“Poczet faraonów” Bogusława Kwiatkowskiego to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów historii, a już zwłaszcza dla tych, którzy podobnie jak ja, kochają Starożytny Egipt. Odkąd tylko pamiętam, był to taki mój konik historyczny i bardzo ubolewałam nad tym, że w szkole poświęcona mu była tylko jedna lekcja, podczas gdy ja mogłam o nim słuchać i rozmawiać cały czas. Nie mogłam zatem przejść obojętnie obok książki liczącej sobie ponad 1000 stron a traktującej o dziejach i władcach tego fascynującego kraju.
Jest to bardzo rzetelnie napisana pozycja, która obfituje w ogrom faktów i doniesień historycznych. Autor w doskonały sposób prezentuje sylwetki ponad 200 władców Starożytnego Egiptu, choć nie w każdym przypadku okazuje się to być łatwe. Bazuje na wielu dostępnych źródłach i opracowaniach, podaje, skąd pochodzą informacje o danym władcy i wyjaśnia wiele niepewności albo braki pewnych faktów, z którymi niestety nie jesteśmy w stanie uporać się do dzisiaj. I to się chwali – Kwiatkowski po prostu uświadamia nam, że odtworzenie historii nie zawsze jest możliwe, a i tak w wielu źródłach pojawiają się niejednokrotnie pewne sprzeczności, o których też możemy tutaj przeczytać.
Wszystko jest odpowiednio uporządkowane i opisane, zgodnie z dynastiami, które panowały w Egipcie. Prawdopodobnie tymi, które większość osób zna ze słyszenia, będą dynastie IV (gdyż tutaj byli faraonowie, których piramidy można podziwiać do dzisiaj), XVIII (słynny Echnaton i Tutanchamon) oraz XIX (Ramzes II Wielki, jeden z najbardziej znanych faraonów), ale i tak otrzymujemy doskonały przegląd nie tylko przez dzieje faraonów, ale przez całą historię Egiptu. Nie można pisać o samym życiu faraona i o tym, jak sprawował władzę, nie odnosząc się do tego, co działo się w kraju i w otaczającym go świecie. I choć są to czyste fakty czy różnego rodzaju doniesienia oraz nowoczesne analizy wielu odkryć, tak mimo wszystko czyta się to, jak doskonałą powieść historyczną.
Ta książka daje nam naprawdę piękny obraz tego, jak Egipt się zmieniał i rozwijał. Pokazuje, jak wielcy byli niektórzy faraonowie i jak krótko niektórzy rządzili tym fascynującym krajem. Jedni zapisali się na kartach historii lepiej, inni nie zasłynęli aż tak bardzo. Przybliża nam to również hierarchię rządów w okresie trwania tej wielkiej potęgi, kulturę, życie codzienne, a także mitologię i wierzenia religijne. To naprawdę niesamowity obraz całego Starożytnego Egiptu, który po prostu fascynuje czytelnika. Jest tutaj ogrom informacji i ciekawostek, które sprawiają, że nie sposób oderwać się od lektury – na korzyść w tym przypadku działa również styl autora, bardzo przyjemny i przystępny.
“Poczet faraonów” to wspaniała publikacja, która każdy fan starożytnego Egiptu powinien zgłębić i na pewno będzie zachwycony tym, co otrzyma. To bardzo rzetelne i szczegółowe opracowanie, poparte wieloma źródłami, ukazujące wiele aspektów starożytnej potęgi, jaką był Egipt.
Magdalena Senderowicz