Uwielbiam książki. Nie tylko je czytać, ale też zbierać, oglądać, być na bieżąco z zapowiedziami, recenzować… Czy może być coś lepszego dla mola książkowego niż księgarnia? Tym razem będziemy zwiedzać nie jedną, a kilkanaście miejsc wypełnionych po brzegi książkami!
Księgarnie to tytuł nietypowy. W twardej oprawie zamknięto zbiór esejów na temat podróży autora po księgarniach na całym świecie. Podczas czytania przyjdzie nam zwiedzać wiele miejsc, poczuć ich klimat, zrozumieć historię…
Pozornie mogłoby się wydawać, że temat księgarni w jakiś sposób ograniczy autora. Nic bardziej mylnego. Za jego pomocą nie tylko opowiada nam o odwiedzanych miejscach, ale wprowadza też w historię literatury, pisarzy, prezentuje fakty, ale też ciekawe anegdoty, czy historyjki. Tak, wiele uwagi poświęcono przeszłości, i to czasami bardzo odległej, jak na przykład biblioteka aleksandryjska. Pojawił się też polski akcent. Swojej wzmianki doczekała się ,ponoć najstarsza, księgarnia Matras w Krakowie.
Ten tytuł nie jest jednak \”czytadłem\”. Poza tym, że porusza poważniejsze tematy, to jego narracja momentami bywa… mało wciągający. To nie jest książka na jeden wieczór, do poczytania przy śniadaniu, czy w przewie. Wymaga skupienia i trochę samozaparcia. Jej lektura bowiem nie zawsze jest łatwa w odbiorze, a narracja wymaga uwagi. Specyficzny, trochę archaiczny język autora może stanowić niewielką przeszkodę. Jeśli jednak lubicie zanurzać się w książkowych wspomnieniach, w których przecież nie raz pojawiają się zaszłości językowe i bogata składnia, ten tytuł nie będzie dla Was wielkim wyzwanie.
Autor dużo pisze o literaturze, o znanych pisarzach i ich wiekopomnych dziełach. A to oznacza, że jeżeli nie jesteś na/po filologii możesz mieć czasem problem ze zrozumieniem wszystkich nawiązań, czy zachwytów. Nie mniej, wiele z przywoływanych postaci to persony wielkiego kalibru. Goethe czy Hemingway, ich zna prawie każdy.
Ciekawym akcentem są umieszczone w środku czarno-białe fotografie wykonane przez autorka podczas jego podróży. Pomagają czytelnikom jeszcze lepiej zrozumieć czar miejsca i wczuć się jego klimat.
Dla kogo jest to tytuł? Z pewnością dla miłośników książek. Dowiedzie się w nim, jak księgarnie wpływają na życie społeczności lokalnej, poznacie nowe sposoby na układanie książek, zanurzycie się w historii i oddacie zwiedzeniu w którym ani czas ani przestrzeń nie mają znaczenia. Jeśli więc nie możecie przejść obok księgarni obojętnie, to jest tytuł dla Was.
Dominika Róg-Górecka