Trzylatek to młody i ciekawy świata człowiek, zainteresowany wieloma rzeczami w swoim otoczeniu. Zadaje mnóstwo pytań dotyczących przedmiotów i zjawisk, ma też coraz lepszą pamięć, zatem jest w stanie nauczyć się piosenek czy wierszyków. Zna swoje imię, potrafi zidentyfikować swoją płeć i doskonale wie, do czego służą znajdujące się w domu przedmioty. Potrafi rozwiązywać też proste problemy dotyczące codziennego funkcjonowania, radzi sobie z układankami, potrafi dostrzec i rozróżnić szczegóły. Rozumie, co znaczy jeden czy dwa, wie, że lepiej mieć więcej cukierków niż mniej.
Naturalną ciekawość świata i dążenie do poznawania i eksplorowania wszystkiego warto dodatkowo rozbudzać odpowiednią lekturą. Dla trzylatków adresowany jest zbiór zadań pt. “Elementarz 3-latka”, opublikowany nakładem Wydawnictwa Wilga. Książka ta pozwala łączyć naukę z dobrą zabawą, jest pomocna zarówno w przedszkolu, jak i w domowym zaciszu. Zawiera propozycję pozwalające wszechstronnie rozwijać umiejętności dziecka, a na dodatek podpowiada, w jaki sposób ćwiczenia te zrealizować.
W świat pełen nowych, fascynujących zagadnień, wprowadza dzieci Ignaś i jego koleżanka Zosia. Bardzo lubią się razem bawić i to nie tylko klockami, a maluchy mogą się włączyć do zabawy, przeżywając wspaniałe przygody i przy okazji ucząc się różnych rzeczy, począwszy od matematyki, na geografii kończąc. Przede wszystkim poznają cyfrę trzy, licząc wszystkie rzeczy, znajdujące się w pokoju Ignasia, które występują w ilości trzech sztuk. Ignaś oprowadzi dzieci po swoim domu, pokazując przy okazji położenie różnych rzeczy, maluchy dowiedzą się również, co znajduje się w okolicy, ile domów i jakiego są koloru. Poznawać będą nie tylko kolory domów, ale i rybek, które policzą wraz z Ignasiem.
Chłopiec zaprosi wszystkich także do kuchni, a poza liczeniem znajdujących się w niej przedmiotów, będziemy także… gotować. To prawdziwa gratka dla łasuchów, szczególnie że dzięki przepisowi przygotować możemy pyszne naleśniki. Zajrzymy również do ogrodu, gdzie szukać będziemy mniszka lekarskiego, obserwować możemy również jego rozwój. Przy okazji przyjrzymy się różnego rodzaju owadom, poznamy cykl rozwojowy motyla.
Nauczymy się rozpoznawać kolory i kształty, a kiedy przyjdzie czas, wybierzemy się z Zosią na wakacje. Wcześniej zastanowimy się, co byłoby potrzebne, co należy spakować do walizki (i z pewnością nie jest to kaktus). Jesień będzie doskonałą okazją do tego, by pozbierać opadające liści, przy okazji rozpoznając różne gatunki drzew. Zimą z kolei wraz z nowymi przyjaciółmi lepić będziemy bałwana, karmić ptaki, ucząc się identyfikować gatunki na podstawie ich wyglądu.
Poznamy ponadto zwierzęta i ich dzieci, poćwiczymy spostrzegawczość, odnajdując różnice pomiędzy ilustracjami i policzymy wszystkie domy i pojazdy znajdujące się na drodze. Zastanowimy się również, w jakim znajdujemy się nastroju, co stać się może okazją do rozmowy o emocjach dzieci.
Wszystkie te ćwiczenia, zagadki czy ilustracje wraz z poleceniami są dobrane w taki sposób, by rozszerzać świat dziecka, ułatwiać skojarzenie pewnych rzeczy z czynnościami, a także pokazywać mu fascynujący świat. Uzupełnieniem elementarza są “Ćwiczenia 3-latka”, stanowiące rozszerzenie podanych informacji i zachęcających do różnego rodzaju aktywności. Ćwiczyć będziemy liczenie, popracujemy z dzieckiem nad motoryką małą, rozwijać będziemy różnego rodzaju umiejętności oraz poćwiczymy wyobraźnię. Ćwiczenia można wykorzystać na wiele sposobów, zarówno bezpośrednio, jak i też traktując je jako inspirację. Nagrodą za wykonanie wszystkich znajdujących się w książce ćwiczeń jest dyplom, który warto wyciąć i powiesić na ścianie, wcześniej uzupełniając imię dziecka. Integralną częścią ćwiczeń są też naklejki, a poza ich przyklejeniem w odpowiednich miejscach będziemy też rysować, w tym rysować po śladzie, kolorować, liczyć, pokonywać labirynt dróg czy pracować nad szeregami. Wykonywanie tych ćwiczeń może być nie tylko dobrą zabawą, ale pozytywnie wpływać na wszechstronny rozwój dziecka.
Justyna Gul