Rozwój osobisty w każdym aspekcie życia jest oznaką dojrzałości. Może on się odbywać w przeróżny sposób – jedni uczęszczają na kursy, uczą się języków, inni stawiają na samodoskonalenie się we własnym zakresie, a jeszcze inni praktykują jogę. Każdy sposób jest dobry, aby odkryć w sobie nowe możliwości i zainteresowania. Świetnym pomysłem jest także czytanie literatury popularnonaukowej.
\”Sapiens. Opowieść graficzna\” to przede wszystkim pięknie ilustrowana książka, która przybliża nam narodziny ludzkości w sposób prosty i rzeczowy. Przekazywana wiedza jest na poziomie szkoły podstawowej, dlatego też warto podsunąć to wydanie młodemu czytelnikowi. \”Sapiens\” pokazuje nam krok po kroku, w jaki sposób człowiek stał się organizmem, jakim jest obecnie, od strony biologicznej, chemicznej i historycznej.
Książka została podzielona na 5 głównych działów. Rys historyczny został na przykład opisany w innym rozdziale niż kwestie przedłużenia gatunku lub zakres kulturowy i religijny. Dzięki temu czytelnik może zajrzeć do interesującej go problematyki bez potrzeby czytania całości dzieła. Sama książka, mimo że wygląda na obszerną, posiada zaledwie niecałe 250 stron. Warto też zaznaczyć, że wydana została w formie komiksu, co oznacza, że samego tekstu jest niewiele, a uwagę przyciągają przede wszystkim ilustracje.
Wydanie jest naprawdę rewelacyjne. Twarda oprawa jest tylko zapowiedzią piękna, jakie znajdziemy wewnątrz. Kreska jest interesująca, odrobinę przypomina mi komiksy z Asterixem i Obelixem, choć jest znacznie bardziej szczegółowa i rozbudowana. Niestety jest pewien minus, a nawet znaczny – książka nie rozkłada się do końca, przez co niewygodnie się ją czyta. Przede wszystkim samoczynnie się składa, gdy położy się ją na stole, co sprawia, że musimy ją bez przerwy trzymać, a jest to dosyć nieporęczne biorąc pod uwagę jej rozmiary i ciężar.
Szczerze mówiąc czułam się odrobinę zawiedziona. Miałam już w rękach inną książkę Harariego – \”Sapiens. Od zwierząt do bogów\”, jednak nie czułam się na siłach, aby ją przeczytać ze względu na jej ciężar gatunkowy. Dlatego też postanowiłam najpierw zabrać się za graficzne wydanie, a następnie poszerzyć zasób wiedzy w \”podstawowej\” wersji książki. Myślałam jednak, że ?Sapiens. Opowieść graficzna? jest jakby streszczeniem wiedzy zawartej w \”Sapiens. Od zwierząt do bogów\”. Trochę zawiodłam się poziomem, jaki posiada ilustrowana książka, bo te informacje każdy z nas powinien mieć już wpojone w podstawówce.
Dla młodszego czytelnika ta książka może być prawdziwą gratką, dla osób dorosłych będzie jednak, mówiąc dosadnie, nudna. Duży plus daję za sposób przekazywania informacji, jest zrozumiały i nieskomplikowany, więc dla dziecka w wieku 10+ będzie odpowiedni. Ja niestety miałam zbyt duże oczekiwania względem tej książki, dlatego nie wypadła ona dobrze w moich oczach, ale zdecydowanie nie zniechęcam do jej przeczytania, bo niewykluczone, że ktoś (nawet dorosły) jednak odkryje jakieś nowe informacje, które ominęły go w czasach wczesnej podstawówki.
Anita Szynal-Wójtowicz