Najmłodsze pokolenia nigdy nie mają łatwego życia – to zawsze na nich skupiają się przemiany gospodarcze, społeczne oraz kulturowe. Obecne młode pokolenie mierzy się z szeregiem problemów, które znacząco oddziałują na psychikę młodych ludzi. W związku z tym autorzy książki „Rozpieszczony umysł” badają i opisują szereg problemów, z jakimi mierzy się współczesne społeczeństwo. Znajdziemy tu zarówno teorie naukowe, jak i przykłady z życia codziennego, które obrazują omawiane teorie. Dla mnie osobiście jest to najlepszy sposób przedstawienia treści naukowych – dzięki ukazaniu przykładowych zdarzeń dotyczących codzienności jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć daną teorię. Ponadto takie rozwiązanie sprawia, że książka staje się o wiele ciekawsza dla przeciętnego czytelnika.
Książka podzielona jest na cztery części – pierwsza nazwana jest „trzy złe idee” i jest dyskusją nad wpływem negatywnych wydarzeniem w procesie kształtowania człowieka, dylematem pomiędzy słuchaniem racjonalnego umysłu czy emocjonalnego serca, a także metaforycznej wojnie między dobrymi i złymi ludźmi na świecie. Druga część skupia się pokazaniu, jak pewne idee mogą być szkodliwe w życiu społecznym. Kolejne rozdziały skupiają się na bardziej naukowej części tego dzieła. Ostatnia część to wnioski autorów dotyczące przedstawionych idei i zachowań.
Ciekawy wydaje się temat dotyczący „obsesji na punkcie bezpieczeństwa” dotyczący przede wszystkim najmłodszego pokolenia. Na pewno niejednokrotnie każdy z nas spotkał się np. u rodziców małych dzieci, z chęcią wyeliminowania jakichkolwiek przykrych doświadczeń z życia dzieci. Nauka pokazuje, jak bardzo takie zachowanie może mieć zgubny wpływ na grupy społeczne. Jest to także zgrabnie powiązane z innym tematem – o podwójnych standardach dotyczących wolności słowa i zachowania. Sądzę, że ta tematyka wpisuje się idealnie w aktualne dyskusje społeczne dotyczące akceptowanych społecznie norm zachowań.
Choć tematyka książki jest niezwykle aktualna, pamiętajmy o jednym – każde społeczeństwo różni się od innych. Analiza autorów dotyczy społeczeństwa amerykańskiego – choć pewne zachowania i poglądy towarzyszą nam też w Polsce, to jednak są to dwie odmienne społeczności. Jednocześnie zachęcam do zapoznania się z tym dziełem – na pewno dla wielu osób okaże się interesujące, szczególnie dla osób zainteresowanych psychologią, socjologią oraz naukami społecznymi.
Paulina Koperczuk
Autor: Jonathan Haidt, Greg Lukianoff
Tłumaczenie: Filip Filipowski
Tytuł: Rozpieszczony umysł. Jak dobre intencje i złe idee skazują pokolenia na porażkę
Tytuł oryginalny: The Coddling of the American Mind
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie: I
Data wydania: 2023-01-31
Kategoria: literatura popularnonaukowa/nauki społeczne
ISBN: 9788382028034
Liczba stron: 520