Odkąd pamiętam, interesowały mnie zagadnienia związane z ludzkim umysłem i naszymi zachowaniami. Dlaczego postępujemy w określony sposób? Jak poszczególne etapy życia wpływają na nasze zachowanie i budują nasz charakter? Wiele dzieł z zakresu psychologii próbuję odpowiedzieć na te i inne pytania. W książce style charakterów autor proponuje rozważenie trudnego, aczkolwiek istotnego tematu – w jakim stopniu różne zaburzenia w wieku dziecięcym wpływają na nasz charakter.
Od dawna psychologia interesuje się tematem wpływu dzieciństwa na resztę życia, jak bardzo ważny jest ten etap, a także to, co w nim otrzymujemy i czego nie otrzymaliśmy. Chyba nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że autor mocno podkreślona jak niezwykle istotny jest ten moment życia w kształtowaniu naszych osobowości.
Nasze charaktery niejednokrotnie potrafią wskazywać na różne zdarzenia z naszego życia, a osoba posiadająca wiedzę na ten temat potrafi to zauważyć. Główne obszary poruszane w książce to opisane zostały style charakteru: schizoidalny, oralny, symbiotyczny, narcystyczny, masochistyczny, histrioniczny, obsesyjno-kompulsywny. Co ciekawe nacisk jest położony na opis poszczególnych stylów, a autor wyjaśnia ich etiologię, objawy i metody radzenia sobie z różnymi stopniami zaburzeń.
Sądzę, że jest to wartościowa książka dla osób interesujących się psychologią lub pracujących w zawodzie psychologa albo psychoterapeuty. Dla laika książka może być napisana zbyt zawile, ponieważ występuje w niej słownictwo specjalistyczne w dużej ilości. Nie jest to lekka i przyjemna lektura, choć zawiera sporą dawkę wiedzy. Jakościowo książka jest na wysokim poziomie, widać tu ogrom pracy autora i potężne nakłady czasu przeznaczone na tłumaczenie zagadnień. Choć miałam zupełnie inne wyobrażenie o tej książce, okazała się całkiem interesującą lekturą.
Paulina Koperczuk