Niejeden z nas w dzieciństwie usłyszał ?zjedz mięsko, a ziemniaczki zostaw?, ciesząc się z takiego obrotu sprawy. Kasia Pilitowska, mama Zosi, nie tylko się przeraziła, ale jeszcze z czasem postanowiła napisać całą książkę kucharską o potrawach z tej niedocenianej bulwy. Z zapisków w zeszytach, wydartych z PRL-owskich gazet karteluszek z przepisami i pasji do gotowania powstała nietypowa książka: “Ziemniak. Znakomite i nieskomplikowane przepisy z ziemniakiem w roli głównej” Kasi i Zosi Pilitowskich.
Zanim książka trafiła do druku, Kasia i Zosia nie tylko przegrzebywały własną pamięć i rodzinne zapiski, ale też wsłuchiwała się w ziemniaczane historie znajomych i nieznajomych, ugotowały 80 kg ziemniaków, aż w końcu zebrały ponad 100 przepisów. W gotowaniu mają wprawę: bezmięsnie karmią głodnych jaroszy z krakowskiego Kazimierza w barze śniadaniowym Ranny ptaszek.
Książka jest podzielona na kilka konkretnych rozdziałów. Zaczynamy od wstępu od autorek, przechodzimy do krótkiej historii ziemniaka, a potem możemy rozkoszować się tymi warzywami. Najpierw podstawowymi przepisami na frytki, pureé czy pieczone łódeczki, w których przemycają mnóstwo porad zmieniających tak podstawowe potrawy z ziemniaka. Potem przechodzimy do potraw zagniatanych, przez smażone, zapiekane, zlepione i jednogarnkowe, aż dochodzimy do kuchni z ziemniakiem dookoła świata, ziemniaków na słodko czy przepisów przyjaciół ziemniaka, znanych szefów kuchni czy autorów książek kucharskich. Wszystko z klimatycznymi zdjęciami Mateusza Torbusa.
Jak zauważają autorki “XXI wiek to zdecydowanie powrót do diety roślinnej. Z badań wynika, że chętnie rezygnujemy z jedzenia mięsa na rzecz wysokobiałkowych roślin. Być może to właśnie ziemniak, ze względu na swoje oszałamiające wartości odżywcze i minimalne wymogi uprawy, znowu uratuje świat”. Wszak może 2% białka i spora ilość witamin nie stanowi procentowo zbyt wiele, to powszechne spożywanie ziemniaków sprawia, że zliczyć je można do roślin rekompensujących białko zwierzęce oraz waży, lekkostrawny, bogaty w błonnik element diety. W Polsce mamy zarejestrowanych 114 odmian ziemniaka, w tym 64 krajowych jak np. regionalny ziemniak wyszoborski.
Ta książka to obowiązkowy poradnik gotowania każdego polskiego, kochającego ziemniaczki domu. I tylko jedno mnie przeraża: że przepis na moje ulubione placki ziemniaczane z cukrem i śmietaną jest uważany za jedno z dziwniejszych połączeń! Jak można jeść je z sosem grzybowym czy gulaszem?!
Monika Kilijańska