Koty. Niesamowite, tajemnicze, niezależne. Czy można je zrozumieć, nauczyć się ich języka? Prawdziwy kociarz przyzna, że potrafi odczytać większość kocich sygnałów, chociaż każdy kot będzie w inny sposób komunikował swoje potrzeby.
Czy istnieje jednak schemat, który pozwoliłby lepiej zrozumieć pupila?
Susanne Schotz w swojej książce \”Sekretny język kotów\” podjęła się niezwykle trudnej próby skodyfikowania kocich miauknięć i omówienia ich w sposób naukowy. Autorka z zawodu jest językoznawcą specjalizującym się w fonetyce, czyli nauce o dźwiękach mowy: samogłoskach i spółgłoskach. Swoją fachową wiedzę postanowiła wykorzystać w badaniach nad językiem kotów. Do ich języka podeszła trochę tak, jak podchodzi się do języka obcego. Przez wiele lat obserwowała swoje zwierzaki, nagrywała dźwięki, jakie wydają, a następnie opisała je tak, jak opisuje się głoski ludzkiego języka. Powstała z tego barwna opowieść o codziennym życiu kotów i ludzi, o wzajemnych zależnościach i próbach porozumienia.
W opracowaniu znajdziemy między innymi opis zachowania zwierząt w różnych sytuacjach, np. o poranku, gdy się witają z właścicielem i gdy łaszą się prosząc o jedzenie albo gdy są czymś przestraszone. Autorka zwraca uwagę, że choć każdy kot ma nieco inny tembr głosu i trochę inaczej moduluje dźwięki, to zasadnicza wymowa każdego miauknięcia, mruknięcia, prychnięcia czy gruchania jest podobna.
Jako kociara i filolog bawiłam się przy tej książce świetnie. Z zainteresowaniem czytałam opisy kocich zachowań oraz naukowe opracowanie każdego dźwięku. Wychowana na \”Fonetyce dla nauczycieli\” Rocławskiego bez problemu zrozumiałam naukowy żargon fragmentów językoznawczych, jednak podejrzewam, że niektóre terminy mogą sprawiać trudność w zrozumieniu tekstu przez laika, zwłaszcza, ze w końcowej części książki autorka zamieszcza specjalistyczne tabelki z rozpisanymi wszystkimi głoskami artykułowanymi przez koty. Tematyka tej publikacji oraz język sprawiają, ze nie jest to książka dla każdego. Przyjemność z czytania będą mieć prawdziwy miłośnicy kotów oraz osoby, zafascynowane językiem jako środkiem komunikacji.
Anna Kruczkowska