Psychiatra powoli, po wielu latach, jest odczarowywana w oczach społeczności. Lekarz specjalizujący się w tej dziedzinie medycyny staje się kimś, u kogo nie boimy ani nie wstydzimy się szukać pomocy. Zastanawialiście się kiedyś, co kryje się za zamkniętymi drzwiami gabinetów? Z jakimi problemami przychodzą pacjenci i jakie diagnozy padają? Na szczęście coraz śmielej odwiedzamy psychiatrów, ale wciąż u wielu ludzi myśl o wizycie u psychiatry wywołuje negatywne uczucia.
Jeżeli intryguje was temat psychiatrii, to polecam wam książkę autorstwa Ewy Pągowskiej, wydaną przez wydawnictwo Znak. Gdy tylko rozpoczęłam lekturę – przepadłam. Kolejne rozdziały pochłaniałam z coraz większym zaciekawieniem, przyswajając ogrom nowych i przydatnych informacji, które zdobyła autorka. To idealna pozycja dla tych, którzy są zaintrygowani psychiatrą, ale nie potrafią odróżnić diagnoz, dostrzec różnic pomiędzy poszczególnymi schorzeniami. Dzięki tej pozycji trochę wam się w głowie wyklaruje, bo autorka pisze bardzo przejrzyście i prosto; tak, aby i największy laik, który pierwszy raz ma do czynienia z taką lekturą, odnalazł się w temacie bez najmniejszego problemu.
Psychiatrii trochę się boję, bo to dziedzina medycyny, która wciąż nie jest do końca odkryta, pojawiają się nowe diagnozy, metody terapii i leki. W szpitalu psychiatrycznym nie doświadczymy już niesławnego zabiegu lobotomii (ale nadal mrozi krew w żyłach w przeróżnych filmach). Autorka zagląda do gabinetów i na oddziały, aby pokazać nam, jak to wszystko wygląda “od zaplecza”. Odsłania kulisy, rozmawia z lekarzami i przekazuje swoim czytelnikom sporą dawkę wiedzy, która również wpływa na to, jak postrzegamy psychiatrię.
Wspomniałam już, że nie mogłam oderwać się od lektury, bo wciąga jak najlepsza powieść. Chciałam napisać, że z “Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów” spędzicie kilka dobrych wieczorów, ale tak trudno się od książki oderwać, że wystarczy ona na zaledwie kilka godzin. Jednak będzie to bardzo dobrze spędzony czas.
Jakie tematy porusza Ewa Pągowska? Wszystkie – począwszy od depresji i uzależnienia, przez schizofrenie, zaburzenia osobowości aż do dewiacji seksualnych. Każdy rozdział napisany został w formie rozmów z lekarzami, którzy codziennie stykają się z danymi zagadnieniami. Co więcej, co uważam za duży plus, autorka nie potraktowała po macoszemu psychiatrii dziecięcej. Jest to chyba najbardziej zapomniana dziedzina, a bardzo ważna i potrzebna.
“Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów” to książka dobra, do przeczytania na raz. Nie będziecie tą lekturą zawiedzeni.
Katarzyna Krasoń