Bardzo lubię gry kooperacyjne i uważam, że na polskim rynku jest ich zdecydowanie zbyt mało. Na szczęście pojawiło się \”Narabi\”, które zmusza graczy nie tylko do współpracy, ale również do intensywnego myślenia.
Wiek: 10+
Czas gry: około 15 minut
Liczba graczy: od 3 do 5 osób
Cel gry
Celem gry jest ułożenie kamieni w odpowiedniej kolejności, wykonując po drodze jak najmniejszą ilość ruchów.
Strona wizualna
Gra jest prześliczna, a zarazem niezwykle minimalistyczna. Grafika z pudełka przedstawiająca japońskie, kwitnące drzewo wiśniowe, od razu przyciągnęła mój wzrok. Karty są dobrej jakości, a dodatkowym elementem gry są koszulki, które oprócz wpływu na losowość rozgrywki, mają wpływ na to, że karty tak szybko się nie zniszczą.
Pudełko od gry jest albo wadą, albo zaletą, zależy jak na to spojrzeć. Jest eleganckie i wytrzymałe, ale bardzo ciężko je otworzyć. Zawartość na pewno nie wysypie się przez przypadek, ale przed grą trzeba się odrobinę z nim namęczyć. Chociaż nie mogę wykluczyć, że to tylko mi trafił się taki oporny egzemplarz.
Przygotowanie gry
Osobno tasujemy karty warunków i karty kamieni. Losowo dobieramy je w pary i wkładamy do koszulek \”plecami\” do siebie. W rozgrywce dla pięciu graczy biorą udział wszystkie karty. Przy trzech lub czterech uczestnikach przygotować talie należy zgodnie z instrukcją. Po przetasowaniu karty rozdajemy wszystkim graczom. Każdy z uczestników układa przed sobą otrzymane karty, kamieniami ku górze. Może zapoznać się z dołączonymi do nich wskazówkami, ale nikomu innemu nie powinien ich pokazywać. Najbardziej odpowiedzialny z graczy kładzie przed sobą kartę ukazującą kolejne tury. Jego zadaniem będzie przesuwanie na nie znacznika.
Przebieg rozgrywki
Gracz z kamieniem o numerze zero rusza się jako pierwszy. Późniejsze tury rozgrywane są zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Uczestnik podczas swojej tury musi dokonać zamiany jednego ze swoich kamieni z kamieniem innego gracza. Jeżeli nie ma takiej możliwości, gra zostaje automatyczne przegrana. Gracze mogą się między sobą porozumiewać, nie zdradzając jednak wskazówek ze swoich kart. W trudniejszym wariancie muszą zachować ciszę.
Wrażenia
Narabi to prosta, kooperacyjna gra karciana, która z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Trzeba nieco wytężyć umysł, by zmierzyć się z mechanizmem gry. Poza tym dzięki karcie, która liczy ruchy, coraz wyżej wspinamy się po drabince własnych osiągnięć. To moim zdaniem naprawdę świetny pomysł. Gra bardzo mi się spodobała, dzięki niewielkim rozmiarom może bez trudu wszędzie z nami podróżować.
Podsumowanie
Minimalizm, prostota i łagodna oprawa graficzna to zdecydowane zalety tytułu Narabi. Gdy do tego dodać szybką, ale wymagającą myślenia rozgrywkę, otrzymujemy grę bliską ideału. Serdecznie ją wszystkim polecam. Myślę, że spodoba się nie tylko miłośnikom klimatów azjatyckich. Z pewnością jest warta uwagi. Dawno nie miałam przyjemności pograć w coś tak fajnego.
Wiktoria Aleksandrowicz