Teresa Grzywocz, autorka książki o kulisach pracy w liniach lotniczych, swoją przygodę z lataniem rozpoczęła 12 lat temu. Pracowała w największych liniach lotniczych, jej kariera obejmowała wszystkie etapy i rodzaje pracy stewardesy a loty czarterowe, lowcostowe jak i menadżerskie nie są jej obce. Autorka zadebiutowała książką \”Etat w chmurach\”, w której opisywała swoje podróże po świecie, na co dzień prowadzi bloga o życiu pracownika linii lotniczych. Zachęcona opiniami czytelników postanowiła zdradzić kulisy pracy stewardesy – zawodu prestiżowego, ale też wiążącego się z wieloma stereotypami. I tak powstała książka \”Opowieści pokładowe\”, którą z zainteresowaniem i niemałą przyjemnością miałam okazję przeczytać.
Publikacja opisuje zalety i wady pracy stewardesy, przedstawia blaski i cienie zawodu, a także stanowi swoisty poradnik dla osób zainteresowanych rozpoczęciem kariery w chmurach. Teresa Grzywocz dyskretnie i profesjonalnie prowadzi czytelnika przez świat linii lotniczych, pokazuje prawdziwą twarz pilotów i pasażerów, a także nie szczędzi soczystych kąsków na temat innych aspektów swojej pracy. Dzieli się nie tylko swoimi przemyśleniami i wieloletnimi obserwacjami życia współpracowników, ale też zasłyszanymi historiami i anegdotami. Lekko i z przymrużeniem oka maluje obraz środowiska, które choć przyciąga zarobkami i możliwością \”zwiedzania\” świata, okazuje się szalenie trudną i fizycznie wyczerpującą pracą.
Linie lotnicze zmieniają się wraz z rozwojem świata, nadal nie brak prestiżowych rejsów w powietrzu, ale większość lotów to komercyjne, tanie i częste trasy, co odbija się na zarobkach i specyfice pracy. Krótkie pobyty w miejscach docelowych uniemożliwiają zwiedzanie, długie godziny pracy wykańczają fizycznie, nieprzewidywalność grafiku, zmęczenie, brak czasu na jedzenie i odpoczynek odbijają się na zdrowiu i życiu prywatnym stewardes, ale nadal jest w tym zawodzie coś, co przyciąga kolejne rzesze kandydatek.
Teresa Grzywocz opisuje schemat rozmów kwalifikacyjnych, wymagania co do wieku, wyglądu i osobowości kandydatek, które odważą się na rozpoczęcie kariery w chmurach i niestraszne będą im zmagania z roszczeniowymi czy specyficznymi pasażerami. Autorka z humorem i dystansem przedstawia swoje środowisko, a także próbuje przełamać (lub potwierdzić) stereotypy. Część publikacji zawiera opis \”typów\” pilotów czy stewardes, a także dziwactwa pasażerów i uwarunkowane kulturowo obyczaje na pokładzie (np. zachowanie Rosjan czy arabskich szejków.) Autorce nie brak jej pewności siebie, tak ważnej w tym zawodzie, ale też nie stara się na siłę przekonać czytelnika, że bycie stewardesą jest czymś wyjątkowym.
Wśród plusów pracy wymienia niezależność, samodzielność i szybkie dojrzewanie, podkreśla również społeczny charakter pracy. W chmurach łatwo zawrzeć przyjaźnie, trwające nieraz wiele lat. To dość hermetyczne środowisko, z silna hierarchią (liczy się staż pracy) ale można w nim spotkać niesamowitych ludzi, którzy nieraz potrafią zmienić bieg całego życia. Wśród wad pracy natomiast autorka wskazuje częste narażenie na choroby (które w dłuższej perspektywie kończą karierę), zmęczenie, brak życia towarzyskiego i praktycznie niemożliwe budowanie rodziny, a przede wszystkim samotność. Grzywocz podkreśla, że wybranie zawodu stewardesy musi być świadomą decyzją, ponieważ możliwość zdobycia go nie jest zarezerwowana dla każdego. Jeśli mimo to czujesz, że praca w chmurach jest dla Ciebie, a może tylko interesujesz się zawodem stewardesy – ta książka jest dla Ciebie. Napisana lekko, z humorem, a do tego przepełniona anegdotami i ciekawostkami. Serdecznie polecam.
Angelika Zdunkiewicz