Gdy tylko zobaczyłam zapowiedź książki o rodach, które były ważne dla nauki, sztuki, czy literatury, wiedziałam, że to będzie idealna lektura dla mnie. Gdy książka dotarła do mnie do domu, okazało się, że to apetycznie opasłe tomisko, bogato okraszone zdjęciami i naprawdę pięknie wydane. Jeśli więc macie w rodzinie, czy też w otoczeniu kogoś, kto lubi biografie, to jest to idealny pomysł na prezent. Zaczęłam tę książkę czytać bardzo szybko, ot kaprys, niestety, lektura ciągle pchała mnie na allegro i obecnie mam na chciećliście dużo więcej książek, niż przed lekturą książki Wybitne rody które tworzyły polską kulturę i naukę. A co z treścią?
Rodzina Curie, Kossakowie, Lilpopowie, Estreichowie i nie tylko Bardzo znani i tacy o których pamięć osłabła. Obecnie mało się pamięta o Lilpopach, ja kojarzyłam tę rodzinę, dzięki książce Ałbeny Grabowskiej, bo o rodzinie Curie słyszał każdy Polak, a to jedna z moich pasji, więc najlepiej się mogę ustosunkować, do konwencji przedstawienia rodziny i do faktów umieszczonych. Każdy rozdział poświęcony jest jednemu rodowi, o którym mamy słowo wstępne, takie zagajenie tematu, później chronologicznie mamy wymienionych znanych członków tej rodziny, oczywiście ich historie mogą się przeplatać, ale autor pisze roztropnie unikając powtórzeń i wałkowania w kółko jednego tematu. Dodatkowo mamy podaną bogatą bibliografię, więc możemy później rozszerzać swoją wiedzę, bo oczywiście w książce mamy bardziej zarysy biografii, nic dziwnego, często o bohaterach z tej książki powstawały liczne i opasłe biografie. Autor nie podchodzi do osób opisywanych w książce na kolanach, pisze obiektywnie, ma lekkie pióro. Naprawdę można się wielu rzeczy dowiedzieć.
Jestem bardzo zadowolona z lektury tej książki. Lubię zbiorcze biografie, zwłaszcza, gdy temat mnie interesuje, a ja lubię czytać o wybitnych rodzinach, szukając jakiejś recepty, czy pomysłu na życie. Oczywiście chciałoby się jakąś rodzinę dopisać, ale wybór jakiego dokonał Marcin K. Schirmer, nie budzi moich obiekcji. Mamy w tej książce naukę, poezję, malarstwo, przemysł, ogólną kulturę. Dzięki takim książkom możemy dowiedzieć się o tym jak żyli ludzie, którzy wpływali na życie w Polsce. Byli ludźmi z krwi i kości, kochali, mieli problemy, uciekali i upadali. Naprawdę, moim zdaniem Wydawnictwo Muza, wydaje świetną serię biograficzną. Już niebawem kolejne książki wskoczą na tapet!
Katarzyna Mastalerczyk