?Superkoktajle dla zdrowia i urody? to zbiór 70 różnych przepisów na każdą porę roku. Dietetyk kliniczny Katarzyna Błażejewska-Stuhr stara się pokazać zwykłym ludziom, że przyrządzenie pysznego i niebywale zdrowego koktajlu jest łatwe, szybkie i przede wszystkim tanie. To niezłe kompendium, które pomaga utrzymać zbilansowaną dietę, a w dodatku jest przepięknie wydane. Każdy przepis zaopatrzony jest w kolorową fotografię, która z pewnością zachęci do wypróbowania konkretnego koktajlu. To niezwykle ważne w tego typu książkach, ponieważ wtedy można w pełni świadomie wybrać interesujący przepis.
Autorka wzięła pod uwagę różnego rodzaju owoce i warzywa, zioła, zboża, nasiona, a nawet listki. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie. Kolejne rozdziały rozpoczynają bardzo konkretne opisy omawianych produktów. Do tego przy każdym przepisie znaleźć można charakterystykę jednego ze składników danego koktajlu. Autorka opisała tam jego działanie na ludzki organizm, a także korzyści, które przynosi regularne jego spożywanie.
W tego typu książkach niezwykle ważny jest dobór produktów w przepisach. Niewiele osób może pozwolić sobie na koktajl z marakui, liczi i kaki, bo są zbyt drogie i słabo dostępne. Większość czytelników oczekuje przepisów, w których używa się tanich produktów, a które to można kupić w warzywniaku czy supermarkecie i właśnie takie znajdziemy w książce ?Superkoktajle dla zdrowia i urody?.
W większości przypadków używa się tu pomarańczy, jabłek, szpinaku, mleka, orzechów, wody, cytryny, jarmużu, sałaty, truskawek, bazylii, mandarynek, mango, gruszek, ananasa, marchwi, śliwek, buraków, malin, mięty, dyni, fasoli, daktyli, płatków owsianych i innych łatwo dostępnych produktów.
Poważną wadą niektórych przepisów jest konieczność użycia sokowirówki. Koktajle przygotowuje się poprzez zmiksowanie ze sobą kilku składników, a niestety w tym przypadku potrzebować będziemy jeszcze dodatkowego urządzenia. Zwykły blender nie wystarczy. Do tego niektóre koktajle są zbyt proste. Przepisy bywają bardzo trywialne i w żaden sposób nie poszerzają wiedzy na ten temat. W takich przypadkach można polemizować, czy na pewno powinny znaleźć się w książce, ponieważ nie wszyscy lubią płacić za oczywistości. Z drugiej jednak strony być może część osób potrzebuje gotowych rozwiązań podanych na tacy – nawet jeżeli są niezwykle oczywiste.
Katarzyna Zabłotna