Becky Kennedy jest psychologiem klinicznym z tytułem doktora, a jej podejście i metodologia do rodzicielstwa opiera się na współczuciu, zrozumieniu, cierpliwości i zaangażowaniu. Jednak my, rodzice, chcemy przede wszystkim szczęścia naszych dzieci. Obsesja na punkcie rozwiązywania problemów i skupianie się na szczęściu jako stanie optymalnym źle przygotowuje dzieci do radzenia sobie ze swoimi emocjami. Jeśli zasiejemy w dziecku niepokój, przełoży się to na niepokój w wieku dorosłym, ponieważ stworzyliśmy dorosłego, który nagle nie ma nikogo, kto mógłby wymusić dla niego szczęście i nie może sam tego osiągnąć, więc pozostaje niepokój, strach i depresja.
Zrozumienie i więź jest zawsze lepsza niż konsekwencje, często uważane jako kara za przewinienie. Rezygnacja z kary nie oznacza aprobaty dla danego zachowania. Autorka zakłada, że w środku wszyscy nadal są dobrzy. Nawet jeśli właśnie twierdzą, że nienawidzą swojego rodzica. Skupianie się na wpływie dziecka na stan emocjonalny rodzica ustanawia emocjonalną współzależność, a nie autonomiczną regulację emocjonalną. Celem jest nauczenie umiejętności regulacji emocji, lekcji, której wielu dorosłych nawet się nie nauczyło.
Poza tym rodzic nie musi być cały czas taki sam, w końcu jest człowiekiem. Może być jednocześnie zabawny i autorytatywny. Nawet złość może być naprawdę dobra, ponieważ uczy dzieci, jak się bronić. Są po prostu tsunami nieuregulowanych emocji. Podczas napadu złości kluczem jest powstrzymywanie się od działania, a nie logika. Powstrzymujesz się i dzięki temu nawiązujesz więź, a potem rozmawiasz, gdy minie napad złości. W tym momencie warto wyznaczyć granice, bo, możecie wierzyć lub nie, właśnie ich często dzieci szukają, robiąc coś niedozwolonego.
Książka porusza wiele problemów, pokazując je z innej strony. Nieśmiałość nie musi oznaczać braku poczucia własnej wartości, lęk separacyjny czy awersja do jedzenia nie powinny być ani bagatelizowane, ani specjalnie uwidaczniane – powinny być zaakceptowane. Zadaniem rodzica jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i wyznaczanie granic, a nie dyktowanie, które emocje są w porządku, a które nie. Zadaniem dziecka jest uczenie się i odkrywanie emocji, a nie dyktowanie granic. Kiedy te opisy stanowisk zostaną pomieszane, pojawia się frustracja i napady złości.
Mam wrażenie, że dzięki tej książce nauczyłam się trzech kluczowych rzeczy, których szukają wszystkie dzieci: więzi, autonomii cielesnej i granic. Większość konfliktów powstaje, gdy jedna lub wszystkie z tych trzech potrzeb nie są zaspokajane. Autorka przytacza wiele przykładów, które rodzic może zauważyć i we własnej rodzinie. To bardzo pomocne, by zrozumieć niektóre mechanizmy emocji. Ta książka odświeża pamięć o faktach, o których zapominasz w codziennej rutynie. A także uczy nowych, przydatnych rad, jak wychowywać dzieci i nie zatracać się w tym wszystkim.
Monika Kilijańska
Autor: Becky Kennedy
Tłumaczenie: Kamila Slawinski
Tytuł: Wewnętrzna dobroć. Stań się rodzicem, jakim pragniesz być
Tytuł oryginalny: Good Inside. A practical guide to becoming the parent you want to be
Wydawnictwo: Marginesy
Wydanie: I
Data wydania: 2024-02-28
Kategoria: poradnik
ISBN: 9788367996068
Liczba stron: 336