Piękny ogród jest marzeniem chyba każdego właściciela kawałka własnej ziemi, bez względu czy jest to ogródek działkowy, skwerek pod balkonem czy ogromna przestrzeń przy domu jednorodzinnym. Jednak pod pojęciem pięknego ogrodu mogą kryć się bardzo różne podejścia do kwestii zagospodarowania swojego kawałka terenu. Jedni kochają równo wytyczone ścieżki i trawnik ścięty pod linijkę, inni zachwycają się wielobarwnymi ogrodami z nutą dzikości.
Mary Reynolds, autorka książki Ogrodowe przebudzenie proponuje trzecią ścieżkę realizacji marzenia o pięknym ogrodzie. Dla niej ziemia jest partnerem, matką, z którą trzeba współpracować i jej słuchać. Ogrody, które zakłada ta oryginalna architekt zieleni, nie przypominają niczego, co znaliście dotychczas. Nie będzie tu równo wytyczonych ścieżek i równych grządek z warzywami oraz osobnego ogrodu kwiatowego pełnego coraz to nowych i bardziej egzotycznych roślin.
Autorka proponuje, by wsłuchać się w swoją ziemię, sprawdzić, jakie rośliny rosną w okolicy i podążając za głosem ziemi i własnego serca stworzyć ogród w jedności z krajobrazem, wydobywając z niego magię miejsca.
Holistyczne podejście do ogrodu zakłada tworzenie miejsc na kontemplację, zakątków marzeń i składania intencji, ścieżek prowadzących nie tylko do wnętrza ogrodu, ale także do wnętrza samego siebie. Ogród Mary Reynolds pełen jest symboli, literackich inspiracji i nawiązań. Bardziej niż typowy ogród przypomina dziki zakątek, kawałek lasu, bo też zakładane przez autorkę ogrody noszą miano leśnych ogrodów.
Książka pozwala założyć od podstaw dziki leśny ogród, począwszy od momentu oczyszczania ziemi ze złej energii i przywracania jej równowagi, przez nawiązywanie dialogu z ziemią, tworzenie projektu, po kolejne etapy tworzenia miejsc, wyszukiwania roślin i sadzenia ich zgodnie z koncepcją takiego ogrodu.
Poradnik nie każdemu przypadnie do gustu, osoby twardo stąpające po ziemi może odrzucić nagromadzeniem filozofii, wzmiankami o magii i religii. Jednak nawet po odrzuceniu warstwy duchowej książki, znajdziemy w niej praktyczne porady dotyczące alternatywnych sposobów uprawy, czy tworzenia ogrodu przy minimalnym nakładzie pieniężnym, bo przecież proponuje wykorzystanie roślin rodzimych, ziół i krzewów rosnących w najbliższej okolicy.
Książka została cudownie wydana. Szary ekologiczny papier wydaje się współgrać z wymową ideową poradnika, a ilustracje pozwalają oderwać się od rzeczywistości. To idealny prezent dla miłośników natury, którzy w swoim otoczeniu chcą coś zmienić, ale potrzebują przewodnika po takiej zmianie.
Anna Kruczkowska