Chyba każdy miał taki moment w życiu, że jedyne, co chciał zrobić to chlapnąć drzwiami i już nigdy więcej nie wrócić. Dziwne, że właśnie ucieczka często jest dla nas jedynym rozwiązaniem, ale pewnie jest to zakodowane w naszej psychice – uciekamy od zagrożenia.
Barbro Lindgren to autorka, która wiele razy już udowodniła, że najlepiej o sprawach trudnych mówić najprościej jak się da. Dzięki temu w 2014 roku stała się laureatką prestiżowej nagrody literackiej im. Astrid Lindgren. Polskim czytelnikom jej nazwisko również nie jest obce, dzięki wydawnictwu Zakamarki możemy poznać jej niezwykłą twórczość.
Tym razem Barbro przedstawia nam historię Knuta. Chłopca, który ma dość tego, że jego mama ciągle coś od niego chce. Przez co postanawia się wyprowadzić do innego domu. Kiedy ma już własne cztery kąty, ciszę i spokój zaczyna się nudzić. Na szczęście szybko zaczynają odwiedzać go różne zwierzęta, które chłopiec chętnie gości w swoim domu. Finalnie okazuje się, że nie ma już dla niego miejsca i wraca do mamy.
Można by powiedzieć, że jest historia o niczym, ale czy na pewno? O czym tak naprawdę opowiada nam ta książka? Być może o tym, że chociaż rodzice czasami nas wkurzają to i tak w ich towarzystwie czujemy się najlepiej i najbezpieczniej. A może o tym, że dzieci czasami też czasami potrzebują samotności, aby przemyśleć niektóre sprawy. A może o tym, że nie można trzymać w domu wszystkich zwierząt, które mają na to ochotę. Interpretacji jest wiele.
Jak już wcześniej wspominałam, Barbro Lindgren potrafi pisać niezwykłe historie, które naprawdę dają do myślenia i zostają z nami na dłużej. Knut to chłopiec, który przeżywa wiele skrajnych emocji. Zupełnie tak, jak każde dziecko w podobnym wieku i my, czytelnicy, możemy razem z nim je przeżyć i zrozumieć. I to właśnie jest chyba największym plusem nie tylko tej historii, ale i całej twórczości tej autorki. Pozwala nam zrozumieć.
“Dom Knuta” to niezwykła książka. Prosta, wymowna i zupełnie absurdalna. Dlatego na swój pokrętny sposób idealnie trafia do umysłów młodych czytelników, pozwalając im przemyśleć wiele fundamentalnych spraw. Na pewno warto po nią sięgnąć.
Karolina Kosek