilka spośród funkcji, jakie pełnią opisane zajęcia. Zabawa nie musi się też kończyć na podanych przez autorkę dwudziestu jeden pomysłach – inspirując się zawartością i indywidualnymi problemami, lękami czy preferencjami dziecka, możemy stworzyć kolejne wariacje zabaw z książki lub stworzyć własne. Książka jest bowiem naprawdę inspirująca i praktyczna. Przeczytałam, przetestowałam, polecam.
Iwona Ladzińska