14 miliardów lat dla zabieganych. Skondensowana pigułka wiedzy o wszechświecie. Kwintesencja naukowych wniosków. Stan wiedzy współczesnej astronomii. Nie ma opcji, aby się w tym nie odnaleźć. Narracja jest przyjazna, a przekazy przejrzyste. To niezbędne minimum, tego, co każdy powinien o kosmosie wiedzieć, bez posiłkowania się zbędnymi szczegółami i zaciemniającym istotę żargonem. Każda informacja i zdanie zostało dokładnie przemyślane, bezwzględnie podporządkowane logicznemu i merytorycznemu ciągowi wypowiedzi. Nie brakuje tu szalenie trafnie dobranych przykładów, ułatwiających wyobrażenie sobie zjawisk i zrozumienie teorii.
Esencja informacji opisujących obiekty w kosmosie z łatwością dociera do wszystkich czytelników. Zawiera elementarny materiał podstawowy. To entuzjastyczna inspiracja do penetracji astronomicznej wiedzy i wyimaginowanych podróży po wszechświecie. Lektura zdecydowanie dla tych, którzy dotąd nie mieli czasu zająć się zagadnieniami kosmosu, ale i osób już dysponujących wiedzą, które docenią styl pisania Becky Smethurst i jakość przekazów. Spojrzenie na człowieka jako mikroskopijny okruch energii Wielkiego Wybuchu i na miejsce w majestatycznym, złożonym i tajemniczym wszechświecie jest niesamowite i wciągające. Nauka wymaga wielkiej kreatywności, nie tylko chęci stawiania pytań, ale szukania odpowiedzi.
Autorka wyjaśnia, jak grawitacja zaprowadza porządek w chaosie, w jaki sposób rozszerza się wszechświat czy czarne dziury wiążą światło za horyzontem zdarzeń, a pole magnetyczne chroni przed większością cząstek wiatru słonecznego. Dlaczego ciemna materia nie wchodzi w interakcję ze światłem, w nocy niebo jest czarne, jakie jest prawdopodobieństwo powstawania życia w kosmosie, co było pierwsze, galaktyka czy czarna dziura, czego jeszcze o wszechświecie nie wiemy, jak szukamy planet poza Układem Słonecznym. Książka interesująco wypełnia wieczór z nauką. Co prawda, zaprezentowaną wiedzę miałam wcześniej przyswojoną, jednak z przyjemnością ją utrwaliłam.
Izabela Pycio