Jaka piękna wiosna tej zimy. Czas chyba powoli myśleć o ogrodowych porządkach. Jak w nie zaangażować młodsze dzieciaki? Sięgnijcie po Ogródek w wersji planszowej i przekonajcie się, czy wasze pociechy odnajdą się w tej trudnej pracy.
Gra wydana w Polsce pod szyldem wydawnictwa Rebel przeznaczona jest dla graczy 8+, ale i młodsze dzieciaki są w stanie załapać podstawy i czerpać przyjemność z gry. W końcu kto nie chce sprawdzić się w roli ogrodowego mistrza gry. Już od pierwszego rozłożenia elementów z pudełka ma się wrażenie, że nagle nasz stół do rozgrywek zakwitł tysiącem barw. Brązy, zielenie i ciepłe barwy kwiatowych cudów prezentują się świetnie i cieszą oko.
Wykonaniu planszówki nie mamy nic do zarzucenia. Każdy element jest czytelny i dopracowany, kusi barwami i współgra jako pojedynczy fragment całości. Trwała oprawa to podstawa w każdej planszówce, to też jeden z pierwszych detali ocenianych przez każdego rodzica. Na tym tle Ogródek wypada dobrze i z pewnością posłuży na wiele sesji ogrodniczych.
Gra zawiera:
1 dwustronna plansza rozsadnika
36 kafelków (puzzli) z kwiatami
9 kwietników (z jasną i ciemną stroną)
1 duży żeton parasola
30 okrągłych żetonów kotów
16 okrągłych żetonów doniczek
2 żetony Gniazdo Os
4 Stoły Sadzenia z punktacją (po 1 dla każdego gracza)
12 pomarańczowych kostek punktacji doniczek (po 3 dla każdego gracza)
żeton taczki
12 niebieskich kostek punktacji (po 3 dla każdego gracza)
instrukcja
Przygotowanie do gry:
Rozłożenie elementów zwyczajowo trwa najdłużej. Zachwytom nie było końca i w przypadku gry Ogródek. Dość sprawnie poszło złożenie taczki. Przyszła pora na sprawdzenie plansz i kwietników. Należy na środku położyć szkółkę kwiatową, która jest największą planszą w zestawie. Plansza jest dwustronna, a jej odpowiednią wersję wybieramy poprzez określenie liczby graczy (1-3) i 4 osoby. 16 pól należy wypełnić losowo dobranymi płytkami kwiatów (po jednej na pole).
Pozostałe 20 płytek należy rozłożyć dookoła szkółki, a za ostatnią z nich ustawić taczkę, która wyznacza początek ścieżki, którą będziemy podążać. Gracze dostaną do swej dyspozycji także stoły kwiatowe oraz kostki punktacji, po 3 niebieskie i 3 pomarańczowe. A no i musicie wylosować 2 rabatki, które kładziecie obok swojego stołu. Na każdego gracza na początku rozgrywki czekają 2 urocze koty.
Jedną z pozostałych rabatek, koty, ule oraz parasole umieszczamy obok szkółki kwiatowej. W instrukcji znajdziecie zasady gry dla 2-4 graczy, solowej rozgrywki i tej z dziećmi. Co zresztą uważamy za duży plus. Krótko przedstawimy wersję pierwszą.
Każda tura gracza składa się z czterech faz.
Faza uzupełnienia:
1. Weź ze ścieżki ogrodowej płytkę kwiatów znajdującą się bezpośrednio przed taczką.
2. Umieść ją na pustym polu linii ogrodnika, które znajduje się najbliżej kości ogrodnika.
3. Przesuń taczkę do przodu, przed następną płytkę kwiatów na ścieżce.
4. Powtarzaj kroki od 1 do 3 do momentu, gdy wszystkie pola w linii ogrodnika zostaną uzupełnione.
Faza sadzenia:
a) Weź płytkę kwiatów.
Wybierz płytkę kwiatów z linii ogrodnika i natychmiast umieść ją na jednej ze swoich rabatek.
b) Weź doniczkę.
Weź doniczkę z zasobów ogólnych i natychmiast umieść ją na jednej ze swoich rabatek.
Faza punktacji
Gdy rabatka jest ukończona, podliczamy z niej punkty. Gracz musi przesunąć swoje znaczniki na stole ogrodowym. Pomarańczowy, jeśli na ukończonej rabatce są doniczki (liczba doniczek z rabatki to ilość pól, o które przesuwamy znacznik), niebieski o tyle pól, ile kloszy zawiera się na zakończonej rabatce.
Faza ogrodnika
Na końcu swojej tury musisz przesunąć kość ogrodnika o 1 pole do przodu wzdłuż krawędzi planszy, w kierunku wskazanym przez strzałki (zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara).
W grze 2- albo 4-osobowej pole zmiany pokrywa się z polem ogrodnika. W grze 3-osobowej pole zmiany znajduje się 2 pola przed polem ogrodnika.
Za każdym razem, gdy docierasz do pola zmiany, obróć górną ściankę kości na pole o liczbie oczek wyższej o 1 od poprzedniego. Gdy kość ogrodnika zostanie obrócona na ?6?, rozpoczyna się runda finałowa.
Chyba pierwszy raz w swojej recenzji używam fragmentów instrukcji, jednak są one tak prosto i jasno napisane, że kombinowanie nie wyszłoby na dobre. Ogródek skradł nasze serca powłoką graficzną, łatwością rozgrywki i jej dużą elastycznością, która daje gotowe rozwiązania bez względu na wiek graczy. To z pewnością ciekawa forma zabawy z dziećmi i zaszczepienie im ogrodniczego bakcyla.
Marta Daft