“Kto nie dąży do rzeczy niemożliwych, nigdy ich nie osiągnie.” Heraklit
Często brakuje mi czasu, aby podchwytywać codzienne namiastki przewodnictwa duszy, zatrzymać się na kilka spokojnych chwil, zerknąć uważnie w głąb siebie, przyjrzeć się obecnemu etapowi życia i jego faktycznej jakości. A szkoda, bo wiele jeszcze mogłabym dowiedzieć się o sobie, lepiej zrozumieć ogarniające mnie wątpliwości, zweryfikować dawne postanowienia. Lubię też spoglądać na otaczający mnie świat oczami innych, porównywać wieloletnie doświadczenie, dostrzegać różnice światopoglądów. Czy zgadzam się z tezami wysuwanymi przez innych o życiu i naturze człowieka, czy nie do końca je czuję w wybrany sposób, chcę wiedzieć, dlaczego pewne rzeczy inaczej interpretuję. Dokąd podążałabym, gdybym dostosowała się do myśli innych, jak wpłynęłyby na podejmowane przeze mnie decyzje?
Dlatego z ogromną ciekawością sięgam po “Rok z filozofami”, proponujący na każdy dzień roku inną myśl dążącą do całościowego zrozumienia świata. Oczywiście, Kinga Janas i Katarzyna Węglarczyk dokonują subiektywnego wyboru spojrzenia innych na różnorodną tematykę składającą się na aspekty ludzkiego życia, ale nic nie stoi na przeszkodzie samodzielnego rozwijania tkwiących w nich przesłań. Mogą towarzyszyć przy porannej kawie, zanim jeszcze na dobre obudzi się dzień, w drodze do pracy, aby zająć myśli czymś kreatywnym, a nie narzekania na uliczny korek, czy podczas wieczornych rozmów z bliskimi, tak aby poznać także i ich punkt widzenia. Publikacja proponuje teksty do głębszego przeżywania, inspiruje do wnikliwszych dociekań, zachęca do wyrobienia własnej opinii, a przede wszystkim zachęca do wpadnięcia w przyjazny i wartościowy rytm rozmyślań i refleksji, czasem trwający chwilę lub dwie, kiedy indziej nawet przez kilka dni nabierających kształtów.
Książka podzielona na cztery części, w zgodzie z porami roku, fantastycznie oddaje charakter i nastrój ogarniających nas wówczas myśli. Każdy dzień ma przydzielony cytat wraz z podaniem autora. Spokojna i stonowana roślinna oprawa graficzna nawiązuje do więzi człowieka z przyrodą. Pozostawia wolne przestrzenie, w których można notować własne komentarze, tak aby wrócić do nich za jakiś czas, przemyśleć i uaktualnić. Czuje się bliskość z poezją literacką i poezją życia. Tak naprawdę, to książka dla każdego, od młodych czytelników do najstarszych, bez względu na wiek każdy wyniesie coś dla siebie. Przyjemnie i interesująco jest zanurzać się w zagadnieniach natury człowieka, jego miejsca w przyrodzie i społeczeństwie, przyglądać się wypracowanym zasadom moralnym, czy szeroko pojętym pojęciom bytu. Twarda okładka zabezpiecza książkę przed uszkodzeniem w ramach rocznego użytkowania.
Izabela Pycio