Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb

Date
sty, 10, 2022
Marianna Fijewska – autorka dwóch reportaży o tematyce medycznej: bestsellerowej książki “Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia” oraz “Trudny przypadek. Prawdziwe historie polskich lekarzy”. Powiedziałabym, że autorka ponownie spróbowała wejść w cudze buty, ale zdecydowanie lepiej zabrzmi, gdy powiem, że autorka zdjęła fartuch i weszła w mundur. Według mnie to dosyć odważne posunięcie z jej strony, środowisko policji, tak bardzo ostatnimi czasy znienawidzone przez społeczeństwo. To nie tylko zmontowane urywki filmów z interwencji na portalach, a zdecydowanie smród, brud, przemoc, agresja, popularne używki, wypadki, groźby i śmierć. To właśnie z tym zarówno policjanci, jak i policjantki spotykają się na co dzień na służbie i chociaż całe te patologiczne środowisko jest społeczeństwu znane, to widok kobiety w mundurze budzi kontrowersje – ot drobna niewiasta ma sobie poradzić z marginesem społecznym.
Droga do możliwości założenia munduru jest długa, wyboista i wbrew pozorom trudna. To naprawdę dużo wyrzeczeń, poświęceń, czasu, a wszystko po to, by móc służyć społeczeństwu i w dodatku tak bardzo niewdzięcznemu. Społeczeństwu, które ocenia pracę funkcjonariuszy przez pryzmat urywków filmów dostępnych na portalach społecznościowych, które nie miało do czynienia z prawem, a z góry zakłada, że policjant przekroczył swoje uprawnienia, bądź nie dopełnił obowiązków, bo przecież praca – oj, przepraszam – służba tylko na tym polega. By nie przekroczyć, ale też jednocześnie przyłożyć się tak bardzo, by nie zakwalifikować czynu do “nie dopełnił”. Co gorsze? Nie wiem.
Wracając do drogi do munduru na której stoi test sprawności fizycznej, później multiselect i rozmowa z psychologiem, podczas której nie jesteś w stanie nic ukryć, rozmawiasz na temat emocji związanych ze śmiercią, na temat radzenia sobie z problemami, czy sposób, w jaki sobie poradziłeś w życiu, kiedy cały twój świat w ułamku sekundy runął ci na głowę. Podczas tej rozmowy może ocalić cię tylko twój rozsądek, dojrzałość emocjonalna i intelektualna. I chociaż czytając to, pewnie śmiejesz się, że to bzdura, bo przecież mało który napotkany policjant jest ?ludzki?, to musisz mi uwierzyć, że to zaledwie mały odsetek, bo przecież w Policji zatrudnionych jest 95 755 pracowników mundurowych. I wiesz, co powinieneś wiedzieć, że nie wrzuca się wszystkich do jednego worka. Stereotypy niszczą wizerunek Policji, tak samo, jak wizerunek Polaków wśród innych krajów niszczy stereotyp, że Polak to złodziej… smutne, prawda?
Nawet z narażeniem życia…
Słowa roty wypowiadane zaraz po tym, jak z sukcesem udało się zaliczyć wszystkie testy, rozmowy, lekarzy, przejechać tysiące kilometrów, by zrealizować swój cel, najprawdopodobniej marzenie. Marzenie, które było skryte od czasów dzieciństwa i chociaż wydawać się może to irracjonalne – bo kto chciałby być nazywany psem i być mieszanym z błotem każdego dnia służby – to naprawdę są ludzie, którzy marzą o tym, mają poczucie misji, nazywają to powołaniem.
Wróćmy może do tej drogi do munduru i słów roty, którą określiłam wyboistą. Ta droga naprawdę taka jest i chociaż na końcu znajduje się upragniony mundur, to dopiero po jego założeniu dostrzegasz, jak bardzo dalsza droga jest zachwaszczona i zawalona przeszkodami. Mężczyzna jest w stanie wziąć na swoje barki wszystko – w końcu to mężczyzna, silny, bezwzględny, rządzący twardą ręką i zdecydowany w swych działaniach. A kobieta? Kobieta musi się dużo bardziej napracować, by zyskać szacunek wśród kolegów, i nie mam tu na myśli przyjaźni damsko-męskiej. W szkole jest podobnie, bo przecież to kobiety dążyły do równouprawnienia, to na zajęciach siłowych, czy sprawnościowych trzeba każdą zajechać, pokazać, że to mężczyźni mają przewagę, a ona po prostu pomyliła drogi, obrała zły kierunek swojej kariery…
Mama, żona, policjantka
Pod tym mundurem jest człowiek, kobieta konkretnie. Kobieta, która jest córką, matką, żoną, a przede wszystkim człowiek, który ma swoją godność. Godność, której tak bardzo broni każdy, który miał kiedykolwiek do czynienia z policją, bo przecież każda reakcja suweren – policjant to od razu akcja. Sypanie artykułami z rękawa, których treści się nawet nie zna, nagrywanie dla popularności wśród znajomych, liczne wyzwiska, plucie w twarz. Czy ja pisałam już o godności? O jej poszanowaniu? To co w takim razie z tą godnością policjanta? Co z godnością policjantki, która jest tak często naruszana przez obywateli podczas interwencji, a także przez kolegów po fachu, bo przecież skoro udało jej się uciec z ulicy i wskoczyła za biurko, to na pewno nie za wiedzę, umiejętności i ogładę, a zapewne za coś innego. A jeśli pracuje na ulicy, to każdy, wobec którego są prowadzone czynności, może wyzwać ją od dziwek, kur#w, szmat…a wszystko tylko dlatego, że zapragnęła służyć ludziom.
Smutne, prawda? Dwie strony medalu i jedna gorsza od drugiej.
Każdy w życiu przechodzi trudne chwile. Takie, z którymi potrafi sobie sam poradzić i takie, do których udźwignięcia potrzebuje wsparcia. Policjantki mają takie sytuacje codziennie na służbie, codziennie widzą cierpienie, śmierć i pomagają w możliwy sposób dźwignąć ten ciężar w momencie, gdy muszą przekazać najgorsze informacje rodzinie zmarłego w wyniku wypadku, czy muszą być wspomnieniem dziecka, kiedy przyjedzie odebrać je razem z kuratorem od matki, która jest tak pijana, że nie wie, jak się nazywa.
“Zdejmij mundur” krzyczą… ?idź, przeproś matkę?.
Kiedyś noszenie munduru było zaszczytem, teraz hańbą. Oczywiście takie postrzeganie promuje społeczeństwo. Widzą tylko nierobów, bandytów, którzy za podatki ciężko pracujących ludzi szerzą chamstwo i wandalizm. Zamiast pomagać społeczeństwu – szkodzą. Zastanawiające jest tylko to, czy w momencie wykręcania nr 112, gdy oczywiście jest potrzeba, myślą tak samo i czy raczej przez ich myśli przechodzi modlitwa, by przyjechali jak najszybciej. By jak najszybciej zabrali z auta mężczyznę, który przed chwilą się do niego włamał, a był tak pijany, że narobił pod siebie, albo kiedy ktoś pobił bliskiego, czy też groził najbliższym. Kiedy nieudana transakcja na portalu okazała się oszustwem na kilka ładnych stówek albo cały dorobek życia zniknął w ciągu kilku godzin…
Idź, przeproś matkę… za mundur? A ty przeprosisz matkę za to, jaki wzór dajesz do naśladowania swoim dzieciom, ucząc ich “patriotycznych” wierszy na temat policji? Za to, jak uczysz albo dajesz przyzwolenie innym na to, by mogli poniżać drugiego człowieka, który pełni służbę i jest do dyspozycji społeczeństwa w każdy dzień tygodnia o każdej możliwej godzinie i to za marne pieniądze oraz z ogromną odpowiedzialnością?!
Kiedy ty łamiesz się opłatkiem, cieszysz się z prezentów znalezionych pod choinką, oni siedzą w radiowozie i patrolują miasto, odwożą bezdomnego do schroniska, by nie zamarzł i godnie spędził ten dzień w ciepłym zaciszu…
Kiedy ty na wygodnej kanapie oglądasz wiadomości ze świata i z przerażeniem słuchasz o tym, co się dzieje na granicy, oni tam pełnią całodobową wartę, trzymają linię, by było bezpiecznie…
Łatwo jest oceniać ludzi, a w tym przypadku czyjąś pracę – pracę policji. Łatwo jest przez pryzmat stereotypów, czy urywków filmów ocenić człowieka, krzywdząc tym samym pojedynczą jednostkę, jak i całą formację.
Prywatność.
Jadąc na interwencję, policjant wie jedno – czy chce, czy nie, wkroczy w obywatelską prywatność, ale nie tylko w indywidualną strefę, a rodzinną, będzie zmuszony ingerować w cudzym życiu. Ingerencja może polegać na wysłuchaniu samotnej osoby, a również może polegać na radykalnych krokach, dzięki którym żadna więcej kobieta, czy dziecko nie zostanie skrzywdzone. Książka nie skupia się tylko stricte na mundurowych, ale także na ich działaniach – ukazuje, jak straszna może być samotność ludzi i do jakich czynów ona prowadzi, czy też, do czego prowadzą używki i co z ofiarami robi strach przed oprawcą.
Gniew.
To także obrazy wyryte w pamięci funkcjonariuszek podczas służby, których obrazy tematem przewodnim są umierające osoby, skrzywdzone dzieci, zwłaszcza te, po które śmierć przyszła za wcześnie, bądź jej osąd okazał się niesprawiedliwy.
Cyt. ?W tej pracy gniew jest wszechobecny, ale trzeba trzymać go w lejcach. Mocno, jak naćpanego bandytę? – wiedziała o tym Asia, policjantka wydziału ruchu drogowego, która interweniowała, gdy pijany mężczyzna rozbił auto i uciekł – jego żona leżała nieprzytomna, ośmioletnia córka wyleciała przez okno, zostawiając nogi w aucie… Czy Asia była wściekła? Mogę Ci powiedzieć – Tak. Czy okazała złość? Nie, nie mogła, ponieważ jak to określiła, cyt. ?W tej pracy twój spokój jest kluczem do spokoju innych, a spokój innych do prawidłowego przeprowadzenia czynności służbowych?.
Tego typu opowieści znajdziesz sporo w tej książce, nakreślą ci sposób działania funkcjonariuszy, ale także to, z czym codziennie na służbie muszą się mierzyć.
Chociaż tytuł książki to POLICJANTKI, to cała książka skupia się na pracy funkcjonariuszy, oczywiście ze zwróceniem uwagi na dodatkowe trudności, które na swojej drodze napotykają kobiety.
Zawód przedstawiony oczami kobiety z różnej perspektywy – policjantki zaczynającej służbę, policjantki, która mogła sprawdzić się w różnych wydziałach, czy też takiej, która odchodzi na emeryturę. Opowieści policjantek, które służyły w czasach PRL-u, które mają świeże spojrzenie na ?firmę? oraz policjantek, które swoją ciężką pracą zasłużyły na wyróżnienie i ich spektakularne akcje zapisały się na kartach historii Polskiej Policji.
POLICJANTKI to przede wszystkim przedstawienie trudów pracy w niebieskiej formacji oraz ciężar spoczywający na barkach i psychice funkcjonariuszy, którzy za każdym razem, gdy zamykają oczy, widzą obraz wypalony pod powiekami niczym z horroru, ze świadomością, że niestety widziane sceny nie są fikcją, a prawdziwą tragedią cudzego życia.
POLICJANTKI nakłaniają do refleksji, wpływają na pryzmat postrzegania funkcjonariuszy, udowadnia, że bycie funkcjonariuszem to długa i wyboista droga i chociaż społeczeństwo żartuje sobie, że przecież do Policji idą same życiowe porażki, nieuki, niemoty – ot ludzie, którym nic w życiu nie udało się osiągnąć, to właśnie ta książka jest potwierdzeniem na to, że bycie policjantem wymaga od kandydata dużo więcej niż od zwykłego przeciętniaka.
Pozycja warta zainteresowania. Fajnie byłoby, gdyby była to pozycja obowiązkowa równie w Szkołach Podstawowych, czy Średnich, by ukształtować właściwe nastawienie do Policji u młodego pokolenia…
Milena Czupryniak

Related Posts


Przeczytaj również

2023-03-26Już w maju nakładem wydawnictwa Story House Egmont ukaże się trzecia część serii Supersi scenarzysty Frederic Maupome. Ten tom nosi tytuł Home sweet home. O czym tym razem poczytamy? Troje dzieci z innej planety – Mat, Lili i Benji – są obdarzone supermocami i wspomagane przez robota o imieniu Al. Są rozdarte między chęcią prowadzenia normalnego życia wśród ludzi a lękiem przed odkryciem, kim są. W tej serii autorzy podejmują takie tematy, jak poszukiwanie tożsamości, rodziny, samotności i odmienności pod przykrywką opowieści o superbohaterach. W trzecim tomie rodzeństwo znalazło się w policyjnym potrzasku. Dzieci są ścigane, dlatego będą musiały opuścić swój dom i znaleźć nowe schronienie… Tytuł: Home sweet home. Supersi. Tom 3 Seria: Supersi Autor: Maupome Frederic, Dawid Tłumaczenie: Puszczewicz Marek Wydawnictwo: Story House Egmont Liczba stron: 120 Numer wydania: I Data premiery: 2023-05-17 [...]
2023-03-26Chyba każdy z nas zna lub chociaż słyszał o książce Ojciec chrzestny Mario Puzo. Wydawnictwo Albatros niedawno wznowiło cały mafijny cykl. Teraz dodatkowo wraz z EmpikGo zaprasza do wysłuchania pierwszego tomu w rewelacyjnej interpretacji Mariusza Bonaszewskiego. My również do tego zachęcamy! Wejdźcie do ŚWIATA MAFII👉 https://www.empik.com/go/swiat-mafii Jedna z najwybitniejszych powieści xx wieku. W tym roku mija 50 lat od premiery jej ekranizacji z pamiętnymi kreacjami aktorskimi Marlona Brando i Ala Pacino. film, przez wielu uważany za najlepszy w xx wieku, miał swoich dwóch “Ojców Chrzestnych” – reżysera francisa forda coppolę oraz maria puzo, który był współautorem scenariusza. genialna książka i nakręcony na jej podstawie genialny film – to coś wyjątkowego i na pewno zasługującego na uczczenie specjalną edycją powieści. Porywająca opowieść o honorze i nienawiści, szacunku i pogardzie, miłości i śmierci. Mroczny świat przemocy, w którym każda zniewaga musi zostać zmyta krwią. Ze wstępem Francisa Forda Coppoli. Vito Corleone jest Ojcem Chrzestnym jednej z sześciu nowojorskich rodzin mafijnych. Sprawuje rządy żelazną ręką, a ci, którzy nie podporządkowują się jego decyzjom, nie mogą liczyć na łaskę. To człowiek honoru, ale zarazem tyran i szantażysta, który wśród wrogów wzbudza strach, a wśród przyjaciół – zasłużony, choć nie całkiem bezinteresowny szacunek. Kiedy odmawia uczestnictwa w nowym, niezwykle opłacalnym interesie – handlu narkotykami – wchodzi w ostry konflikt z cosa nostrą. Przyszłość rodziny może uratować tylko najmłodszy syn Vita, Michael, bohater wojenny, który z brudnymi interesami nie chciał mieć nic wspólnego. Czy okaże się godnym następcą Ojca Chrzestnego? [...]
2023-03-26Już 15 – 16 kwietnia 2023  ponownie zapraszamy do Fantastycznego EXPO XXI na​ odległy kraniec świata fantastyki do krain pełnych opowieści o odwadze i honorze. Zanurzymy się w świat pełen legend, smoków i tajemnic. Tak jak zawsze na każdego z Was czekać będzie mnóstwo stoisk Fantastycznych Wystawców, niesamowita atmosfera oraz wiele spotkań autorskich (mamy dla Was kilka niespodzianek w tej kwestii). Wiosenna edycja Targów to jak zawsze idealne miejsca, aby zachwycić się nietypowym rękodziełem, poznać trendy w wydawniczym świecie fantastyki oraz spotkać swoich ulubionych twórców i rzemieślników. Na stoiskach naszych Fantastycznych Wystawców będzie można znaleźć każdego rodzaju przedmioty codziennego użytku, artykuły hobbystyczne, książki, gry planszowe, gadżety, biżuterię – wszystko oprószone szczyptą magii. Przyjdź i przekonaj się, że fantastyka niejedno ma imię, a zanurzenie się w jej świat to fantastyczna przygoda! Jesteś z nami pierwszy raz i nie wiesz o co chodzi? Już wyjaśniamy! Warszawskie Targi Fantastyki od 2015 roku gromadzą fanów szeroko pojmowanej fantastyki dając im możliwość spotkania ulubionych autorów, twórców oraz oddania się szałowi zakupów u Fantastycznych Wystawców. Na każdego odwiedzającego Targi czekają spotkania z naszymi Fantastycznymi Gośćmi, niesamowita atmosfera oraz… … nasi Fantastyczni Wystawcy, a u nich: 💥 książki, 💥 komiksy, 💥 gadżety, 💥 biżuteria, 💥 kosmetyki, 💥 zabawki, 💥 ubrania, 💥 akcesoria wszelkiego rodzaju i rozmiaru, 💥 inne cuda z drewna, skóry, filcu, metalu, szkła i nie wiadomo czego jeszcze. 🎟 Przedsprzedaż biletów rozpocznie się na początku marca i potrwa do 11 kwietnia. Tym razem sprzedażą i obsługą Waszych biletów zajmie się eBilet. Po zakończeniu przedsprzedaży bilety będzie można zakupić w kasach podczas trwania wydarzenia, ale… karnety dwudniowe i pakiety wejściówek będzie można zamówić ❗WYŁĄCZNIE❗ w przedsprzedaży. 🎟 To była niełatwa, by nie powiedzieć bardzo trudna, decyzja, ale “wszystko drożeje a żyć trzeba” – jak mawiała pewna słynna czarodziejka. Począwszy od edycji wiosennej zmieniają się ceny wejściówek na Targi. Za to, aby złagodzić nieco tą zmianę, wprowadzamy – na razie eksperymentalnie – pakiety wejściówek dla par i grup rodzinnych. ➡ Przedsprzedaż: ⛩ Karnet 2 dniowy: 23,00 ⛩ Bilet Jednodniowy Normalny: 17,00 ⛩ Bilet Jednodniowy Ulgowy: 12,00 ➡ Pakiety wejściówek (2 dniowe): ⛩ Para (2N): 40,00 ⛩ Trójka (1N + 2U): 55,00 ⛩ 2 Pary (2N + 2U): 75,00 ⛩ Full (2N + 3U): 90,00 ⛩ Poker (2N + 4U): 110,00 ▪ W pakietach N oznacza wejściówkę normalną, U – ulgową. ▪ Wszystkie pakiety są DWUDNIOWE. ▪ Bilety i wejściówki Ulgowe są przeznaczone WYŁĄCZNIE dla Uczestników poniżej 13 roku życia. Tacy Uczestnicy MUSZĄ przebywać pod opieką osoby PEŁNOLETNIEJ przez CAŁY czas pobytu na wydarzeniu. ➡ Kasy w trakcie trwania wydarzenia: ⛩ Bilet Jednodniowy Normalny: 20,00 ⛩ Bilet Jednodniowy Ulgowy: 15,00 ➡ Najmłodsi Fani (poniżej 7 roku życia) tradycyjnie zwolnieni są z obowiązku posiadania biletu 🙂 🎟 Drugą z niełatwych decyzji było ograniczenie asortymentu gadżetów z naszą Fantastyczną Syrenką. Po pierwsze nie będzie można ich zamówić w przedsprzedaży. Po drugie w Fantastycznym Sklepiku na wydarzeniu do zakupienia będą jedynie przypinki, magnesy, podstawki oraz torby z aktualnej edycji i to, co jeszcze mamy w magazynie z edycji poprzednich. ⏰ Godziny otwarcia Targów ⏰ ⛩Sobota: 10:00 – 20:00 ⛩ Niedziela: 10:00 – 18:00 ❗ UWAGA ❗ Ważne ➡ Impreza odbędzie się na terenie obiektu EXPO XXI w Warszawie w Hali 4 – to ta wolnostojąca hala. ➡ Na terenie EXPO XXI znajduje się duży, płatny parking naziemny oraz podziemny, z którego każdy z Uczestników może korzystać. ➡ Na terenie obiektu do Waszej dyspozycji będzie niewielka szatnia ➡ Dodatkowo ze względu na to, że nasza impreza nie jest i nie będzie konwentem, dbając o bezpieczeństwo wszystkich, na terenie Targów obowiązuje całkowity zakaz zasiadania lub blokowania w inny sposób przejść, schodów i dróg ewakuacyjnych. ➡ Ponadto obowiązywać będzie także zakaz wnoszenia i spożywania na terenie Targów posiłków oraz produktów spożywczych, które nie zostały zakupione na terenie imprezy. Ten zakaz nie będzie dotyczył jedynie tych, którzy z imprezy wyjść nie mogą lub nie powinni tego robić czyli Gości, Wystawców i Obsługi. Na terenie hali nie zabraknie Waszych ulubionych Wystawców serwujących napoje oraz drobne przekąski a przed halą planujemy Strefę FoodTrucków. Życzymy Wam fantastycznego czasu oczekiwania na nadchodzącą imprezę. W kwietniu widzimy się po raz kolejny w EXPO XXI! [...]
2023-03-26Polskie kino coraz chętniej przyjmuje u nas filmy anime. Tym razem przyszedł czas na adaptację mangi Suzume (jap. Suzume no Tojimari). Reżyserem jest Makoto Shinkai, który odpowiada też za Your Name (jap. Kimi no na wa) lub Weathering With You (jap. Tenki no Ko). Jej polskim dystrybutorem jest United International Pictures, a premierę zapowiedziano na 21 kwietnia! Suzume to opowieść o dojrzewaniu 17-letniej głównej bohaterki. Animacja rozgrywa się w różnych dotkniętych katastrofą miejscach w całej Japonii. Podróż Suzume rozpoczyna się w spokojnym miasteczku w Kyushu (południowo-zachodnia Japonia), kiedy spotyka chłopaka, który szuka tajemniczych drzwi. Suzume znajduje je zniszczone pośród ruin, jakby były osłonięte przed jakąkolwiek katastrofą. Suzume zdaje się być przyciągana przez ich moc i sięga aby je otworzyć… Drzwi zaczynają otwierać kolejne drzwi w całej Japonii, siejąc zniszczenie. Suzume musi zamknąć te portale, aby zapobiec dalszej katastrofie. [...]
2022-06-28Historia Richarda Demarco, który promował sztukę z Europy Wschodniej, zanim to było modne; czy dokument o niewidomym Japończyku, który zwiedza galerie, prosząc widzów o opisanie dzieł sztuki – to tylko trzy propozycje spośród ponad 60 filmów biorących udział w tegorocznym Festiwalu kina i sztuki On Art 2022. On Art ma oryginalną formułę: filmy festiwalowe towarzyszą kinom letnim odbywającym się w wielu miastach Polski. Na Festiwal złoży się ponad 200 projekcji w pięknych lokalizacjach m.in.: w Łazienkach Królewskich, Galerii Miejskiej we Wrocławiu, Zamku Królewskim w Warszawie czy Bydgoskim MÓZG-u. Festiwal potrwa przez całe lato, od 1 lipca do 4 września. W tym roku do międzynarodowego konkursu filmów o sztuce zakwalifikowały się 62 filmy z wielu krajów świata, m.in. z Kuwejtu, Meksyku, Japonii czy Singapuru. „Nasza publiczność ma okazję zobaczyć filmy pochodzące z wielu kultur, ukazujące różne oblicza sztuki: malarstwo, rzeźbę, performens, street-art, wideo-art i inne gatunki sztuki współczesnej” – mówi Leszek Wejcman, dyrektor artystyczny Festiwalu. Wśród wybranych tytułów znalazły się w większości filmy krótkie, ale też średnio- i długometrażowe. Zaprezentujemy również kilka poruszających filmów dokumentalnych związanych z osobistościami świata sztuki. „Fes:wal nie skupia się wyłącznie na profesjonalnych i znanych artystach. W programie znalazły się również filmy poświęcone twórczości amatorskiej oraz zjawiskom o bardziej naturalnym, ludowym charakterze. Często ich walorem jest autentyczność postawy twórczej i osobistego zaangażowania artystów” – mówi Antoni Burzyński, przewodniczący jury Fes:walu. W tym roku organizatorzy zapowiadają też niespodziankę dla miłośników muzyki i tańca współczesnego: osobną festiwalową imprezę. „W ciągu ostatnich kilku lat zauważyliśmy bardzo duże zainteresowanie – twórców i publiczności – ruchem i tańcem w ujęciu filmowym. Dlatego w tym roku zdecydowaliśmy się powołać dodatkowe, osobne wydarzenie poświęcone tym dwóm dziedzinom sztuki: Fes:wal On Art Dance and Music. Pokazy filmów o muzyce i tańcu odbędą się w połowie października 2022 roku na terenie Mińskiej 25 w Warszawie” – dodaje Marcin Dumieński z Fundacji Rozwoju Kinematografii. Po więcej informacji zapraszamy na: www.onart.eu oraz https://www.facebook.com/onartfestival [...]
2023-03-26„Sundown” z Charlotte Gainsbourg i Timem Rothem już w kinach! Najnowszy film Michela Franco („Opiekun”, „Nowy porządek”) był objawieniem festiwalu w Wenecji. „Sundown” w zaskakujący sposób łączy thriller z love story, gwałtowne zwroty akcji łagodząc czułą melancholią. Opowieść o wakacjach w Acapulco przybierających nieoczekiwany obrót pełna jest narracyjnych zakrętów, za którymi czekają nagłe objawienia, chwile grozy, oszałamiające zachody słońca i radykalne decyzje. Alice (Charlotte Gainsbourg) i Neil (Tim Roth) spędzają urlop w słynnym meksykańskim kurorcie. Luksusową sielankę przerywa niespodziewany telefon, który zmusi ich do zmiany planów, a w głowie Neila pojawi się pokusa, by całkowicie zmienić swoje życie. Rozgrywający się pomiędzy luksusem i nędzą, przywilejem i jego brakiem, pełnią życia i jego zachodem „Sundown” stawia najważniejsze pytania o to, co naprawdę czyni nas szczęśliwymi. Pieniądze? Miłość? Więzi? A może ich brak? „Sundown” to kolejne po „Opiekunie” ekranowe spotkanie Michela Franco z Timem Rothem, dla którego to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych ról w dorobku. Jego Neil do końca nie zdradza swoich tajemnic, w czym wspiera go reżyser, zwodząc nas i myląc tropy. I o tym także jest „Sundown”: o pozorach, którym chętnie ulegamy, oceniając zamiast dociekać prawdy i zbyt łatwo biorąc piekło za raj. [...]
2022-10-07Jesienią często odczuwamy spadek energii i pogorszenie samopoczucia. Kiedy dni stają się ponure i deszczowe szukamy pomysłów na odwiedzanie interesujących miejsc zlokalizowanych pod dachem, które mogą poprawić nam nastrój. Jednym z takich inspiracji na jesienną atrakcję, pozwalającą oderwać się od szarej rzeczywistości i zanurzyć w świecie kolorów, jest wizyta w pierwszym w Polsce Funzeum. Przestrzeń tego nietypowego muzeum zlokalizowanego na powierzchni prawie 4000 mkw. prezentuje w zaskakujący sposób zjawiska związane z kolorami i światłem. Barwną przestrzeń tworzą multimedialne instalacje i interaktywne elementy zachęcające do odkrywania i eksplorowania ekspozycji obiektu. Na zwiedzających czekają 2 stałe wystawy: wystawa koloru z instalacjami artystyczno-edukacyjnymi i wystawa światła prezentująca w nietypowy sposób wykorzystanie różnych form naturalnego i sztucznego światła.   Kreatywna przestrzeń tonie w kolorach, a liczne interaktywne elementy wystaw zachęcają do aktywnego zwiedzania i twórczego, radosnego spędzenia czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Możliwość kreowania własnej rzeczywistości w trakcie zwiedzania Funzeum bez zakazów typowych dla tradycyjnych placówek muzealnych, pozwala na uwolnienie wyobraźni zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym.   Wystawę „Kolor”, jedną z 2 udostępnionych na stałe w Funzeum, tworzą aż 32 ekspozycje, które pozwalają wejść w kontakt z każdym z przedstawionych kolorów i pobawić się wszystkimi kolorami jednocześnie. Podczas zwiedzania można także odkryć kilka zaskakujących efektów wizualnych związanych z barwami. Z kolei wystawa „Światło” pozwala zapoznać się z nim z nowej perspektywy, odkrywając tajemnice od zwierciadeł po naturalne i sztuczne źródła światła.  Sfera fluo tworzy na przykład idealne warunki, aby poobcować z zjawiskiem luminescencji. Innym zaskakującym rozwiązaniem jest możliwość znalezienia się we wnętrzu ogromnego kalejdoskopu. Z kolei strefa zwierciadeł i luster stworzona w ramach wystawy pozwala poznać je od podszewki, a wizyta w pokoju typu Infinity Room z prawie 300 lampkami zmieniającymi kolory, odbitymi wielokrotnie w około 100 m2 luster, doświadczyć oryginalnych efektów wizualnych.   Zastosowanie kreatywnych pomysłów i nowoczesnych technologii w prezentowaniu wystaw sprawia, że bez względu na wiek zwiedzający chętnie angażują się w odkrywanie zasobów edukacyjno-rozrywkowych Funzeum. Wizyta w tym nietypowym muzeum jest dla wielu osób dużym zaskoczeniem. Wielokolorowe scenerie, interaktywne elementy oraz multimedialne instalacje służą nie tylko zabawie, ale także praktycznej edukacji. Dodatkowym atutem i rzeczą, która wzbudza wiele radości i dobrej energii, jest możliwość realizacji w obiekcie zdjęć z ciekawymi efektami wizualnymi, dzięki zastosowanym technologiom cyfrowym i bogactwie kolorów.   Multimedialne wystawy wykorzystują magię światła i kolorów tworząc barwne ekspozycje, które w niecodzienny sposób łączą funkcje rozrywkowe i poznawcze. Angażują zmysły zwiedzających, pobudzają wyobraźnię i dostarczają pozytywnych przeżyć oraz wielu emocji. Kreatywna przestrzeń sprzyja edukacji. Poza możliwością doświadczania różnych zjawisk w trakcie zwiedzania można znaleźć także odpowiedzi na wiele ciekawych pytań związanych z oddziaływaniem koloru i światła na otaczającą nas rzeczywistość.   Jesienią, gdy zaczyna brakować nam pozytywnych bodźców i odczuwamy spadek energii miejsca takie jak na przykład Funzeum, nasycone kolorami i różnymi źródłami światła, mogą pozytywnie wpływać na nasz nastrój. [...]
2023-03-27Już w kwietniu, a dokładniej w dniach 20-23 odbędzie się Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej. Prawdziwa gratka dla wszystkich fanów komiksów. Tegoroczna edycja będzie już szóstą. Festiwal łączy naukowe spojrzenie na komiks z jego popularną, konwentową formą. Jak co roku, na wydarzeniu będzie można spotkać polskich i zagranicznych twórców, zobaczyć ciekawe wystawy, a także wziąć udział w prelekcjach i spotkaniach autorskich. Odwiedzający będą mogli skompletować pakiet darmowych komiksów.   Więcej informacji znajdziecie tutaj [...]
2023-03-27Gwiezdna flota to strategiczna gra oparta na rozwijaniu możliwości swojego statku kosmicznego. Podczas zabawy wcielimy się w kapitanów, których zadaniem będzie zarządzanie zróżnicowaną załogą i poprowadzenie jej przez kolejne misje. Wykorzystuj umiejętności swoich podkomendnych, podróżuj po galaktyce pełnej kosmicznych piratów i stale ulepszaj swój statek, by zyskać coraz lepszą reputację i cenne nagrody. Gratulujemy awansu! Jako dowódca świeżo odnowionego gwiezdnego krążownika będziesz odpowiedzialny za zarządzanie zespołem. Choć członkowie Twojej załogi nie mają dużego doświadczenia, nie brakuje im zapału. Statek ma może kilka zadrapań, ale świadczą tylko o jego wytrzymałości. Jest wiele do zrobienia i jeśli Ty się tego nie podejmiesz, zrobi to inny kapitan. Jeśli chcesz zwyciężyć i zapisać się na kartach historii – do dzieła! Broń, negocjuj i eksploruj! na czym to polega? Każdy z graczy rozpoczyna zabawę z identycznym krążownikiem oraz własną, siedmioosobową załogą. W swojej turze wybieramy jedną z dwóch akcji: aktywowanie pomieszczenia albo wypełnienie misji. Do aktywowania pomieszczenia na swoim statku możemy wykorzystać członków załogi oraz artefakty zgromadzone na przestrzeni gry. W zależności od rodzaju pomieszczenia możemy w ten sposób poruszać się po planszy, walczyć z gwiezdnymi piratami, naprawiać statek lub ulepszać go dzięki zdobywaniu nowych technologii.Jeśli znajdujemy się na planecie z kartą misji, możemy zdecydować się na jej wypełnienie. W tym celu musimy przydzielić odpowiednich członków załogi do konkretnych rzędów na karcie misji. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów za ukończone misje, zgromadzone technologie, pokonanych piratów i inne elementy. dlaczego pokochasz tę grę? To dość prosta, a jednocześnie angażująca gra, która łączy przydzielanie robotników z odkrywaniem kosmosu i budowaniem złożonych efektów, które zapewnią jak najwięcej punktów. Zabawa jest dynamiczna, planowanie kolejnych ruchów nie zajmuje dużo czasu, a gracze zawsze mają kilka ciekawych opcji do wykorzystania. Wraz z każdą kolejną przegraną partią uczymy się mechanizmów gry i dostrzegamy coraz więcej powiązań między jej elementami, dzięki czemu kolejne rozgrywki są jeszcze bardziej strategiczne! Na koniec zabawy koniecznie zajrzyjcie do epilogu w instrukcji! Poszczególne wyniki punktowe mają tam swoje własne zakończenie opowieści! [...]
2022-08-09Zapraszamy na XII edycję festiwalu PARZYBRODA, która odbędzie się w dniach 26-27 sierpnia w Białych Błotach (gm. Aleksandrów Kujawski) oraz Aleksandrowie Kujawskim. Większość festiwalowych wydarzeń rozegra się na śródleśnej polanie i w zabytkowym budynku dworca. Program stanowią: koncerty, spotkania z twórcami literackimi, targi wydawców (literackich i muzycznych), spotkania z aktywistami proekologicznymi. Wystąpią m.in.: KOZA, TITANIC SEA MOON, RÓŻA, JULEK PLOSKI, MELISA, KIRSZENBAUM, MARCIN SENDECKI, KAMIL BREWIŃSKI, NATALIA MALEK, DAWID MATEUSZ, RAFAŁ RUTKOWSKI, NINA MANEL, WOJCIECH DUNIN-KOZICKI, JAKUB WIŚNIEWSKI. Festiwalowe adresy: – Białe Błota 30 (gm. Aleksandrów Kujawski) – Aleksandrów Kujawski, Sala im. Edwarda Stachury, dworzec kolejowy Wstęp na wydarzenia plenerowe w Białych Błotach – 40 zł (w przedsprzedaży) / 50 zł Wydarzenia na dworcu w Aleksandrowie – wstęp wolny Link do biletów: https://goout.net/pl/parzybroda-2022/sztocst/ Strona internetowa: http://www.parzybroda.pl/ Fanpage: https://www.facebook.com/parzybroda/ Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1208715786559882 Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dofinansowano z budżetu Zarządu Powiatu Aleksandrowskiego. Dofinansowano z budżetu Gminy Miejskiej Aleksandrów Kujawski. Partnerzy: Gmina Aleksandrów Kujawski, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Aleksandrowie Kujawskim, Gminny Ośrodek Kultury w Służewie, Miejskie Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim, Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku [...]

Biega na blogach