Powiedzieć, że dzieci są ciekawskie, to jakby nic nie powiedzieć. Dzieci wszędzie chcą wejść, wszystkiego dotknąć, wszystko zobaczyć, wszystko wiedzieć. I nieustannie pytają. \”Dlaczego?\”, \”po co?\”, \”co to jest?\”, \”do czego to służy?\” – to tylko nieliczne z całej galaktyki pytań, z którymi przychodzi się mierzyć rodzicom i opiekunom. Z czasem pytania ewoluują i starsze dziecię pyta już o sprawy bardziej złożone, jak choćby znaczenie wyczytanych czy zasłyszanych wyrażeń. Z pomocą śpieszy tu \”Na końcu języka\” Anny Kamińskiej-Mieszkowskiej. Jest to książka kierowana do młodego czytelnika, mająca przybliżyć niektóre zwroty frazeologiczne i przysłowia funkcjonujące w języku polskim.
Książka jest swego rodzaju słownikiem. Dzieli się na dwie części – pierwsza dotyczy związków frazeologicznych, a druga przysłów. Na oddzielnych stronach przedstawiono po kilkadziesiąt \”haseł\” obu gatunków. Wyjaśnienia są tu zwięzłe, raczej proste i zrozumiałe. Przykłady zastosowania zaś podane w formie krótkich dialogów są najlepszym możliwym sposobem dopełnienia objaśnień.
Pomimo zwięzłości tekstów autorka zdołała zawrzeć w nich również pochodzenie niemal każdego wyrażenia i przysłowia. Tłumaczy też zastosowane w nich archaizmy czy słowa określające przedmioty, które wyszły już z użytku. Dzięki lekturze dziecię dowie się więc w jaką \”piętkę\” się czasem goni, czy też czym jest owa \”panewka\”, na której można spalić.
Książka, jako pozycja o przeznaczeniu edukacyjnym, już na wstępie przedstawia młodemu czytelnikowi zwięzłą i przejrzystą charakterystykę takich pojęć jak \”związek frazeologiczny\” czy \”przysłowie\”. Na końcu zaś obu działów objaśniających hasła, zawiera po kilka ćwiczeń mających na celu utrwalenie zdobytych informacji.
Tomik ma zachęcającą powierzchowność, w twardej matowej oprawie, ilustrowany z pomysłem, niejednolicie – rycinami, starymi fotografiami, rysunkami różnego stylu i charakteru. Nie jest tu jednak pstrokato, a teksty czytelne, umieszczone na jednolitych tłach. Całość zaś zgrabna i przyjemna w użyciu.
\”Na końcu języka\” to pozycja objaśniająca młodemu czytelnikowi zwroty stosowane w języku polskim. Ale nie tylko, bowiem w tychże wyrażeniach i przysłowiach zawarte są okruchy przeszłości, dawne obyczaje i przedmioty, o których pamięć powoli zanika z każdym pokoleniem. Zatem poprzez tłumaczenie ich znaczeń Anna Kamińska-Mieszkowska nie tylko rozbudowuje słownictwo młodego czytelnika ale ofiarowuje mu również fragment naszego klucza kulturowego.
Iwona Ladzińska