Decyzja Benedykta XVI o abdykacji wstrząsnęła nie tylko światem katolickim, kardynałami i biskupami, ale i ludźmi świeckimi. Joseph Ratzinger zdecydował się zerwać z wielowiekową tradycją, burząc porządek i ład. Dlaczego zdecydował się na taki krok? Co nim kierowało? Głowa Kościoła Katolickiego nie abdykowała, papież nie podejmował takiej decyzji, wiedząc że jest dla wiernych kimś w rodzaju mostu pomiędzy światem a Bogiem. Książka Anthony\’ego McCartena to nie tylko lektura, która trochę rozjaśnia w głowie czytelnika tamten czas. To biografia dwóch papieży, dwóch mężczyzn, którzy reprezentują dwa różne stronnictwa. Może nie byłaby aż tak popularna, gdyby nie film, z fenomenalnymi rolami Anthyonyego Hopkinsa i Jonathana Pryca.
Czy warto zdecydować się na lekturę Dwóch papieży?
Jak najbardziej tak. Autor przygotował dla swoich czytelników książkę, która wiele zdradza i wyjaśnia. To takie vademecum wiedzy o Watykanie i Kościele Katolickim, za którym stoi gors osób, które dzierżą władzę. Anthony McCarten ukazuje dwa stronnictwa oraz stara się zaprezentować to jak wyglądają słowa namiestników Kościoła w zmieniającym się wciąż świecie. Molestowanie seksualne, coraz mniejsza liczba wiernych uczęszczających do kościoła, kosmiczne sumy za odprawienie sakramentów świętych, nieprzestrzeganie celibatu – to problemy, z którymi boryka się Kościół na co dzień i które są już dostrzegane przez każdego wiernego. Coraz więcej osób zaczyna rozumieć, że im taki układ nie pasuje i odchodzi od wiary. Papież nie może z tym nic nie robić, ale Benedykt XVI jest człowiekiem wiernym zasadom, bardzo inteligentnym i posiadającym ogromną wiedzę; kimś, kto nie chcę, aby Kościół Katolicki naginał swoje reguły.
Autor przedstawia biografie dwóch papieży – Jospeha Bergoglio i Jospeha Ratzingeram, którzy wychowywali się i dorastali na różnych kontynentach; którzy musieli w swoim życiu stawić czoła wielu problemów. Podoba mi się to, że autor nie wybiela przeszłości obu dostojników kościelnych; przedstawia czytelnikowi fakty, dzięki czemu możemy bliżej poznać zarówno Benedykta XVI i Franciszka. Dorastali w trudnych czasach i kształtowały ich różne reżimy, poglądy, rzeczywistość. Można powiedzieć, że różnią się wszystkim, a autor, bez oceniania, wyraźnie ich poglądy rozdzielił. Muszę przyznać, że bliżej mi do Franciszka, który wie, że Kościół musi wejść w XXI wiek, ale szanuję również wiedzę i doświadczenie Benedykta. Już sam fakt, że zgodził się abdykować, jest niezwykle odważny i widać, że papież przemyślał wszystkie za i przeciw i wykonał to, co było dobre dla wiernych i Kościoła.
Dwóch papieży to lektura, którą czyta się szybko. Autor nie przytłacza czytelnika faktami i datami. Czy książka jest lepsza od filmu? Zdecydowanie tak – po jej zakończeniu mamy szerszy obraz całej sytuacji. Bardzo polecam, nie tylko wierzącym.
Katarzyna Krasoń