Śmierć jest nieodłącznym elementem naszego istnienia, jednak nadal trudno jest ją zrozumieć i zaakceptować. Od zarania dziejów snute są przeróżne opowieści o pozagrobowym życiu oraz dalszym istnieniu. Powstawały wierzenia, obrzędy i przekonania o tym, jak postępować ze zmarłym, co obecnie daje możliwość odkrycia sekretów zmarłych.
Zarys fabuły
Co powiecie na podróż w czasie, by chociaż trochę zrozumieć zmarłych, a także poznać kawałek fascynującej historii? To tutaj pokonamy pustynie rozpalone słońcem i zajrzymy do olbrzymich grobowców oraz małych grobów, będziemy wspinać się po górach, wędrować po bagnach i przemierzać skute lodem tereny. Poznamy mnóstwo martwych, ale mniej lub bardziej znanych ludzi, którzy odkryją przed nami, to jak żyli – co jedli, jak wyglądali, czy byli biedni, bogaci oraz co było powodem ich śmierci.
Akademia Mądrego Dziecka to obecnie najprawdopodobniej jedna z najpopularniejszych serii, czemu się nie dziwię. Książki z cyklu Chcę wiedzieć więcej są skierowane do nieco starszych dzieci, ale zachwycają równie mocno, jak te dla najmłodszych. Sekrety zmarłych to jedna z nowości wydanych pod tym szyldem. Co w sobie skrywa?
Słów kilka o szacie graficznej
Szata graficzna tego wydania jest rewelacyjna. Na każdej z rozkładówek znajduje się sporo ilustracji. Gordy Wright zadbał o to, by były realistyczne, ale nie makabryczne. Fajne jest to, że na stronach są zachęcająco rozłożone ciekawostki, dzięki nim odkrywamy fakty nie tylko o ludziach, ale i czasach, w których żyli. Na końcu zaś jest słowniczek oraz mapa, na której umieszczono, gdzie znaleziono opisanych zmarłych.
Moje wrażenia
Matt Ralphs wykonał naprawdę dobrą robotę. Książka składa się z czterech większych rozdziałów (skupiają się na Afryce, Ameryce, Europie i Azji), które dzielą się na kilka mniejszych. Znajduje się w nich sporo interesujących faktów, takich, jak jakie przykładowo były formy utrwalania ciała. Dowiemy się również, że to nie mumie są najstarszymi szczątkami, a ciało, które przetrwało za pomocą pustynnego klimatu. Dzięki naukowcom wiemy też czemu niektórzy dbali o szczątki, a inni składali ludzi w ofierze. I to tylko niewielka część tego, co jest do odkrycia w tym tytule. Sekrety zmarłych to takie kompendium wiedzy w pigułce dla szkół podstawowych, podane ciekawiej niż w podręczniku.
Na zakończenie
Kocham historię, chociaż nienawidzę dat, to wszystko inne pochłaniam jak gąbka i staram się pokazać Potworkom, że poznawanie przeszłości nie musi być nudne. Sekrety zmarłych to mój numer jeden tego roku. Ta książka jest rewelacyjna i moim zdaniem lepiej ucząca niż jakikolwiek podręcznik. Nie dość, że czytamy o wszystkich najważniejszych faktach, to jeszcze mamy wszystko ciekawie zobrazowane. Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy, jaką włożono w tę publikację, nawet, ktoś, to niezbyt wie cokolwiek na ten temat, może spokojnie z dzieckiem zasiąść do lektury. Autor nie pozostawia bez odpowiedzi oraz wyjaśnień, a jedynie zachęca do poszerzania wiedzy.
Sekrety zmarłych to publikacja, która zadowoli najbardziej wymagającego małego pasjonata historii, mumii i odkrywania ich tajemnic. Będzie miał okazję zdobyć ogrom wiedzy, podejrzeć jak pracują naukowcy oraz archeolodzy poznać kilka fascynujących i nieco strasznych historii.
Irena Bujak