Duzeka.pl

Katalog

Książka A-Z

OPIS PRODUKTU

13.08.2015, 13:22
  • Autor Andrzej Pilipiuk
  • Wydawnictwo Fabryka Słów
  • Data wydania 12.08.2015
  • ISBN 9788379640836
  • Ilość stron 400

OCENA

Reputacja
Lamus osobliwości, smak dawnych tajemnic.
Mistrz opowiadań w najlepszej formie.
Świetna reputacja tekstów Andrzeja Pilipiuka zawsze wyprzedza kolejne zbiory. Żyje własnym życiem, tworzy legendę i przysparza rzesze wiernych czytelników.
Każde opowiadanie jest okruchem życia wyciągniętym z czeluści przeszłości.
Doktor Skórzewski na sentymentalnej wyprawie do Bergen, która nieoczekiwanie zmienia się w najtrudniejszą walkę w życiu.
Robert Storm na tropie cyrku zagubionego w zawierusze kampanii wrześniowej i cygańskiego kościółka, który zawsze nakarmi głodnych.
Ponadto stare ikony, przerażający mieszkaniec szklanej kuli i szachownica z dawnych wieków, której tajemnica doprowadzi do nieoczekiwanego spotkania.
Taki zbiorek to prawdziwie łakomy kąsek dla badaczy niesamowitości.
Kto tego jeszcze nie próbował, może zacząć już teraz.


RECENZJA
Od momentu, gdy przeczytałam pierwszą część "Oka Jelenia", obdarzyłam z miejsca Andrzeja Pilipiuka oraz jego twórczość szczerą i właściwie bezwarunkową miłością. Na półkach mojej biblioteczki znaleźć można większość (choć jeszcze nie wszystkie) jego książek, a w dodatku znajdują się w niej na specjalnym miejscu. W związku z powyższym możecie się tylko domyślać, jaką radość wywołała we mnie informacja o wydaniu kolejnego tomu opowiadań, które wyszło spod ręki Wielkiego Grafomana (oraz, że będzie to recenzja "bardzo subiektywna"). Choć wsławił się on raczej innymi cyklami to postacie Doktora Skórzewskiego oraz Roberta Storma przez lata stały się niemalże tak samo rozpoznawalne jak sam Jakub Wędrowycz.

Okładka pozostała w zgodzie z ostatnio wydawanymi przez Wydawnictwo Fabryka Słów zbiorami opowiadań Andrzeja Pilipiuka. Utrzymane w jasnej tonacji, w kolorze "morskim" delikatne tło, a na nim znajduje się wyłącznie jeden przedmiot - okulary. Leżące na jakiejś płaszczyźnie, na której dostrzec można znaki lub dawne pismo, rzucają cień w kształcie czaszki. Ta grafika odnosi się do pierwszego, tytułowego utworu oraz pomaga w rozwiązaniu jej zagadki.

"Reputacja" składa się z pięciu opowiadań. Pierwsze z nich dotyczy jednej z przygód Pawła Skórzewskiego, wszystkie pozostałe - Roberta Storma. Kim w ogóle są obaj bohaterowie? Doktor żyje na przełomie wieków - dziewiętnastego i dwudziestego - lekarz, badacz i podróżnik. Nieustraszony medyk zdołał już zwalczyć nawet kołtun oraz wytępić niejedną zarazę. Często okazuje się, że jego praca ma charakter dość... paranormalny. Choć praca to zbyt duże określenie, ponieważ niesie ratunek ludzkości zupełnie za darmo! Niejednokrotnie musi stawiać czoła strzygom, upiorom czy istotom, które niekoniecznie pochodzą z naszego świata... A Robert Storm? Żyjący w nam współczesnych czasach absolwent archeologii, który trudzi się jako detektyw - "handlarz starzyzną". Dla młodego mężczyzny żaden szyfr nie jest nie do pokonania, a każda nowa historyczna zagadka jawi się jako przygoda życia. Mimo, że ci dwaj panowie pochodzą z dwóch różnych epok, mają ze sobą (jak widać) bardzo wiele wspólnego.

Tym razem Doktor Skórzewski wraca do Bergen, gdzie niegdyś ze swoim przyjacielem, doktorem Hansenem, zdołał przezwyciężyć i unicestwić Dziadka Trąda. "Reputacja" opowiada o kolejnym problemie, który spotka w norweskim miasteczku i, w którego rozwiązaniu będzie pomagał. "Szachownica", "Hitler w szklanej kuli", "Naszyjnik" traktują o tytułowych przedmiotach, których szyfr lub zagadkę Storm ma za zadanie rozwiązać, a ostatnie - "Wielbłądzie miasto" mówi o historii pewnego cyrku istniejącego tuż przed II wojną światową oraz odnajdywaniu przez absolwenta archeologii pewnego cygańskiego kociołka.

Dla niewtajemniczonych - Andrzej Pilipiuk z zawodu jest archeologiem. Jego pasja historyczna oraz znakomite przygotowanie na tej płaszczyźnie stały się jednym z jego znaków rozpoznawczych. To oczywisty element jego stylu, jasny dla czytelnika, towarzyszący każdej przez niego wydanej książce. Jednak to w opowiadaniach udaje mu się okazać rozległość swojej wiedzy i zainteresowań. Pilupiuk wybiera takie tematy, w których może połączyć historyczne fakty z elementami fantastycznymi, magicznymi, korzystając niekiedy także z polskich legend czy wierzeń danych społeczności. Trudno się nie zachwycać, gdy autor popisuje się znajomością kultury cygańskiej (choć nie można nie dostrzec, że żywi do nich pewną niechęć - a przynajmniej ukazuje paletę stereotypów, które zawładnęły myśleniem Jana Kowalskiego przez lata), która jednak pozostaje dla większości Polaków obca.

Oprócz historii, Wielki Grafoman, może się pochwalić także znajomością innych tekstów kultury - chociażby malarstwa. Łączy się oczywiście to z jego przygotowaniem zawodowym, lecz niewątpliwie znajomość niektórych malarzy, o których spora część czytelników zapomniała, oraz ich przywoływanie może melomanów cieszyć.

Bohaterowie, których zdołaliśmy poznać już we wcześniejszych zbiorach są z pewnością postaciami fascynującymi, inspirującymi, sympatycznymi, takimi, których trudno nie polubić. Lecz żaden z nich nie jest zbytnio wybielony. Robert Storm to rasista, którym zawładnęło stereotypowe myślenie. W tym względzie prezentuje on właściwie przywary charakterystyczna dla naszego narodu. Za to Paweł Skórzewski okazał się seksistą. Jednak to, co w nich najważniejsze to ich pasja dla tego, co robią.

Muszę przyznać, że nie przeszkadza mi (i nigdy nie przeszkadzało) ustosunkowanie pisarza do historii. Lecz tym razem wygłaszania za pomocą swoich bohaterów poglądów politycznych autora, dotyczących współczesnej Polski, nie  dało się zignorować. Nie obchodzi mnie, czy Andrzej Pilipiuk jest prawicowcem, lewicowcem czy kimkolwiek innym, tym bardziej, gdy doceniam jego pióro. Mógłby ograniczyć tak jawne wplatanie do swoich historii przekazu politycznego, bo nie z tego powodu zgromadził wokół siebie tak liczne grono fanów.

Pilipiukowi jak zwykle udało się wytworzyć nieprawdopodobny klimat, w którym można zatęsknić za dawnymi tradycjami, kunsztem, a nawet pomyśleć, że "urodziliśmy się za późno, aby odkrywać świat". Przywoływanie zapomnianych wierzeń czy zwyczajów, o których istnieniu wszyscy już zapomnieli pomaga w tworzeniu niezwykle plastycznych opisów, obfitujących w żywe smaki, zapachy czy barwy. W dodatku pisarz wciąż potrafi być zabawny i przyprawić czytelnika o gromkie wybuchy śmiechu, choć zdecydowanie tym razem jest o wiele poważniej.

Warto również zauważyć, że o ile opowiadanie tytułowe o Doktorze Skórzewskim zostało napisane w trzeciej osobie, o tyle te traktujące o Robercie Stormie - w pierwszej (oprócz wcześniej wspomnianego "Wielbłądziego masła", gdzie autor postawił na narrację dwutorową - historia cyrku w 1939 roku oraz odszukiwanie przez detektywa cygańskiego kociołka współcześnie). W ten sposób o wiele łatwiej wniknąć czytelnikowi w głąb umysłu młodego archeologa, a także szybciej się do niego przekonać (co wiąże się również  z tym, że żyje on w naszych czasach).

Stronice "Reptuacji" wzbogacają również ilustracje Pawła Zaręby. Mroczne, utrzymane w ciemnej tonacji, wzmagają strach przed portem Bergen czy wydarzeniami, jakie dotknęły cyrk "Amfora".

"Reputacja" to zbiór opowiadań, który powinien zadowolić zarówno fanów fantastyki, historii, jak i miłośników łamania szyfrów. Znajdą się ci, którzy zapewne uznają, że postacie znane od kilkunastu lat zaczynają się nudzić, a sam pisarz nie popełnia już takich utworów jak niegdyś. Prawdopodobnie ta pozycja nie zapisze się wielkimi literami w twórczości autora "Kuzynek", ale z pewnością zawiera większość elementów dlań charakterystycznych. Za to ja, może za sprawą owego bezwarunkowego uczucia, którym darzę Andrzeja Pilipiuka, sądzę, że prawdopodobnie Wielki Grafoman niczym już nas nie zaskoczy, bo swój styl dawno określił, lecz skradnie serca jeszcze wielu czytelnikom.


Ewa Nowicka

Komentarze

  • Artykuły
  • Wywiady
  • Inne

Urodzinowa impreza Gutek Film w barStudio!

25-lecie Gutek Film w barStudio już 7 grudnia. Za konsoletą Roman Gutek... »

Boskie Targi Bożonarodzeniowe

Zapraszamy na kolejne, 29. Targi Bożonarodzeniowe do Państwowego Muzeum... »

Dni Nagrody Lux

29 listopada – 1 grudnia zapraszamy miłośników kina na bezpłatne po... »

Nasze     Patronaty

Biega
    na blogach

McClellan Brian ? Jesienna Republika. Trylogia magów prochowych t.3
Trzeci i ostatni tom trylogii Magów prochowych doczekał się wreszcie swojej kolejki do czytania.  Po lekturze tomu drugiego zastanawiałam się, czy autor zdoła mnie
Królestwo Książek
Darmowe książki dla Blogerek! (i Blogerów)
Cześć! Wiem, że może to zabrzmieć jak kiczowata reklama, ale akcja z pewnością taka nie jest.Dzielę się wiadomością ze wszystkimi Blogerkami
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Książkowa mania
BOOK TOUR: "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith
Cześć, dziś kolejna książka, przeczytana w ramach Book Tour. Organizatorką jest autorka bloga "Wyznania uzależnionej od..książek"     Eden j
Mercy In Your eyes
Doodle Fusion: Planeta Bazgrołów
Stres to niestety nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam niemal każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy w domu. Można sobie z nim radzić na wiele ró
Elle Kennedy: Podbój
Autor: Elle KennedyTytuł: PodbójSeria: Off-Campus #3Stron: 448Wydawca: Zysk i S-kaBeztroska swoboda studencka powoli dobiega końca. Bohaterowie serii Off-Campus stopniowo docieraj
Zwiedzam wszechświat
Zapowiedzi marcowe [2017]
Luty minął jak z bicza strzelił, przyszła pora na marcowe zapowiedzi wydawnicze.Również i tym razem nie powala ilość nowości, które mnie w jaki
Redaktor na tropie
Mariusz Czubaj ?Martwe popołudnie?
Myślcie, a będzie Wam dane Żyjemy w czasach świętej trójcy. Ta trójca to media, biznes i polityka. Zacznę od sprostowania. I czepiania się. Choć
Kobietnik
"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)
Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zada
Angus Watson "Czas żelaza"
Zazwyczaj dzielę książki na trzy kategorie. Pierwszą stanowią dzieła, które przywracają czytelnikom wiarę w istnienie dobrej literatury. W szeregi drugie
Redaktor na tropie
Marcin Ciszewski ?Wiatr?
Nasza zima zła To miał być sylwester inny niż wszystkie, spędzony w surowych warunkach w schronisku na Kasprowym Wierchu, będącym mekką wszystkich szanują
Fascynacja książką
"Piąta pora roku" Nora K. Jemisin
Kiedy "Piąta pora roku" trafiła w moje ręce, od razu miałam ochotę ją przeczytać. W zależności od nastroju lubię sięgać po różne
Nałogowy Książkoholik
FELIETON: Wcale nas nie znacie!
źródłoPrzeglądając różnego rodzaju strony internetowe i czytając komentarze co poniektórych osób i nie ukrywajmy, że chodzi mi tu gł
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Po drugiej stronie... książki
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wersja ilustrowana
Dziś recenzja trochę nietypowa, bo zdjęciowa. Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak i ja z niecierpliwością wyczekiwało tej daty: 21//22 października, premiera
Zwiedzam wszechświat
"Mnich"
Autor: Matthew Gregory LewisTytuł: "Mnich"Wydawnictwo: Vesper, 2016Ilość stron: 457Okładka: miękka ze skrzydełkamiW II połowie XVIII wieku ludzką wyobraźni
Przedpremierowo: Co mnie zmieniło na zawsze [patronat]
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym.  GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które  podejmowałyby się próby przedst
Fascynacja książką
"Brama piekieł" Bill Schutt, J.R. Finch
Rozpoczął się listopad. Miesiąc raczej smutny, szary, ponury. Mniej więcej taką atmosferę daje się wyczuć podczas lektury "Bramy piekieł", chociaż
Kobietnik
"Królestwo Liter" - takie pisanie jest miłe niesłychanie:)
O dziwo Starsza jest najpilniejszą uczennicą, mimo że jeszcze w przedszkolu deklarowała ze łzami w oczach: "Ja nie chcę do sioły, nigdy nie pójdę do sio&
Zostań najbogatszym Ojcem Chrzestnym - recenzja gry Kasa i Spluwy
Gry imprezowe goszczą u nas często. Bardzo cenimy sobie tytuły w których może zasiąść więcej niż  osób, gdyż mamy wielu znajomych l
facebook