Kiedy ostatnio widziałeś smoka? Jeżeli niedawno, jako pierwszy rozpoczynasz grę. Jak wiadomo smoki mają wielkie zęby, o które jednak starannie dbają. Do pomocy przy ich szorowaniu wynajęły dzielnych rycerzy, a jeżeli któregoś przez przypadek pożrą, no cóż? zdarza się? taki mały wypadek przy pracy. Czy Twoim wojownikom uda się wykonać zadanie?
Wiek: 6 +
Liczba graczy: 3-5
Czas rozgrywki: ok. 20 minut
Cel i fabuła gry
Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów, pozyskuje się je natomiast, gdy wysyłanym przez gracza wojownikom uda się umyć smocze zęby. Jeżeli rycerze podczas wykonywania zadania zostaną pożarci, graczowi, których ich wysłał, naliczone zostaną punkty ujemne. Fabuła gry nie należy do skomplikowanych, z pewnością jednak nie można jej odmówić dużej zawartości czarnego humoru, a taki oczywiście jest najlepszy!
Strona wizualna
Wykonaniu gry nie można niczego zarzucić. Zabawne, kolorowe grafiki zachęcą zarówno dzieci jak i dorosłych. Porządnie wykonane kafelki oraz mini plansze są godne pochwały, a granie przy ich pomocy to prawdziwa przyjemność. Do gry dołączona została nawet smocza jaskinia w wersji 3D. Niewielkich rozmiarów pudełko bez problemów mieści wszystkie elementy. Również instrukcja jest przejrzysta, logicznie wykonana i bardzo ładna. Walory estetyczne gry stoją na najwyższym poziomie.
Przygotowanie gry
Zależnie od liczby graczy wybieramy osiem kafelków o odpowiedniej wartości. Potasowane układamy w jaskini rewersem do góry. Każdy z graczy posiada swoją planszę gry, oraz talię wojowników wybranego koloru. Można zaczynać rozgrywkę.
Przebieg gry
Jeden z graczy losuje smoka, patrzy na kartę, nie pokazując jej innym. Później zakrytą odkłada z powrotem do pieczary. Jeśli ma ochotę, może opisać co widział – nie jest ustalone czy ma kłamać czy też powiedzieć prawdę. Później wybiera wojownika i wykłada go rysunkiem do góry. Pozostali gracze wybierają swoich rycerzy i dokładają – tym razem jako karty zakryte. Następnie odkrywa się karty (smoka oraz wojów) i sprawdza się, którym śmiałkom się poszczęściło. Wojowie posiadają swoją wartość punktową, jeżeli jej suma jest mniejsza od ?cierpliwości? smoka, to wszystkim się udało i nikt nie został zjedzony. W wypadku, gdy suma przekroczy punkty smoka, śmiałkowie o najwyższej wartości (którzy przekroczyli granicę punktów) zostają pożarci. Kolejni, o wyższej wartości punktowej, widząc to, uciekają i nie przynoszą ani dodatnich ani ujemnych punktów.
Podsumowanie
?Zęby smoka? to udana, zabawna gra – nie tylko dla najmłodszych. Oprócz tego, że została wykonana bardzo starannie i z dużą dbałością o szczegóły, posiada również elementy logiki i naprawdę w niewielkim stopniu jest losowa. Jeśli chce się wygrać, trzeba odrobinę pomyśleć!
Wiktoria Aleksandrowicz