Wierzysz w sny? Zastanawiasz się nad ich znaczeniem? A może nigdy nie pamiętasz, co ci się śniło lub lekceważąco machasz ręką nad nocnymi majakami? Toko-pa Turner w książce “Przynależność” stara się udowodnić, że jeśli zrozumiemy swoje senne marzenia, możemy zmienić nasze życie.
Autorka prowadzi Szkołę Śnienia, prowadząc kobiety do pełnej świadomości swoich problemów i umiejętności radzenia sobie z nimi.
Od pierwszych stron książki czułam się zaintrygowana i zafascynowana zarówno tematem, jak i językiem, jakim tekst jest napisany. Dzięki ciekawie prowadzonej narracji przez niełatwą rozwojową treść płynie się niczym przez dobrze napisaną powieść.
Terapeutka, tłumacząc swoje metody pracy ze snami, opiera się na swoim doświadczeniu życiowym, opowiada swoje losy, historię przebudzenia i powrotu do siebie. Dopiero później w tok opowieści włącza przykłady swoich pacjentów. Ludzie ci, dzięki zrozumieniu przesłania powtarzających się sennych motywów, odkryli głęboko skrywane traumy, wyparte wspomnienia, które mimo zapomnienia wywierały negatywny wpływ na ich życie i prowadziły do porażek.
Duchowy przewodnik Toko-pa pozwala na nowo spojrzeć na swoje życie. Daje przestrzeń do refleksji nad źródłem takich czy innych zachowań, popełnianych błędów, nieudanych związków, toksycznych relacji.
Istotą filozofii wyznawanej przez autorkę jest przynależność. Pojęcie to rozumiane jest bardzo szeroko, równie jako swoista tożsamość, identyfikacja z rodem, narodem lub najszerzej z ziemią. Toko-pa pisze także o przynależności intymnej do drugiego człowieka i do samego siebie. Według niej każdy potrzebuje właśnie przynależności, ale takie prawdziwej, głębokiej, a nie fałszywej, opartej jedynie na potrzebie akceptacji i współistnienia w grupie. Często grupa z początku wydaje się tym, do czego dążymy, dopiero należąc do niej, obserwując ją od środka, zaczynamy rozumieć, że wcale nie jesteśmy w niej w pełni akceptowani, a wręcz odwrotnie, grupa chce nas zmienić na swoje podobieństwo. To właśnie nazywa autorka fałszywą przynależnością.
“Przynależność. Jak przypomnieć sobie drogę do siebie” nie jest książką dla każdego. Jednak jeśli ciągle poszukujesz swojej drogi, czujesz, że na ścieżce rozwoju stoi przeszkoda trudna do pokonania, to po tę książkę koniecznie należy sięgnąć.
Anna Kruczkowska