Duzeka.pl

Katalog

Film A-Z

OPIS PRODUKTU

4.12.2017, 23:18
  • oryginalny tytuł filmu Hidden Figures
  • data premiery 2017-02-24
  • reżyser filmu Ted Melfi
  • obsada Taraji P. Henson , nagrodzona Oscarem Octavia Spencer , Janelle Monáe , Kirsten Dunst , Jim Parsons , Mahershala Ali , Kevin Costner

OCENA

Ukryte działania
Wyróżniona 3 nominacjami do Oscarów - w tym za najlepszy film roku - niezwykła, nieznana do tej pory prawdziwa historia trzech błyskotliwych kobiet afro-amerykańskiego pochodzenia, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podjęły pracę dla NASA. Pokonując niewyobrażalne przeszkody społeczne i obyczajowe, pomogły wysłać w kosmos  pierwszego Amerykanina, astronautę Johna Glenna, inicjując tym samym kosmiczny wyścig między światowymi mocarstwami. Reżyseria: Ted Melfi ("Mów mi Vincent"). W rolach głównych: nominowana do Oscara Taraji P. Henson ("Ciekawy przypadek Benjamina Buttona"), nagrodzona Oscarem Octavia Spencer ("Służące"), Janelle Monáe ("Moonlight"), Kirsten Dunst ("Spider-Man"), Jim Parsons (serial TV "Teoria wielkiego podrywu"), nominowany do Oscara Mahershala Ali ("Moonlight") i nagrodzony Oscarem Kevin Costner ("Tańczący z wilkami").


RECENZJA

Dzisiaj wydaje się, że osiągnięcie większości marzeń to tylko kwestia zaangażowania w sprawę. Dzieciaki bez skrępowania śnią o stanowiskach kierowniczych, występach przed milionami ludźmi, setkach tysięcy czytelników albo wielkich naukowych odkryciach. Kiedyś sprawy nie były takie proste. Nawet w słynących ze swojego snu Stanach Zjednoczonych, które na przełomie lat 50. i 60. przeżywały apogeum napięć związanych z segregacją rasową. "Ukryte działania" w reżyserii Theodore'a Melfiego opowiadają nieznaną i nietypową historię właśnie z tego okresu.


Fabuła filmu skupia się na wyścigu kosmicznym między USA a ZSRR, ale nie od strony samej rywalizacji technologicznej, lecz zatrudnionych w organizacji czarnoskórych kobiet. W centrum akcji znajdują się przede wszystkim trzy przyjaciółki. Katherine Johnson (Taraji P. Henson) odznacza się niezwykłym umysłem i umiejętnościami z zakresu geometrii analitycznej, dzięki którym trafia do Space Task Group. Dorothy Vaughan (Octavia Spencer) jako pierwsza czarnoskóra kobieta walczy o stanowisko kierownicze oraz - mając świadomość nadciągających zmian technologicznych - w sekrecie uczy siebie i podlegające jej pracownice języka programowania Fortran. Mary Jackson (Janelle Monáe) z kolei stara się awansować w hierarchii NASA, ale by to zrobić, musi najpierw wygrać sądową batalię o możliwość uczęszczania na dodatkowe kursy uniwersytetu stanowego. Wszystkie bohaterki zmagać się więc muszą nie tylko z trudnościami zawodowymi oraz napięciami, które wynikają z presji wykonywanej pracy i ciążącej na nich odpowiedzialności, lecz także z uprzedzeniami rasowymi oraz dyskryminującym prawem Stanów Zjednoczonych.


"Ukryte działania" Theodore'a Melfiego doczekały się trzech nominacji do Oscara 2017 w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz Adaptowany, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca (dla Olivii Spencer). Niestety, nie zgarnęły żadnej z nich, chociaż od momentu premiery uznawano tę produkcję za skrojoną pod Nagrodę Akademii Filmowej właśnie. Nie bez powodu. ?Ukryte działania? mają w sobie wszystko to, co członkowie najważniejszego jury w filmowym świecie kochają ? opartą na faktach historię osadzoną w skomplikowanych społeczno-politycznie czasach, wyrazistych bohaterów, elementy komedii i dramatu oraz bardzo dokładną warstwę techniczną o szerokim spektrum dopasowania do gustów. Zabrakło chyba wyłącznie iskry oryginalności i niezwykłości, czegoś, co pozostawia po sobie zachwyt. Chociaż bowiem "Ukryte działania" ogląda się z ogromną przyjemnością (nawet przy wielokrotnym odbywaniu seansu), to trudno nie zauważyć, że czegoś niejasnego do sprecyzowania tutaj brakuje.


Siłą, która film Melfiego uniwersalizuje i w ten sposób zjednuje mu kolejnych widzów jest chyba wyważone podejście do tematu. Chociaż reżyser podejmuje temat trudny, wręcz kontrowersyjny (mimo upływu lat), to nie stara się emocjonalnie szokować. Można w przypadku "Ukrytych działań" mówić wręcz o politycznej poprawności, która zawiera się w subtelnie rozłożonych akcentach i kompensacji elementami komediowymi, oddalającymi nieco widza od powagi sytuacji. Rasizm wygląda w "Ukrytych działaniach", jak historia, do której bohaterki po latach wracać będą z żartobliwym rozrzewnieniem. Tymczasem chodzi przecież o krzywdzące prześladowanie, a nie skłaniające do chichotu lekkie dykteryjki. Z drugiej jednak strony elementy bezpośrednio komiczne podszyte są dramatyzmem (zepsuty samochód czarnych kobiet i ich wymiana zdań budzą śmiech tylko do momentu, gdy na horyzoncie pojawiają się policjanci i kobiety obawiają się aresztowania).


Ponadto, żeby jeszcze bardziej pozornie oddalić widza od przytłaczającej wizji nierówności społecznej (pozornie, bo oglądający w końcu sobie uświadamia na co patrzy i wtedy dociera to do niego dwa razy intensywniej) rasizm przedstawiony jest nie tylko jako bezpośrednia agresja. Przejawia się też w stereotypach zakodowanych w przedstawicielach białej części społeczeństwa. Gdy bohaterka pojawia się wśród obliczeniowców z miejsca biorą ją za sprzątaczkę. Jest to niemal bezwarunkowy odruch, choć dzisiaj trudny do zrozumienia (przynajmniej mam taką nadzieję). Uprzedzenia w NASA z "Ukrytych działań" nie mają jednak wyłącznie podłoża w kolorze skóry, ale także w płci. Co ciekawe bohaterki same także - świadomie lub nie - starają się przenosić ciężar dyskryminacji z koloru skóry na płeć właśnie. Być może z powodu większej powszechności problemu. Kobiety do dzisiaj przecież, niezależnie od koloru skóry, zmagają się z utrudnieniami i nierównym traktowaniem ze względu na swoją płeć.


Choć poświęciłam tyle miejsca omawianiu przedstawionego w filmie rasizmu, to nie ten problem znajduje się w centrum fabuły filmu. To tylko wyraźnie nakreślone tło tej opowieści, podbijające jej podstawowy wydźwięk. Na pierwszym Melfi stawia nieco sztampową, ale aktualną niezależnie od miejsca i czasu, historię o dążeniu do wybranych celów i spełnianiu marzeń. Piętrzące się przed bohaterkami przeszkody znikają, gdy te postanawiają się z nimi zmierzyć. Oczywiście nic nie przychodzi im łatwo. Wadliwy system wciąż podnosi poprzeczkę, ale raz podjęta decyzja jest świętą, toteż kobiety - po chwilowym zwątpieniu - odnajdują w sobie coraz to nowsze pokłady siły i kreatywności. Pośrednio "Ukryte działania" zachęcają więc do podejmowania ryzyka i próbowania, do wytrwałości oraz odwagi mierzenia wysoko.


No i wreszcie produkcja Melfiego to opowieść o technologii. Kolejne historie dotyczące rozwoju świata marginalizują fakt, że postęp nie niesie za sobą wyłącznie pozytywnych zjawisk. Tutaj jest nieco inaczej. Pojawiający się w NASA komputer nie jest tylko przedstawiany jako as w rękawie Stanów Zjednoczonych, cud techniki, który pozwoli Amerykanom zwyciężyć w kosmicznym wyścigu. Widz od pierwszych minut filmu zachwycający się geniuszem bohaterów - zarówno tych pierwszo- jak i drugoplanowych - orientuje się nagle, że ten komputer to zagrożenie dla pozycji obliczeniowców. Ich wyćwiczone umysły nie są w stanie sprostać tak wysoko postawionej poprzeczce, więc albo się przekwalifikują (i będą obsługiwać maszyny), albo staną się zbędni. Widz ma mętlik w głowie. Kibicować tej technologii, czy nie? Trudno przecież życzyć przesympatycznym bohaterom kolejnych kłód pod nogi, prawda?


Szczególnie, gdy postaci są tak przekonująco przedstawione. Henson, Spencer i Monáe spisały się w swoich rolach wyśmienicie. Każda z nich reprezentuje (zarówno na poziomie postaci, jak i gry aktorskiej) inny rodzaj dynamiki oraz emocjonalności. Zestawione razem uzupełniają nawzajem swoje braki i tuszują niedoskonałości. Chętnie zobaczyłabym je razem w jakimś serialu. Od strony techniczno-realizatorskiej warto zwrócić jeszcze uwagę na kostiumy - eleganckie i powściągliwe u białych kobiet oraz kolorowe i wzorzyste u czarnoskórych bohaterek, co świadczy o gotowości do walki tych drugich. Protagonistki nie chcą się kryć i wtopić w tłum. Chcą być sobą. Nie można także nie zwrócić uwagi na muzykę autorstwa Hansa Zimmera, Pharrella Williamsa i Benjamina Wallfischa. Kto zna twórczość tych artystów, ten z łatwością domyślił się efektu. Mariaż podbijającej emocje muzyki filmowej z energicznymi, współczesnymi kawałkami znanego producenta i rapera na długo zapada w pamięć.


"Ukryte działania" są przykładem sprytnie wykalkulowanej na sukces produkcji. Filmowi może nie udało się ostatecznie zgarnąć najważniejszych branżowych nagród, ale docenili go zarówno krytycy, jak i widzowie. To solidna, wzruszająca i budująca historia mniej znanego wycinka przeszłej rzeczywistości, do której chce się wracać. Ja mam za sobą dwa seanse i jestem przekonana, że na tym się nie skończy. Łzy współczucia oraz chichot związany z komediową stroną produkcji - gwarantowane.

 

Alicja Górska

FILM

Komentarze

  • Artykuły
  • Wywiady
  • Inne

3. edycja Warsaw Animation Film Festival

W dniach 27 sierpnia – 2 września odbędzie się 3. edycja Warsaw Anim... »

W Platige Image powstała animacja inspirowana wierszem Juliana Tuwima

„Do prostego człowieka”/”To Everyman” to poruszająca animacja b... »

Glastonbury Festivals ogłasza globalny, biletowany livestream!

Coldplay, Damon Albarn, HAIM, IDLES, Jorja Smith, Kano, Michael Kiwanuka,... »

Nasze     Patronaty

Polska Piastów
Zdaniem autora historia sama sobie sens nadaje, tworząc wartości, które zasługują na wierność

Biega
    na blogach

McClellan Brian ? Jesienna Republika. Trylogia magów prochowych t.3
Trzeci i ostatni tom trylogii Magów prochowych doczekał się wreszcie swojej kolejki do czytania.  Po lekturze tomu drugiego zastanawiałam się, czy autor zdoła mnie
Królestwo Książek
Darmowe książki dla Blogerek! (i Blogerów)
Cześć! Wiem, że może to zabrzmieć jak kiczowata reklama, ale akcja z pewnością taka nie jest.Dzielę się wiadomością ze wszystkimi Blogerkami
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Książkowa mania
BOOK TOUR: "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith
Cześć, dziś kolejna książka, przeczytana w ramach Book Tour. Organizatorką jest autorka bloga "Wyznania uzależnionej od..książek"     Eden j
Mercy In Your eyes
Doodle Fusion: Planeta Bazgrołów
Stres to niestety nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam niemal każdego dnia czy to w pracy, szkole, czy w domu. Można sobie z nim radzić na wiele ró
Elle Kennedy: Podbój
Autor: Elle KennedyTytuł: PodbójSeria: Off-Campus #3Stron: 448Wydawca: Zysk i S-kaBeztroska swoboda studencka powoli dobiega końca. Bohaterowie serii Off-Campus stopniowo docieraj
Zwiedzam wszechświat
Zapowiedzi marcowe [2017]
Luty minął jak z bicza strzelił, przyszła pora na marcowe zapowiedzi wydawnicze.Również i tym razem nie powala ilość nowości, które mnie w jaki
Redaktor na tropie
Mariusz Czubaj ?Martwe popołudnie?
Myślcie, a będzie Wam dane Żyjemy w czasach świętej trójcy. Ta trójca to media, biznes i polityka. Zacznę od sprostowania. I czepiania się. Choć
Kobietnik
"Tajemnicze kolorowanki" - kolorowanie i "wartości dodane";)
Pani naszej pierwszoklasistki stara się urozmaicać lekcje na wszelkie sposoby - wiadomo, że niesztampowe zadania przykuwają uwagę, wciągają, intrygują. Gdy zada
Angus Watson "Czas żelaza"
Zazwyczaj dzielę książki na trzy kategorie. Pierwszą stanowią dzieła, które przywracają czytelnikom wiarę w istnienie dobrej literatury. W szeregi drugie
Redaktor na tropie
Marcin Ciszewski ?Wiatr?
Nasza zima zła To miał być sylwester inny niż wszystkie, spędzony w surowych warunkach w schronisku na Kasprowym Wierchu, będącym mekką wszystkich szanują
Fascynacja książką
"Piąta pora roku" Nora K. Jemisin
Kiedy "Piąta pora roku" trafiła w moje ręce, od razu miałam ochotę ją przeczytać. W zależności od nastroju lubię sięgać po różne
Nałogowy Książkoholik
FELIETON: Wcale nas nie znacie!
źródłoPrzeglądając różnego rodzaju strony internetowe i czytając komentarze co poniektórych osób i nie ukrywajmy, że chodzi mi tu gł
Kobietnik
"Taki kot pomaluje każdy płot" - zwierzęcy bohaterowie podbijają nasze serca!:)
Sympatyczny zwierzak na okładce nie tylko fizjonomię ma uroczą - jest też istotką o złotym sercu, niezwykle empatyczną, pomysłową, działającą
Po drugiej stronie... książki
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny", wersja ilustrowana
Dziś recenzja trochę nietypowa, bo zdjęciowa. Jestem pewna, że wielu z Was, tak jak i ja z niecierpliwością wyczekiwało tej daty: 21//22 października, premiera
Zwiedzam wszechświat
"Mnich"
Autor: Matthew Gregory LewisTytuł: "Mnich"Wydawnictwo: Vesper, 2016Ilość stron: 457Okładka: miękka ze skrzydełkamiW II połowie XVIII wieku ludzką wyobraźni
Przedpremierowo: Co mnie zmieniło na zawsze [patronat]
Agresja. Brutalność. Przemoc na tle seksualnym.  GWAŁT. Niewiele jest książek młodzieżowych, które  podejmowałyby się próby przedst
Fascynacja książką
"Brama piekieł" Bill Schutt, J.R. Finch
Rozpoczął się listopad. Miesiąc raczej smutny, szary, ponury. Mniej więcej taką atmosferę daje się wyczuć podczas lektury "Bramy piekieł", chociaż
Kobietnik
"Królestwo Liter" - takie pisanie jest miłe niesłychanie:)
O dziwo Starsza jest najpilniejszą uczennicą, mimo że jeszcze w przedszkolu deklarowała ze łzami w oczach: "Ja nie chcę do sioły, nigdy nie pójdę do sio&
Zostań najbogatszym Ojcem Chrzestnym - recenzja gry Kasa i Spluwy
Gry imprezowe goszczą u nas często. Bardzo cenimy sobie tytuły w których może zasiąść więcej niż  osób, gdyż mamy wielu znajomych l
facebook