Z roku na rok zwiększa się świadomość ludzi dotycząca funkcjonowania naszego ciała. Na rynku coraz liczniej pojawiają się także publikacje, które wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu na wiedzę. Co nam leży na wątrobie? wpisuje się więc w ten trend idealnie… Również zważywszy na obecną sytuacją, z jaką musi teraz mierzyć się ludzkość.
Profesor Didier Samuel w swojej publikacji skupił się przede wszystkim na chorobach, jakiej jej zagrażają (stłuszczenie; marskość; zapalenie wątroby typu A, B, C,D, E; rak wątroby). Omawia je w sposób wyczerpujący, a zarazem przejrzysty i zrozumiały. Choć oczywiście nie mogło zabraknąć terminologii stricte medycznej. Ale bez obaw, na końcu tej książki znajdziecie słowniczek przydatnych terminów. Przy każdej jednostce chorobowej opisuje jej objawy, sposoby leczenia, a także sposoby przeciwdziałania, by jej uniknąć lub zminimalizować prawdopodobieństwa zachorowania.
Autor zwraca również uwagę na to, że przez wiele lat problemy z wątrobą szufladkowały pacjentów, jako tych uzależnionych od alkoholu. Podkreśla, że na przestrzeni lat udowodniono, iż jej stłuszczenie, czy marskość nie musi być wynikiem naużywania alkoholu, a może być spowodowane innymi jednostkami chorobowymi, czy czynnikami genetycznymi.
Profesor Didier Samuel zwraca także uwagę na to, jak niesamowitym narządem jest wątroba, która w ludzkim organizmie pełni dziesiątki funkcji, choć uogólniając, zamykają się one w czterech grupach: detoksykacja, metabolizm, filtracja, magazynowanie. Wątroba pracuje bez ustanku, a jakiekolwiek jej uszkodzenie odbija się na prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu, dlatego tak ważne są badania przesiewowe – usg jamy brzusznej, ponieważ wiele z chorób dotykających ten narząd nie daje objawów, a w przypadku marskości, dopiero bardzo późne stadium daje o sobie znać.
Oczywiście w takiej publikacji nie mogłoby zabraknąć wzmianki o przeszczepach, wszak organ ten jest często transplantowany. W niektórych przypadkach przeszczep jest jedyną możliwością ratunku dla chorego. Często organy do przeszczepów pobierane są od zmarłego dawcy, wątroba również. Jednak, jak podkreśla profesor Didier Samuel, wątrobę można by częściej przeszczepiać od dawców żywych, zachowując ostrożność, przy pobieraniu fragmentu organu. Wątroba bowiem ma tę ?magiczną? właściwość, iż potrafi po częściowej resekcji się zregenerować i wrócić do pierwotnego stanu.
Myślę, że książka profesora Didiera Samuela Co nam leży na wątrobie? powinna choć raz zostać przeczytana przez każdego, by uświadomić społeczeństwo w tym, jak ważnym organem jest wątroba i jak należy o niego dbać. Ponieważ diety-detoksy, wcale nie działają oczyszczająco, gdyż organ ten oczyszcza się sam, oczyszczając organizm z toksyn. A sięgając po specyfiki ziołowe, winniśmy czynić to rozważnie, bo tak jak leki obciążają wątrobę, tak i ziołami można jej zaszkodzić…
Michalina Foremska