Lubię powieści wydawane nakładem wydawnictwa Szósty Zmysł, obserwuję te ich nowości i zawsze znajdę coś, co trafi w mój gust. Nie wiedziałam, że wydają też polskich autorów, więc powieść Karoliny Winiarskiej zafrapowała mnie. Korzystając z wolnego weekendu, wzięłam się szybko i przeczytałam. Nie sposób nie dostrzec podobieństw do powieści Jeden dzień, czy Love, Rosie, obie wspomniane przeze mnie książki są zekranizowane, a charyzma aktorów sprawiła, że często do nich wracamy. Ba, swego czasu kopiowałam fryzurę bohaterki Jednego dnia, ale jak dawno to było, niech da wam do myślenia to, że w międzyczasie cięłam się też na inną postać, a obecnie włosy mam do pasa. Czy powieść polskiej autorki dorówna tym sławom, zwłaszcza że jeśli chodzi o objętość, jest znacznie cieńsza?
Jest połowa lat dziewięćdziesiątych, Olga i Michał spotykają się na wakacjach we Włoszech, przeskakuje pomiędzy nimi iskra. Olga ma jednak chłopaka, do którego wraca, a Michał obiecuje do niej pisać. Faktycznie wysyła jej kartki, Olga przed maturą zrywa z chłopakiem, z którym nie czuła tej magii. To jest moment, kiedy powinni się spotkać, mają osiemnaście lat, zdali maturę, czeka ich życie, w które mogą wejść razem. Jednak Olga idzie na studia do Krakowa, Michał do Warszawy a ich losy rozchodzą się, jak trajektorie lotów samolotów z Kevina samego w Nowym Jorku. Obserwujemy ich co jakiś czas, jak radzą sobie w życiu, jak myślą o sobie, jak wchodzą w nowe związku, z różnymi efektami. I zachodzimy w głowę, o co chodzi.
Gdy akcja powieści się zaczyna mamy lata dziewięćdziesiąte, wiadomo wtedy nie było komórek, powszechnego internetu, pod strzechą, a jednak bohaterowie nie robią nic, żeby się spotkać. Co byłoby zrozumiałe, bo sama bywała na koloniach i chociaż wymienialiśmy się adresami, ba nawet dzwoniliśmy do siebie, czy tam pisaliśmy, ale Olga i Michał rzekomo tak się zakochali, że myślą o sobie przez kilkanaście lat. Oczywiście mamy kilka niezgrań w czasie, bo on pisze, a ona akurat jest w związku, więc to się odsuwa o kilka lat. Przy czym jednak jestem przeciwna apologizowaniu krótkiego spotkania, dla przykładu z piętnaście lat temu poznałam na jakimś wyjeździe chłopaka, był fajny, miły, dzwonił do mnie często i bardzo dobrze nam się gadało, a później ten kontakt się rozmył, ale jakoś nie patrzyłam przez jego pryzmat na swoje życie, ktoś powie, że nie wywarł na mnie takiego wpływu, pewnie tak, ale gdyby wywarł taki wpływ, to sądzę, że zrobiłabym coś więcej niż myślenie o nim. To moim zdaniem działa na minus tej powieści, w Jednym dniu oraz w Love, Rosie mieliśmy dwójkę przyjaciół, którzy najpierw stworzyli głęboką przyjacielską relację, nim poczuli, że może coś więcej, ta druga osoba była kimś ważnym, stałym elementem życia tymczasem tutaj mamy przelotną znajomość mitologizowaną i to paradoksalnie przez faceta, to Michał nie umie wejść w porządny związek, bo myśli o Oldze.
Wszystkie te książki opowiadają o niezgraniu czasowym, gdy rozmijamy się ze sprzyjającymi okolicznościami, a później, jak na rzadką kometę musimy czekać eony. Nie wiem, czy tylko ja, czy Wy też tak macie, sprzyja to myśleniu, że gdyby wtedy, to dziś byłoby inaczej, lepiej. Możemy zgonić to na czas. Gdybyśmy się wtedy spotkali, pewnie bylibyśmy super parą. Problem z historią alternatywną jest taki, że tego się nie dowiemy. Dlatego mam spory niedosyt, bo autorka pisze ciekawie, wybrała fajną konwencję, pokazuje bohaterów w ciekawych sytuacja, stawia ich przed interesującymi wyborami, ale jednak o ile Olga żyje, podejmuje decyzję, o tyle Michał płynie z prądem. Nie wiem, dlaczego zrobiła z niego ciapka. Miałam ochotę krzyknąć do niego, stary masz jej adres, wskakuj w busa jedź do Rzeszowa i sprawdź, czy coś z tego będzie. Jeśli chodzi o koniec, byłam już zmęczona czekaniem i o ile powieść skłoniła mnie do refleksji nad rolą myślenia o alternatywnych historiach w moim życiu, to tak jak nie zaczęłam wypisywać do byłych chłopaków z wakacji, tak niestety zakończenie też mnie nie poruszyło aż tak mocno, ale książkę zapamiętam jako przyjemną odskocznie od poważniejszych tytułów, będę obserwowała karierę autorki, a i książkę będę polecać.
Reasumując, książka jest debiutem, udanym, chociaż autorka nie uniknęła kilku pułapek, jednak docenić należy pomysł, sentymentalną podróż do przełomu wieków, a także nie sposób zlekceważyć, że autorka tak prowadzi akcji, że autentycznie angażuje czytelnika, sprawia, że kibicujemy im, jak również jesteśmy ciekawi, jak to się potoczy. Będę czekała i obserwowała, jak rozwinie się styl Karoliny Winiarskiej, bo rokuje to bardzo dobrze.
Katarzyna Mastalerczyk