Dzieci mają ciekawe marzenia dotyczące swojej przyszłości. Niektóre chcą być strażakami, policjantami, panią przedszkolanką lub ogrodnikiem. Inne z kolei chcą wspinać się na najwyższe szczyty świata, prowadzić misje badawcze na biegunach czy też lecieć w kosmos. I w porządku – są ludzie, którzy robią te rzeczy, ale trzeba się do tego porządnie przygotować. Tak też przyszli kosmonauci mogą w swoich przygotowaniach posłużyć się książką Tima Peake’a “Kosmiczna Rekrutacja”. I do jej lektury wcale nie trzeba być dzieckiem czy nastolatkiem.
Podtytuł niniejszej książki brzmi “Testy i ćwiczenia ESA dla przyszłych astronautek i astronautów”, co w dużej mierze opisuje, czym książka jest. Rzeczywiście zdominowana jest przez przeróżne testy i zadania mające na celu sprawdzenie kompetencji i przygotowanie potencjalnego astronauty do zawodu. Testy nie są przypadkowe, są dobrane w taki sposób, by jak najlepiej oddawać kolejne etapy selekcji i szkolenia kandydatów.
W pierwszych częściach książki czytelnik przechodzi testy kwalifikacyjne w zakresie kompetencji niezbędnych w kosmosie. Są to między innymi pamięć wzrokowa, wyobraźnia przestrzenna czy też umiejętności niezbędne w pracy z ludźmi. Do testów są załączone odpowiedzi, więc czytelnik nie ma problemu z weryfikacją swoich umiejętności. W książce opisano również wymagania dotyczące kondycji medycznej pozwalającej na pracę w kosmosie.
W dalszych częściach książki opisano szkolenia dotyczące życia na stacji kosmicznej, zadań związanych z misją i innych. Są to na przykład szkolenia językowe i BHP. Przy każdym nowym szkoleniu, zagadnieniu, umieszczono kolejne testy śledzące postępy kandydata na aktualnym etapie. Testom w całej książce towarzyszy też obszerny komentarz zawierający porady do kolejnych etapów.
W książce umieszczono również dwie kolorowe wkładki zawierające opis i fotografie z przeprowadzanych szkoleń – survivalowego i neutralnej pływalności. Ten ciekawy dodatek daje bardziej praktyczne, namacalne niemal dzięki załączonym fotografiom, pojęcie o szkoleniach, jakie przechodzą kandydaci w procesie dalszego szkolenia.
Książka jest dość niecodzienną publikacją, wartą przejrzenia choćby z ciekawości czym to musi się wyróżniać taki astronauta, by móc ruszyć w kosmos. Atutem niewątpliwie jest fakt, że autor nie jest przypadkowym opowiadaczem, a praktykiem, który z powodzeniem przeszedł opisywaną przez siebie selekcję i szkolenia kilkanaście lat wcześniej. Jak mówi sam autor, chciałby mieć taką książkę wówczas, gdy sam był kandydatem do lotów w kosmos. Dla przyszłego astronauty jest to podręcznik obowiązkowy.
Iwona Ladzińska