Ile można zrobić w imię przyjaźni? Do czego posuną się przyjaciółki Edyty, by jej pomóc, gdy ta zapada w śpiączkę?
Alina, Edyta i Rena przyjaźnią się od wielu lat i choć każda z nich jest inna, łączy je silna kobieca więź. Nie można się więc dziwić, że gdy po wypadku na jeziorze jedna z nich zapada w śpiączkę, pozostałe będą starały się jej pomóc, choć pomoc będzie wiązała się z moralnymi dylematami. Dlaczego? Edyta przed wypadkiem zaczęła pisać kolejną ze swoich powieści. Zapowiadająca się na bestseller książka została już zakupiona przez wydawnictwo, a nawet rysuje się szansa na ekranizację. Terminy jednak naglą, a pogrążona we śnie Edyta nie ukończy powieści w terminie. Na szczęście ma utalentowaną przyjaciółkę, profilerkę Alinę, której rodzina chorej powierzy zadanie ukończenia książki. Problem jednak w tym, że powieść jest specyficzna, a przyjaciółki podejrzewają, że w realnym świecie istnieje pierwowzór głównego bohatera, co więcej, Edyta jest w nim zakochana. Przyjaciółki zamierzają odnaleźć tajemniczego mężczyznę, zrozumieć motywy Edyty i… ocalić jej małżeństwo.
Powieść spodobała mi się od pierwszej strony. Polubiłam silną i energiczną Alinę, która pod maską niezależnej kobiety sukcesu ukrywa wrażliwą naturę i tęsknotę za rodzinnym ciepłem. Z ogromnym zainteresowaniem śledziłam poczynania przyjaciółek oraz rodziny Edyty. Kibicowałam im, jednocześnie zastanawiając się, jaką decyzję sama bym podjęła i roztrząsając dylematy moralne Aliny.
W przypadku książek Agnieszki Litorowicz-Siegert ważny jest nie tylko główny wątek powieści, ale także liczne epizody i wątki poboczne. Autorka potrafi interesująco splatać i gmatwać ludzkie losy, łącząc je w zgrabną mozaikę. Osobnym bohaterem powieści zdaje się Szczecinek, miasteczko położone na Pojezierzu Drawskim. Pisarka z ogromną czułością opisuje miejsca i ludzi mieszkających w Szczecinku, z finezją odmalowuje specyficzny klimat okolicy. Czytając powieść, ma się wrażenie wędrowania klimatycznymi uliczkami, siedzenia na ławce w parku z widokiem na jezioro. Mam to szczęście, że kilkakrotnie odwiedzałam to nieduże miasto, więc z tym większą przyjemnością wracałam pamięcią do swoich wrażeń po wizycie w Szczecinku i jego okolicy.
Agnieszka Litorowicz-Siegert posługuje się pięknym językiem, potrafi świetnie zrównoważyć wciągająca fabułę z opisami miejsc i przeżyć. Doskonale łączy detektywistyczne śledztwo z rozwijającym się na drugim planie wątkiem uczuciowym, bo przecież jak przystało na powieść obyczajową i tego motywu nie mogło zabraknąć.
Sukienka z wody to interesująca propozycja dla osób lubiących literaturę obyczajową mocno osadzoną w konkretnym miejscu i czasie.
Anna Kruczkowska