O znaczeniu dobrych manier nie trzeba nikogo przekonywać. Funkcjonowanie w społeczeństwie pociąga za sobą określone konsekwencje, między innymi związane z wchodzeniem w interakcje z innymi ludźmi. Ci, którzy nie przyswoili sobie pewnych zasad, mogą mieć poważne problemy z odnalezieniem się w rzeczywistości, począwszy od kłopotów w domu, po te w szkole, jak i w pracy.
Najlepszym sposobem na przyswojenie sobie dobrych manier jest odpowiednio wcześnie zacząć wdrażanie pewnych reguł postępowania. I dotyczy to nie tylko tych związanych z zachowaniem wobec osób znajomych, mówienia ?trzech magicznych słów? czy ustępowania miejsca w tramwaju. O tym, w jaki sposób nauczyć dziecko dobrych manier, jak pomóc mu, a przy okazji sobie, traktuje książka Jennifer L. Scott, znana z takich bestsellerów, jak “Lekcje Madame Chic” oraz “Szkoła wdzięku Madame Chic”.
Opublikowany nakładem Wydawnictwa Literackiego poradnik pt. “Jak nauczyć dzieci dobrych manier” może znacząco poprawić jakość życia, a wiele z tych lekcji proponowanych przez autorkę powinni przerobić również dorośli. Warto bowiem zmiany rozpocząć od siebie, a poruszane przez L. Scott tematy pozwalają bardzo szybko zauważyć efekty naszej pracy nad sobą. Choć książka adresowana jest do młodych czytelników, w nastoletnim wieku, tak naprawdę sięgnąć po nią powinni również rodzice. Stanowi ona również podpowiedź, w jaki sposób rozwiązać pewne problemy. Może stać się również pewnym drogowskazem w przypadku wątpliwości dotyczących właściwego sposobu postępowania czy nawet przedstawienia niektórych kwestii dziecku.
Książka składa się z sześciu rozdziałów, z których każdy dotyczy innej sfery życia, każdy jest równie ważny, a wszystkie one wzajemnie się uzupełniają. Niektóre z poruszanych zagadnień mogą zupełnie nam nie kojarzyć się z dobrymi manierami – na przykład kwestia sprzątania w swoim pokoju – ale analizując temat, dojdziemy do wniosku, że przecież sprawa porządku (a raczej bałaganu) dotyczy wszystkich mieszkających czy pracujących pod jednym dachem, zatem przekłada się na jakość kontaktów z innymi ludźmi.
Rozdział pierwszy omawia zagadnienia związane z komunikacją międzyludzką – dowiemy się z niego m.in. jak nauczyć dziecko zasad dobrej komunikacji, jak tę komunikację ćwiczyć, a także, w jaki sposób wraz z dzieckiem rodzic może czerpać zadowolenie z tej komunikacji. W rozdziale drugim, poświęconym zachowaniu przy stole, autorka podpowiada nie tylko, w jaki sposób i o czym przy stole rozmawiać, ale również, w jaki sposób przygotować się na przyjęcie gości. Rozdział trzeci porusza kwestie związane z czystością. Dowiemy się, w jaki sposób nauczyć dzieci utrzymywania porządku, a także podpowiada, jak wyrobić w sobie taki nawyk. Autorka dzieli się z nami prostymi sztuczkami, dzięki którym łatwiej nam będzie zaprowadzić ład w naszym otoczeniu, nauczymy się również doceniać porządek i cieszyć się nim. Wcześniej jednak odkryjemy radość wspólnego sprzątania, które może stać się nawet dobrą zabawą.
Kolejny, czwarty rozdział pokazuje, w jaki sposób może przejawiać się nasze myślenie o drugim człowieku (i nie tylko). Autorka podpowiada, jak sprawić komuś radość, wręczając pięknie opakowany prezent, goszcząc go, a nawet znajdziemy tu kilka przepisów na smakowite potrawy, które ucieszą każde podniebienie (przepis na domową lemoniadę znam jeszcze z dzieciństwa). Niezwykle istotne są dwa kolejne rozdziały z uwagi na to, że poruszają kwestie, wydawałoby się, oczywiste, a jednak nie dla każdego… Mówią one o higienie oraz o zdrowiu. L. Scott tłumaczy, w jaki sposób pielęgnować skórę, jak dbać o zęby, jak zachowywać się w trakcie przeziębienia, jak pielęgnować włosy, a także, jak i w co się ubierać. Zajmując się kwestią zdrowia, poznamy zaskakujące fakty dotyczące układu odpornościowego, dowiemy się, jakie produkty będą dla nas najkorzystniejsze (warto też wypróbować przepisy tu zawarte), a także przekonamy się, że ruch może oznaczać świetną zabawę.
To tylko kilka z wielu tematów poruszonych w książce. Autorka nie opowiada nam tak naprawdę o niczym nowym, ale forma prezentacji materiałów, obecność różnych ćwiczeń czy fakt, iż z poradnika mogą korzystać osoby w różnym wieku, sprawiają, że jest to lektura nie tylko warta przeczytania, ale przede wszystkim idealna do zastosowania w praktyce.
Justyna Gul