Jak najlepiej zwrócić uwagę czytelnika i zachęcić go do sięgnięcia po książkę? Można np. na jej okładce napisać: \”Fante był moim bogiem – Charles Bukowski\”. W wielu środowiskach Bukowski uchodzi za pisarza kultowego, więc skoro w tak egzaltowany sposób rekomenduje on J. Fante, to grzechem byłoby nie sprawdzić czy \”Droga do Los Angeles\” zasługuje na miano wielkiej powieści.
Jeśli wiesz czym charakteryzuje się proza Bukowskiego, to sięgając po \”Drogę do Los Angeles\” możesz spodziewać się równie \”buntowniczej\” treści. Zarówno Bukowski jak i Fante należą do pokolenia tzw. pisarzy wyklętych. Jednak ich twórczość różni się między sobą – Bukowski jest bardzo bezpośredni, naturalistyczny i obsceniczny, zaś Fante zdaje się być bardziej subtelny i operujący lepszym warsztatem.
Bohaterem \”Drogi do Los Angeles\” jest Arturo Bandini – młody pracownik fabryki konserw, pseudointeligent aspirujący do roli wielkiego pisarza, nihilista, cynik, ateista, komunista, ekstrawagancki w poglądach i języku dziwak. Wydaje mu się, że jest on ponad wszystkimi, gdyż bycie pisarzem nobilituje i czyni go nadczłowiekiem. Gardzi on innymi ludźmi – także własną siostrą i matką, które utrzymuje pracując w fabryce. Na początku powieści Arturo daje się nawet lubić – wydaje się, że jest on oczytanym młodzieńcem, który ucieka w świat literatury, romantykiem będącym oderwanym od rzeczywistości. Podkochuje się w kobietach z plakatów, znajdujących się w jego pokoju oraz bibliotekarce. Jednak z biegiem fabuły główny bohater staje się coraz gorzej odbierany przez czytelnika, a nawet budzi wstręt i obrzydzenie. Jego wybujałe ego oraz pogardliwe traktowanie innych doprowadza w końcu do pobicia przez niego własnej siostry. Wie, iż po tym zdarzeniu jego matka nie wybaczy mu tego aktu agresji, Arturo pakuje walizkę i postanawia opuścić na zawsze rodzinny dom udając się do Los Angeles.
Idealizm Bandiniego jest niezrozumiały przez świat i zupełnie nieprzystający do niego. Ameryka lat 30. XX wieku zmaga się z problemami bezrobocia i kryzysu, zaś Bandini skupia się na tym co duchowe i mistyczne. Zaczytuje się on w filozofach próbując nieudolnie ich naśladować, używając trudnych słów, których znaczenie często bywa mu obce. Nie akceptuje rzeczywistości, więc zostaje odrzucony przez konformistyczne społeczeństwo. Budzi to jego agresję i złość.
Istnieje powszechna opinia, że dzieła Fante są albo nieznane albo niezapomniane i nie ma nic pomiędzy. Choć autor ?Drogi do Los Angeles? jest wzorem dla Bukowskiego, to nie jest on jednak równie popularny jak jego naśladowca. Jeśli uważasz, że dzieła Bukowskiego są zbyt wulgarne i płytkie to warto sprawdzić twórczość J. Fante., który jest bardziej wielowymiarowy i subtelny niż Bukowski, a bohaterami jego prozy nie są tylko alkoholicy, awanturnicy i ludzie z nizin społecznych.
Piotr Wiernicki