Najlepsza książka to taka, która wzbudza emocje podczas lektury i długo po niej. Historia, która zostaje w głowie, nie daje się zapomnieć, o której mówi się dalej. Zdecydowanie właśnie do takich powieści należy pierwszy tom Kuriozum życia “Dopóki walczysz, masz szansę wygrać”. Często nie zgadzałam się z wyborami autorki podczas lektury, niektórych nie rozumiałam, inne uważałam za błędne, ale cały czas z niecierpliwością czytałam, żeby przekonać się jakimi ścieżkami potoczy się życie bohaterki i dokąd zaprowadzą ją wybory, jakich dokonuje. Teraz chciałabym przybliżyć Wam ten tytuł, a być może sami zechcecie przyjrzeć mu się bliżej.
Autorka snuje historię o swoim życiu, wspominając lata dzieciństwa, ale bardziej skupiając się na niezwykle barwnych latach 90. i dwutysięcznych, kiedy jej życie dokonywało wielu niezwykłych zwrotów, a ona znajdowała się w sytuacjach często niebezpiecznych, ale również odnajdywała piękno dnia codziennego. Czasem przez przypadek, a czasem przez własne wybory bohaterka spadała na samo dno, aby podnieść się i żyć na szczytach. Wśród wydarzeń z życia znajdzie się bezdomność, prostytucja, więzienie, trudne związki, a z drugiej strony wielkie biznesy i szalona miłość. W tym wszystkim przebija szczerość pisarki, która sprawia, że historia jest niezwykle prawdziwa i uderzająca w czytelnika.
Adel Vivien Rasell to pseudonim artystyczny, który pisarka stworzyła na potrzeby książki, a tak naprawdę nazywa się Katarzyna Czudowska i pochodzi z podwarszawskiego Wołomina. Pierwszy tom biografii, której podjęła się napisać, opisuje kilkadziesiąt lat jej życia i można by nim obdarować kilka innych osób. Zwroty życiowe są u bohaterki bardzo raptowne, często jej życie zmienia się diametralnie w jednej chwili.
Od pierwszych stron z książki bije brak ciepła rodzinnego, którego bohaterka poszukuje przez całe późniejsze życie. Wiele wyborów, które później dokonuje, wiąże się z tymi wczesnodziecięcymi wspomnieniami. Bohaterka bardzo szybko dorasta, wchodząc w świat dorosłych i ich problemy. Jej stosunek do cielesności od początku jest dość luźny, a relacje z mężczyznami zmuszają do trudnych wyborów jeszcze w czasach nastoletnich. Przez całe życie jest konsekwentna w decyzjach, które podejmuje i choć nie raz okazują się one błędne, to nigdy się z nich nie wycofuje, choć nie raz świadomość konsekwencji w jakimś stopniu jest jej znana.
Podczas lektury bardzo wyraźnie wyłania się obraz lat 90., początku demokracji w Polsce i wszystkich konsekwencji, które się z tym okresem wiążą. Od środka możemy poznać życie mafijne, niezwykle brutalny czas prostytucji, bezdomności bohaterki i jej wyborów związanych z poszukiwaniem nowego miejsca do życia. Autorka nie ukrywa żadnego z trudnych aspektów tamtych czasów, a czytelnik podczas lektury ma możliwość poznać najbardziej brutalne chwile jej życia.
Wybory, których bohaterka dokonuje we wczesnej młodości, można z pewnością tłumaczyć nieznajomością życia, młodością właśnie, która kieruje się własną logiką i nie słucha starszych, bardziej doświadczonych. Późniejsze życie autorki zdecydowanie odbiega od tych trudnych lat, sama wspomina, że niektóre spotkania można przyrównać do dobrze znanych pięknych romantycznych historii filmowych. Choć można powiedzieć w tym momencie “i żyli długo i szczęśliwie” to w tym wypadku zdecydowanie to dopiero koniec początku i wiele jeszcze wyborów przed pisarką, wielokrotnie zostaje postawiona przed kwestiami, które mogą zaważyć na jej przyszłości.
Na kartach powieści wyraźnie czuć brak wsparcia ze strony najbliższej rodziny. Brak miłości i bezwarunkowego wsparcia, które powoduje, że dzieci zawsze mają do kogo zwrócić się w razie niepowodzeń lub problemów. Tutaj autorka przez większość czasu jest sama i chyba to też powoduje niektóre kierunki, które wybiera.
Przez te kilkadziesiąt lat autora spotyka na swojej drodze bardzo różnych ludzi, niektórych naprawdę znanych albo w Polsce, albo w niektórych jej kręgach. Nielicznych z nich wymienia z nazwiska, częściej jednak wspomina tylko o osobie, która bardzo często jest niezwykle łatwa do zidentyfikowania, a którą poznaje w niezbyt chwalebnej chwili swojego życia.
Lektura tej książki wywołała we mnie całą lawinę emocji. Czasami z zapartym tchem czytałam o wydarzeniach, w którym przyszło uczestniczyć pisarce. Zdarzały się jednak i takie momenty, kiedy nie rozumiałam pewnych wyborów, których dokonywała, a które były z gruntu złe. Niektóre można wytłumaczyć młodością i butą. Również w późniejszym życiu nie zawsze rozumiałam, skąd taki pomysł na dalsze życie. Z pewnością prowadzę bardziej zachowawczy tryb życia, autorka stawia wszystko na jedną kartę i nie raz przychodzi jej za to zapłacić.
Dawno nie czytałam historii, która byłaby podobna do przeżyć autorki. Można powiedzieć, że to opowieść jedyna w swoim rodzaju. “Dopóki walczysz, masz szansę wygrać” to dopiero pierwszy tom z życia autorki, która jest niezwykle barwna, bardzo różnorodna i która wywołuje burzę emocji. Warto sięgnąć po ten tytuł, na własnej skórze przekonać się jak autorka przeżywała swoje życie, a także zajrzeć wraz z nią do najgorszych dzielnic Warszawy i odkryć jej najgorsze tajemnice. Jak i również odkryć piękną historię miłosną i dalsze losy, które autorka dla siebie wybrała. Sama z wielką chęcią sięgnę po kolejny tom tej historii, która skończyła się w dość dramatycznym momencie.
Magdalena Barwińska,
http://www.ksiazkowewyliczanki.pl/