Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego jedni ludzie osiągają sukcesy finansowe, a ty wciąż borykasz się z problemami? Pracujesz coraz więcej, a mimo tego wciąż nie udaje ci się odłożyć nawet drobnych kwot? Dlaczego, mimo iż usilnie starasz się ograniczyć wydatki, pieniądze wciąż przepływają ci przez palce? I co najważniejsze-co zrobić, żeby tak się nie działo?
O stosunku do pieniądza, o tym, że zarówno bieda, jak i bogactwo są stanami umysłu, o wydajności, efektywności oraz o uzdrowieniu naszych finansów pisze Cristina Benito, ekonomistka, która zajęła się tematem różnic w mentalności bogatych i biednych, pomaganiem tym drugim oraz kwestią mindfulness. W opublikowanej nakładem Wydawnictwa Literackiego książce pt. Money Mindfulness autorka pokazuje, w jaki sposób uważność wpływa na kondycję naszych finansów i nasze zachowanie względem pieniędzy. Tym samym jest to poradnik, który może stanowić prawdziwy impuls do zmian w naszym zachowaniu, a w konsekwencji w stanie naszego konta, odmieniając nasze życie na lepsze. Po książkę sięgnąć powinni szczególnie ci, którzy nieustannie borykają się z problemami finansowymi, którzy mają trudności z gospodarowaniem pensją i często otrzymywane wynagrodzenie nie starczy im do pierwszego, ci, którzy marzą o posiadaniu jakichkolwiek oszczędności, ale również te osoby, które sprawnie radzą sobie z kwestiami finansowymi-być może dzięki zawartym w książce informacjom przeniosą się na wyższy poziom zarządzania swoim domowym (a nawet firmowym) budżetem.
Mimo iż mindfulness nie kojarzy się nam z pieniędzmi, to koncentracja na tym, na co te pieniądze wydajemy, doskonale wpisuje się w ten nurt. Autorka zwraca uwagę na fakt, iż większość ludzi nie jest nawet świadoma swojego stosunku do pieniędzy, co generuje problemy uniemożliwiające osiągnięcie finansowej płynności i niezależności. Podkreśla również, że money mindfulness (MM) jest sposobem na to, by przejąć kontrolę nad własnym życiem. To, co odróżnia MM od zarabiania jako takiego, to fakt, iż w filozofii tej nie liczy się ilość posiadanych pieniędzy, a umiejętność poświęcenia im uwagi. Jak Pisze Benito: Tylko w ten sposób nauczymy się je pozyskiwać, oszczędzać i pomnażać [?].
W nauce MM, a właściwie wdrożeniu w życie nowego stosunku do pieniądza pomóc ma nam dziewięć zasad, którymi dzieli się z nami autorka poradnika. W kolejnych rozdziałach książki przeczytać możemy o tym, z czego wynikają złe decyzje finansowe oraz co nam daje wiedza na temat funkcjonowania pieniądza. Poznamy pięć życiowych postaw mówiących o tym, jacy jesteśmy oraz ustalimy, które 20 proc. naszego życia przynosi 80 proc. wyników, które pozwalają wzmocnić i rozwijać nasze największe atuty. Zrozumiemy ponadto, że najlepszym sposobem zdobywania pieniędzy jest sprzedawanie wyników, a nie oddawanie swojego czasu.
Dowiemy się ponadto, jakie nawyki sprzyjają zdobywaniu i pomnażaniu pieniędzy, poznamy też sekrety oszczędzania oraz sposoby pozwalające ograniczyć zbędne wydatki. Przekonamy się wreszcie, że najlepsze rzeczy tak naprawdę są za darmo, a także, w jaki sposób pieniądze nie tylko oszczędzać, ale i pomnażać. Dzięki przygotowaniu swojego planu finansowego być może odkryjemy w sobie inwestora, a już na pewno odkryjemy magię procentu odkładanego. Każdy rozdział, a właściwie lekcja, zakończony jest krótkim podsumowaniem, stanowiącym sedno zawartych w tekście informacji. Każdy też przybliża nas do niezależności w kwestii finansów. Zarówno układ książki, przejrzysta forma pozwalająca powrócić do wybranych kwestii, jak i prosty język czynią poradnik niezwykle przydatnym w różnych sytuacjach. Książkę warto mieć przy sobie przynajmniej do chwili, kiedy przekonamy się, że nowy sposób postępowania z pieniędzmi, nowe nawyki, rzeczywiście przynoszą wymierne korzyści. A wówczas możemy ją podarować komuś, kto również potrzebuje takiego wsparcia. Pamiętajmy bowiem, że pieniędzmi (oraz innymi dobrami materialnymi) również warto się dzielić.
Justyna Gul