Nadeszła wiosna, a z nią wzmożona aktywność na świeżym powietrzu. Kto tylko może szuka spokojnego miejsca na łonie przyrody, gdzie można oderwać się od przytłaczającej rzeczywistości. Szczęśliwi posiadacze ogródków kopią, sieją, sadzą. A dzieci ? a dzieci pytają o wszystko, co widzą wokół, w tym o świat roślin. Wierzą przy tym, że rodzice niczym Wikipedia, wiedzą wszystko.
Jeśli jest się rodzicem dociekliwego młodego człowieka, to każda książka objaśniająca świat językiem zrozumiałym dla dziecka, jest bezcenna.
?Dlaczego rośliny rosną? Marty Krzemińskiej właśnie do takich książek, niezbędników rodziców, należy. Publikacja w przystępny sposób odpowiada na podstawowe pytania dotyczące świata roślin. Znajdziemy w niej wiadomości dotyczące nasion, kiełkowania, korzeni, łodyg, kwiatów i owoców.
Dzieci dowiadują się, jak zbudowany jest kwiat, w jaki sposób rośliny się rozsiewają, czym różnią się bulwy od korzeni spichrzowych oraz całe mnóstwo innych ciekawostek. Znajdziemy tu także przykładny doświadczeń do zrobienia w warunkach domowych, pozwala rozpoznać szyszki różnych drzew iglastych, liście drzew liściastych, różne rodzaje nasion czy kwiatów. Na zakończenie otrzymujemy jeszcze największych rekordzistów wśród roślin: największe, najstarsze, najbardziej… śmierdzące itp.
Książka jest niesamowitym kompendium wiedzy przyrodniczej podanej w przystępny sposób. Ogromnym atutem tej pozycji są sugestywne ilustracje. Przewodnikami po świecie roślin jest dwoje dzieci: dziewczynka i chłopiec. Dzieci obserwują przyrodę, posiadają grządkę, na której sieją, sadzą, podlewają, nawożą rośliny, biegają z pieskiem, tulą kotka. Dzięki dzieciom młody czytelnik głębiej wchodzi w treść książki.
To idealna pozycja do wspólnej lektury: rodzic czyta, dziecko opowiada obrazki. Starsze dzieci mogą czytać samodzielnie, choć szeryfowa czcionka nie sprzyja pierwszym czytelniczym doświadczeniom. Treść książki będzie atrakcyjna zarówno dla dociekliwego trzylatka, jak i dziecka w wieku wczesnoszkolnym.
Polecam!
Anna Kruczkowska