Kto z prawdziwych miłośników kryminałów nie marzy o tym, aby napisać własną powieść, przez lata hipnotyzującą wyobraźnię czytelników na całym świecie? Kto nie marzy, aby stworzyć swoją własną wersję Sherlocka Holmesa, Herkulesa Poirota czy Kurta Wallandera? Daję wam słowo, że każdy, chociaż nie każdy się do tego otwarcie przyzna. W końcu spisanie historii na papierze wymaga dużo czasu, samozaparcia oraz dogłębnego poznania specyfiki tematu. I tu z pomocą (ogromną!) przychodzi książka autorstwa Margot Kott zatytułowana “Kompendium wiedzy dla autorów kryminałów”.
Przeczytałam kilkanaście różnych “podręczników” mówiących o tym, jak należy pisać. Wszystkie z nich zawierały sobie przydatne porady, wskazówki czy sugestie, ale ku memu ogromnemu zaskoczeniu to właśnie “Kompendium wiedzy” właśnie stało się jednym z moich ulubionych poradników (tuż po “Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnik” Stephena Kinga) i śmiało mogę powiedzieć, że nie raz, nie dwa wrócę do informacji w nim zawartych.
Autorka podeszła do tematu bardzo rzeczowo, jednocześnie czyniąc tekst przyjaznym dla laików. Swoją pracę podzieliła na dwie części. W pierwszej z nich zawarła porady na temat literackiej strony pisania. Każdy przykład poparty jest fragmentami znanych i nieznanych szerszemu gronu odbiorców tekstów, przez co czytelnik w praktyce uczy się, w jaki sposób tworzyć wciągającą fabułę oraz umiejętnie dozować napięcie. Poznając zasady tworzenia i “ożywiania” poszczególnych postaci, niezbędnych dla treści powieści “uczeń” zyskuje szansę na wgląd w tajniki konstruowania kryminału. Przyznam, że autorka kompendium pisze o rzeczach z pozoru nudnych w tak ciekawy sposób, że miałam ochotę odłożyć na bok książkę i natychmiast praktycznie zgłębiać dostarczoną mi wiedzę.
Druga, obszerniejsza część kompendium poświęcona jest wiedzy kryminalistycznej, która co prawda w dobie Internetu jest ogólnie dostępna, ale jednocześnie bardzo rozproszona. Margot Kott omawia w niej różnego rodzaju ekspertyzy, które niemal obowiązkowo muszą zostać wspomniane w rasowym kryminale, ale też przedstawia różne sposoby na to, jak można pozbawić kogoś życia (oczywiście na papierze). Tłumaczy różne terminy z zakresu omawiania stanu zwłok, ale też technik śledczych mających na celu ujęcie sprawcy. Jednym słowem opisuje to, co pisarz powinien wiedzieć, zanim przystąpi do pisania kryminału.
Rewelacyjna książka, która powinna stać się obowiązkową lekturą dla każdego początkującego autora. Wszystkie niezbędne informacje zostały zebrane i logicznie uszeregowane w rozdziały, aby pisanie stało się na tyle proste, na ile jest to możliwe!
Podsumowując: gorąco polecam, nie tylko aspirującym pisarzom, ale też miłośnikom kryminałów!
Monika Arora