Bardzo poszukiwany człowiek ? brytyjsko-amerykańsko-niemiecki thriller szpiegowski z 2014 roku w reżyserii Antona Corbijna. Adaptacja powieści Johna le Carré pt: \”Bardzo poszukiwany człowiek\” z 2009 r.
W Hamburgu pojawia się tajemniczy Czeczen Issa Karpov, wzbudzając swoją osobą zainteresowanie niemieckiego kontrwywiadu. Zainteresowanie chłopakiem wzrasta, gdy ten zgłasza się do jednego z hamburskich banków po fortunę pozostawioną mu przez znienawidzonego ojca – rosyjskiego wojskowego prominenta. Co młody muzułmanin zamierza zrobić z milionami? Czy chce wydać fortunę na uciechy i zbytki czy wesprzeć terrorystyczną działalność dżihadystów? Aby się tego dowiedzieć Günther Bachmann (Philip Seymour Hoffman) szef jednostk antyterrorystycznej musi zwerbować do pomocy młodą prawniczkę Annabel (Rachel McAdams) oraz bankiera (Willem Dafoe) . Mistrzowsko uknuta intryga ma doprowadzić do odkrycia ludzi stojących za Karpovem.
Wszystko idzie po myśli Bachmana póki nie włącza się w akcję amerykański wywiad, który ma swoje plany wobec młodego muzułmanina i jego zwierzchników. Akcja filmu nie wbija w fotel swoją prędkością. Nie ma tu spektakularnych pościgów i strzelanin, za to są niesamowite psychologiczne zagrywki, Zawiłość intrygi przykuwa uwagę tak że , nie można doczekać się jej rozwiązania. A rozwiązanie okazuje się zaskakujące. Atmosfera filmu jest pełna tajemniczości i nieoczekiwanych przemyśleń. Zbudowany duszny, ponury klimat podkreśla nutę zagadkowości.
Kreacja stworzona przez Philipa Seymoura Hoffmana w przewrotny sposób przykuwa uwagę widza. Darmo szukać w nim cech brytyjskiego agenta wywiadu Jamesa Bonda. Bachmann jest ponurym, niechlujnym gościem palącym papierosy i popijającym drinki. W jego umyśle rodzą się niesamowite pomysły i droga do ich realizacji. To ostatnia rola, jaką przed swoją tragiczną śmiercią zagrał ten wybitny aktor.
Film jest wart obejrzenia ze względu na grę aktorską, fabułę i zaskakujące zakończenie.
Joanna Terka