Historia to fascynujące zagadnienie, a jednak wielu ludziom kojarzy się z katorżniczym wkuwaniem dat i nudnym przedmiotem szkolnym. Czy tak musi być?
Czy istnieje sposób, by o historii mówić ciekawie i sprawić, żeby młodzież ją pokochała?
Myślę, że sztuka ta udała się twórcom kanału na YouTube \”Historia bez cenzury\” Krótkie, filmiki z zabawną narracją i współczesnym językiem pozwalają przyjrzeć się historii z innej perspektywy. Choć niektórych może razić styl wypowiedzi twórców kanału, to nie można im odmówić popularności i skuteczności.
Sięgając po książkę Wojciecha Drewniaka \”Historia bez cenzury 4\”, widziałam, czego się spodziewać i nie zawiodłam się. Czytając kolejne rozdziały albo uśmiechałam się pod nosem, albo śmiałam w głos z dowcipnych porównań autora oraz odniesień do współczesnej polskiej rzeczywistości.
Znany youtuber Wojciech Drewniak w czwartej ze swoich książek przybliża czytelnikom najmniej znaną epokę w dziejach Europy, czyli Średniowiecze. Jako punkt wyjścia autor wybrał udowodnienie, że Średniowiecze wale nie było epoką ciemną, a wręcz przeciwnie, był to okres bardzo szybkiego rozwoju, powstawania i krzepnięcia państw europejskich.
W kolejnych rozdziałach przybliża czytelnikom Wikingów, czasy Mieszka Pierwszego w Polsce, postać Karola Wielkiego. Następne rozdziały poświęcone są torturom, krucjatom, codzienności. Osobne miejsce w tej książce znalazła Joanna d\’Arc.
Twórca stara się tak opowiadać o przeszłości, by wyciągnąć z niej jak najwięcej ciekawostek, faktów mogących zainteresować nawet osoby uprzedzone do historii.
Książka powinna przede wszystkim spodobać się młodzieży. Dorośli, zwłaszcza ci bardzo poważni, mogą mieć problem z zaakceptowaniem języka używanego przez Wojciecha Drewniaka, wystarczy jednak mieć dystans do rzeczywistości, by świetnie się bawić przy tej książce, jednocześnie poznając nieznane fakty z przeszłości Europy.
Podsumowując: \”Historia bez cenzury 4\” to książka dla fanów kanału YouTube o tym tytule oraz tych, którzy cenią sobie humor, mają dystans do rzeczywistości i chcą poznać historię średniowiecznej Europy w niekonwencjonalny sposób.
Anna Kruczkowska