?Życie w średniowiecznej wsi? to jedna z książek, którymi podczas tworzenia swojej bestsellerowej sagi ?Pieśni lodu i ognia? inspirował się uwielbiany na całym świecie George R.R. Martin. Jest to swego rodzaju kompendium wiedzy o życiu chłopów i ich panów z okresu średniowiecza. Książka po raz pierwszy wydana została dokładnie 38 lat temu, jednak zawiera ona treść tak uniwersalną, że z pewnością będzie aktualna jeszcze przez wiele dekad.
Frances Gies i Joseph Gies to para historyków, która na swoim koncie ma już ponad 20 książek pokroju omawianej lektury.
Treść ?Życia w średniowiecznej wsi? oparta jest na wielu innych dziełach i tekstach, a ich spis znaleźć można w obszernej bibliografii oraz części zawierającej przypisy. Dzięki temu czytelnik może być pewien, iż zapoznaje się z faktami zweryfikowanymi przez znawców i do jego świadomości nie dostaną się informacje niezgodne z rzeczywistością.
Małżeństwo Gies stworzyło zbiór ciekawostek podzielony na kilka tematycznych rozdziałów, z których czytelnik dowiaduje się kim byli panowie i chłopi, jak żyli, jak działały ich małżeństwa i jak funkcjonowały rodziny, jak wyglądała wieś przy pracy, parafia, wiejska sprawiedliwość, a także co nieco o schyłku tytułowej średniowiecznej wsi. Całość napisana jest niebywale przystępnym językiem, przez co lektura przynosi ogrom przyjemności, ani na chwilę nie tracąc na atrakcyjności. Nie można jednak ukryć, że ?Życie na średniowiecznej wsi? to lektura dość wymagająca, gdyż zawiera ona ogrom informacji i ciekawostek, dlatego też należy się na niej bardzo skupić. W przeciwnym przypadku czytelnik może nie wyłapać co ważniejszych myśli.
Książka obfituje w różnego rodzaju mapy, ryciny, rysunki oraz ilustracje. Sprawiają, że całość jest zdecydowanie atrakcyjniejsza dla czytelnika, przy czym nie odciągają one uwagi od właściwej treści, a są raczej jej wspaniałym dopełnieniem.
?Życie w średniowiecznej wsi? z pewnością spodoba się nie tylko miłośnikom historii. To znakomita propozycja dla czytelników, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z tego typu książkami, lecz nie do końca wiedzą, po jaką pozycję sięgnąć w pierwszej kolejności. Dzieło Frances i Josepha Gies może stać się wspaniałą inspiracją dla słowiańskich historyków do stworzenia podobnego kompendium, które traktować będzie o naszej rodzimej wsi, gdyż ta angielska różni się od niej niepomiernie.
Katarzyna Zabłotna