W każdym towarzystwie zawsze znajdzie się ktoś, kto potrafi rozbawić opowiadanymi przez siebie dowcipami, facecjami czy anegdotami. Lubię słuchać opowieści z życia innych, zwłaszcza gdy dotyczą ciekawych ludzi lub niosą jakąś ponadczasową naukę. Z tego też powodu z zaciekawieniem sięgnęłam po zbiór anegdot z całego świata.
\”Anegdoty z czterech stron świata\” w opracowaniu W.J. Wierciochów przenosi nas w czasie i przestrzeni, pokazując życie znanych postaci historycznych utrwalone w anegdocie. Książka podzielona jest na anegdoty z poszczególnych krajów, przy czym układ jest alfabetyczny, zatem rozpoczynamy od historyjek amerykańskich, a skoczymy na żydowskich facecjach.
Bohaterami opowieści są królowie, książęta, prorocy i mędrcy, pisarze, malarze, kompozytorzy i inni przedstawiciele szeroko pojętej kultury i nauki. Dzięki anegdotom możemy poznać naszych ulubieńców z nowej strony, czasem jednak trzeba sprawdzić, kim jest bohater, bo nie wszystkie postaci należą do pierwszej ligi historycznych celebrytów. Niektórzy ze znanych dzięki anegdotom stają się sympatyczniejsi, inni okazują się zarozumiałymi i antypatycznymi typami. Wielu cechuje swoiste poczucie humoru, sarkazm i autoironia.
Moje ulubione historie dotyczą pisarzy: Bernarda Shawa, Wiktora Hugo oraz kompozytorów: Strawińskiego, Beethovena. Na osobną uwagę zasługują anegdoty antyczne ukazujące życie w starożytnej Grecji i Rzymie oraz w na Dalekim Wschodzie.
Publikacja wymaga jednak od czytelnika sporej wiedzy historycznej, orientacji w różnych dziedzinach kultury, gdyż inaczej opowieści o sławnych ludziach pozostaną tylko nic nieznaczącymi migawkami, które bez kontekstu historycznego czy obyczajowego niewiele wnoszą.
Książka jest doskonałą lekturą dla spragnionych ciekawostek z życia sławnych ludzi, miłośników biografii oraz tych, którzy lubią krótkie zabawne historyjki. Może też stać się ciekawym pomysłem na prezent dla duszy towarzystwa lub miłośnika historii.
Anna Kruczkowska