Narkomania to jeden z największych problemów naszych czasów-szybki styl życia, ciągła gonitwa za kolejnym awansem i natłok obowiązków spowodowały, że szukamy czegoś, co da nam odetchnąć. Dziś nie musimy już szukać dilera pod szkołą, wystarczy dostęp do internetu i trochę ogólnej wiedzy, a kurier wygodnie przywiezie paczkę z zamówieniem do domu.
Dziennikarka i psychoterapeutka uzależnień wspólnie zastanawiają się nad tematem narkomanii w Polsce, kim jest i co ćpa współczesny Polak. Tytuł sugeruje, że w książce omawiany będzie temat dzieci i ich problemów z uzależnieniem, ale im dalej w las tym okazuje się, że problem narkomanii nie dotyczy tylko nieletnich. Właściwie okazuje się, że może dotyczyć on każdej grupy wiekowej. Czas porzucić znane nam stereotypy-obecnie ćpamy niezależnie od wieku, płci czy stanowiska. Kiedyś narkoman kojarzył się z zaniedbanym nastolatkiem na dworcu, dziś ćpać może każdy. Matki odurzają się lekami, aby móc sprostać wysokim oczekiwaniom społeczeństwa, karierowicze szukają powera do zaliczania kolejnych szczebli kariery zawodowej, a nastolatki? Młodzi, próbując spełnić oczekiwania rodziców, często wręcz nierealne, eksperymentują z kolejnymi używkami.
Z książki wyłania się niepokojący obraz społeczeństwa, wedle którego większość ludzi miała w swoim życiu bezpośredni kontakt z narkotykami. Dlaczego więc co drugi obywatel tego kraju nie jest narkomanem? Według autorek dla niektórych ten kontakt skończył się na sporadycznych eksperymentach. Istnieje jednak grono osób podatnych na uzależnienia, które narkotyki ciągną na samo dno. To właśnie oni zostają pacjentami Monaru, oczywiście, jeśli zgłoszą się po pomoc, zanim będzie już za późno.
Na mnie ta lektura zrobiła ogromne wrażenie-przede wszystkim otworzyła oczy na szeroką skalę problemu narkomanii/uzależnienia, pokazała, jak wiele z codzienności to gra pozorów, a także do edukowała. Bo to właśnie rzetelnej edukacji brakuje nam w naszym kraju. Mam wielką nadzieję, że ta książka dotrze do jak najszerszego grona odbiorców, zawarta w niej wiedza jest bardzo dobrze przekazana i może być nauką zarówno dla starszego pokolenia, jak i dla najmłodszych.
Paula Koperczuk