Mimo straszliwych praktyk psychopaci od zawsze fascynowali badaczy umysłów. Profil seryjnych morderców czy badania nad zachowaniami wykraczającymi poza schemat normalności daje ogromne możliwości, aby zapobiec w przyszłości tragedii. Dr Mark Freestone posiada 15-letnią praktykę zawodową w różnych zakładach zamkniętych. Pracował nad najciekawszymi przypadkami psychopatów ostatnich lat. Efektem tego jest właśnie ta książka.
“Jak rozpoznać psychopatę” to pokazanie, po czym możemy rozpoznać osobę dysfunkcyjną, wyjaśnia także, dlaczego to zaburzenie dotyka częściej mężczyzn oraz daje nam wskazówki, jak należy zachować się w obecności takich osób.
Doktos Mark Freestone jest czołowym ekspertem w dziedzinie psychopatii. Jest starszym wykładowcą na wydziale psychiatrii Londyńskiego Quenn Mary Univesity. Jak wspominałem już powyżej, ponad 15 lat życia intensywnie pracował w więzieniach i zamkniętych zakładach psychiatrycznych. Był konsultantem serialu “Killing Eve”. Współpracował z licznymi czasopismami medycznymi i naukowymi, jest także autorem wielu publikacji naukowych na temat chorób psychicznych i przemocy. “Jak rozpoznać psychopatę” to jego książkowy debiut.
Publikacja składa się (prócz wstępu i wniosków na zakończenie) z siedmiu historii, siedmiu przykładowych typach psychopatów. Wszystkie imiona chorych osób i okoliczności są fikcją literacką, jednakże są ściśle związane z zachowaniami prawdziwych ludzi. Autor zaznacza, że wszelka zbieżność z faktami jest czystym przypadkiem. Wszystkie sylwetki psychopatów ukazane w książce dążą do tego, aby bardziej poznać charakterystyczne cechy tych ludzi, aby ukazać, czego możemy się od nich nauczyć i jak doświadczenia obcowania z taką osobą wpływają na nas samych oraz na ich terapię. Autor analizuje poszczególne przypadki agresji, wyciąga wnioski, tworzy składowe intencji takiej osoby oraz pokazuje czytelnikowi, jaki tok myślenia jest charakterystyczny dla osoby psychicznie chorej.
Czy jest to książka dla każdego? Z pewnością nie. To pozycja dla osób, które w jakiś sposób fascynuje taka strona ludzkiej natury, to zbiór przemyśleń i wskazówek dla osób, które interesują się tematem ludzkiej psychologii i są ciekawe wiedzy. Osobiście jestem fanem seriali typu “Dexter” czy “Mind Hunters” i muszę przyznać, że tylko ludzka ciekawość i fascynacja serialowymi charakterami skusiły mnie do sięgnięcia po książkę. Czy mi się podobała? W zasadzie tak, ale nie zostawiła we mnie nadzwyczajnego wrażenia satysfakcji.
Marek Szwajnoch