Kiedy człowiek uczy się formułować pierwsze myśli, zazwyczaj są to pytania. Jak? Dlaczego? Po co? To fundamentalne zagadnienia analizowane przez wielu filozofów od zarania dziejów. Pytania z pozoru proste, nie dają jednoznacznego rozwiązania. Dlatego w tym wypadku ważne jest sama próba odpowiedzi.
James Norbury, autor książki “Wielka Panda i Mały Smok” wspomina w posłowiu o tym, że przed napisaniem tej publikacji był w trudnym momencie swojego życia. Wtedy też trafił na publikacje o buddyzmie, która to zupełnie zmieniła jego postrzeganie rzeczywistości. Zainspirowany filozoficznymi treściami, postanowił napisać książkę.
“Wielka Panda i Mały Smok” opowiada o wędrówce dwóch przyjaciół. Po drodze rozmawiają o różnych rzeczach, najczęściej związanych z ich podróżą. Ich przemyślenia, ubogie w słowa trafiają w sedno egzystencjalnego sensu. Przykładem może być pytanie o to, co jest ważniejsze – droga, czy cel, na które Mały Smok odpowiada – towarzystwo w podróży.
Cała książka podzielona jest na pory roku. Podróż zaczynamy od wiosny i na niej też kończymy. Dzięki temu mamy możliwość obserwowania cyklu, którego jesteśmy częścią. Wielka Panda i Mały Smok występują również w roli obserwatorów, którzy trafnie komentują zmiany zachodzące w świecie. Podczas lektury da się wyczuć wyraźną inspirację buddyzmem i konfucjanizmem. Cała książka ma niesamowity klimat, który dodatkowo wzbogacają piękne ilustracje, za które odpowiedzialny jest sam autor.
To właśnie grafiki tak zachęcają do sięgnięcia po “Wielką Pandę i Małego Smoka”. Oszczędność barw i minimalistyczne ilustracje zostawiają dużo miejsca dla wyobraźni. Jest to jedna z tych książek, która nie potrzebuje wielu kolorów i ilustracji, żeby zachwycać.
Jest to publikacja skierowana do osób w różnym wieku. Spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Autor nie kieruje jej do konkretnej grupy, chce, tylko aby ?Wielka Panda i Mały Smok? pomaga inaczej spojrzeć na naszą rzeczywistość.
Filozofia podana w bardzo prosty sposób jest ostatnio bardzo popularnym nurtem. Nawet na polskim rynku mamy publikacje, które starają się przybliżyć skomplikowane rozważania. “Wielka Panda i Mały Smok” bardzo kojarzy się z “Wielkim Dzikiem i Malutkim Liskiem” Bereniki Kołomyckiej. Dobór takich zwierząt i kontrast między nimi doskonale nadaje się do filozoficznych rozważań.
Książka Jamesa Norbury’ego to idealna propozycja na jesienny wieczór, kiedy możemy zasiąść w fotelu z kubkiem gorącej herbaty i pogrążyć się w głębokich myślach na temat otaczającego nas świata.
Karolina Kosek